PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Przebarwienia na twarzy – jak zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?

  • 16 maja, 2024
  • 3 min read
Przebarwienia na twarzy – jak zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na twarzy to niestety dość częsty problem skórny, który może się pojawiać nawet u młodszych osób. Wpływa on na wizualny wygląd twarzy i koloryt cery. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak można przeciwdziałać tym zmianom pigmentacyjnych i co właściwie robić, aby im zapobiegać, musisz poznać kilka zasad w pielęgnacji.

Czym są przebarwienia na twarzy?

Jeśli chodzi o ciemne plamki na twarzy, czyli Przebarwienia, to na ogół są one związane z niewłaściwą pracą melanocytów. Jako główną przyczynę powstawania przebarwień podaje się promieniowanie słoneczne. Jak można się domyślać, w związku z tym przebarwienia pojawiają się w tych miejscach, gdzie najczęściej pada słońce, czyli głównie na twarzy, ale także na dekolcie i na dłoniach. Czy wiesz jak powstają przebarwienia na twarzy? Gdy dochodzi do nadmiernej produkcji barwnika w wyniku tak zwanej melanogenezy, gromadzi się on w wybranych punktach na skórze, która przybiera inny odcień w danym miejscu. Na ten proces mogą wpływać zarówno czynniki zewnętrzne jak promieniowanie UV, ale także czynniki wewnętrzne jak choćby hormony. Dlatego nie jest trudno zauważyć u siebie przebarwienia słoneczne, bo ich powstawanie jest wielokierunkowe. Najlepiej jest im zapobiegać, ale wymaga to głównie skutecznej ochrony słonecznej.

Chroń skórę przed słońcem, a możesz liczyć na piękną cerę bez przebarwień

Promieniowanie UV to zdecydowanie wróg numer jedne naszej skóry. Nasza skóra zawiera melaninę, która jest naturalną ochroną skóry. Gdy jednak wystawiamy ją na działanie słońca bez odpowiedniej ochrony, melanina może gromadzić się wybranych miejscach, co w efekcie prowadzi do tworzenia się ciemniejszych plam czyli przebarwień. Ochrona skóry przed słońcem jest w tym wypadku absolutnie niezbędna, aby nie dochodziło do powstawania przebarwień. Ale nie tylko, bo promieniowanie słoneczne niszczy skórę przyśpieszając jej fotostarzenie się, a także wpływa jej wysuszenie. Dlatego każdego dnia, niezależnie od pory roku, nakładaj na twarz krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. Filtr SPF 50 będzie najlepszym wyborem, bo pozwoli Ci dokładnie chronić skórę każdego dnia. Używaj go codziennie, bo promieniowanie UV jest szkodliwe przez cały rok. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstawania przebarwień i szkodliwej opalenizny. Twoja skóra, mimo używania wysokich filtrów, nadal się opala, ale jest to o wiele bardziej bezpieczne.

Poznaj dodatkowe czynniki powstawania przebarwień i sposoby zwalczania

Oprócz promieniowania UV, który jest głównym czynnikiem powstawania przebarwień, niezwykle istotna sprawa to na przykład zaburzenia hormonalne. Dzieje się tak, gdy organizm produkuje więcej hormonów choćby w okresie ciąży czy menopauzy, a także stosowania antykoncepcji hormonalnej. Tak samo wszelkie go rodzaju stany zapalne skóry związane z alergią, atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem, są łatwą drogą do powstawania zmian pigmentacyjnych. Twoja codzienna pielęgnacja powinna być łagodna i staraj się nie wyciskać powstających krostek na skórze. Jeśli zrobisz to zbyt mocno lub nieumiejętnie, taka zmiana może przyczynić się do powstawania przebarwień w tym miejscu. Popularne są także zmiany pigmentacyjne wynikające ze starzenia się skóry. Jeśli chcesz zapobiegać przebarwieniom, to przede wszystkim unikaj czynników wywołujących je, ale możesz też zastosować kosmetyki rozjaśniające z witaminą C lub zdecydować się na laseroterapię, aby usuwać przebarwienia.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.