PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Dom i mieszkanie

Markizy: Twoje schronienie przed słońcem – Praktyczne porady i wskazówki

  • 17 maja, 2024
  • 2 min read
Markizy: Twoje schronienie przed słońcem – Praktyczne porady i wskazówki

Zdecydowanie głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem, co szczególnie w środku lata ma kluczowe znaczenie. Nieprzypadkowo wiele osób montuje je zamiast daszku, bo jej koszt jest niższy. Nie wszędzie też daszek może zostać wybudowany, więc markiza pozostaje optymalnym wyborem. Przyjrzyjmy się najważniejszym poradom i wskazówkom dotyczących markiz.

Markiza – jakie są jej rodzaje?

Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje markiz, co pomoże dopasować odpowiedni rodzaj do własnych potrzeb. Są one oferowane najczęściej w czterech podstawowych wariantach – jako markiza bez profilu nośnego, z profilem nośnym, markiza półkasetowa i kasetowa. 

  • Pierwsza z nich – markiza bez profilu nośniego – jest najpowszechniejszym typem występującym w naszym kraju. Połączona z dwoma uchwytami, wyposażona w ramiona oraz mechanizm zwijający. 
  • Markiza z profilem nośny została wyposażona w profil nośny, na którym znajdują się ramiona, jak również mechanizm zwijający oraz uchwyty ścienno-sufitowe. 
  • Markiza półkasetowa wyposażona jest w osłonę tkaniny (kasetę), do której chowa się tkanina podczas zwijania. 
  • Markiza kasetowa zaś jest najbardziej komfortowym rodzajem markizy, ponieważ cechuje ją doskonała konstrukcja. Sama kaseta jest tu podstawowym elementem konstrukcyjnym, gdzie chowa się nie tylko tkania, ale również ramiona markizy. 

Jak użytkować markizę?

Niezależnie od tego, jaką markizę kupimy, warto znać najważniejsze wskazówki dotyczące użytkowania, aby służyła nam ona jak najdłużej. 

Podczas silnego wiatru lepiej ją złożyć, aby nie uległa uszkodzeniu. Jeśli pada, ale lekko, nie trzeba zwijać markizy, gorzej, jak deszcz jest intensywny, wtedy lepiej to zrobić. Jak zaś przestanie, rozwińmy ją, aby przeschła. Pamiętajmy, aby regularnie czyścić markizę. W tym celu wystarczy usuwać z niej wszelkie zabrudzenia za pomocą prostych środków – odkurzacza i ścierki namoczonej w wodzie ze zwykłym mydłem.

Te podstawowe rady pozwolą nam nie tylko dopasować odpowiedni model markizy, ale i zachować ją w dobrej kondycji przez długi czas. 

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.