PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Profilaktyka stomatologiczna — jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

  • 25 czerwca, 2024
  • 5 min read
Profilaktyka stomatologiczna — jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

Profilaktyka stomatologiczna polega na regularnych działaniach zapobiegawczych, które chronią zęby i dziąsła przed chorobami. To podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu. W artykule podpowiadamy, jak skutecznie dbać o zdrowie jamy ustnej na co dzień.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak istotna?

Regularne dbanie o higienę zębów i dziąseł oraz wizyty kontrolne u dentysty zapobiegają powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia. Zdrowe zęby i dziąsła przekładają się z kolei na lepsze samopoczucie i estetyczny wygląd uśmiechu. Dodatkowo pozwalają uniknąć wielu poważnych chorób, gdyż problemy w tym obszarze często mają bezpośredni wpływ na występowanie schorzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy infekcji ogólnoustrojowych. Ponadto profilaktyka pozwala unikać kosztownych i często bolesnych zabiegów stomatologicznych, oszczędzając tym samym czas i pieniądze. 

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to jeden z elementów profilaktyki stomatologicznej. Istotną jej częścią jest szczotkowanie zębów wykonywane okrężnymi i poziomymi ruchami wymiatającymi za pomocą miękkiej szczoteczki. Należy je przeprowadzać co najmniej 2 razy dziennie — rano i wieczorem.

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji powinno być stosowanie nici dentystycznej, która usuwa resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo warto do niej również włączyć stosowanie płynów do płukania zawierających substancje przeciwbakteryjne wspomagające utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł. Ważne jest jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami dentysty, ponieważ nadużywanie płukanek może zakłócić naturalną florę bakteryjną jamy ustnej. 

Jak często odwiedzać dentystę, aby zachować zdrowe zęby?

Drugim istotnym elementem profilaktyki stomatologicznej są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Umożliwiają one nie tylko diagnozowanie ewentualnych problemów, ale także zapobiegają ich powstawaniu. 

Większość stomatologów zaleca, aby odwiedzać ich gabinet dentystyczny przynajmniej raz na pół roku. Podczas tego typu kontrolnych wizyt dentyści wykonują przegląd uzębienia, oceniają stan zdrowia jamy ustnej, usuwają kamień i płytkę nazębną, a także mogą zalecić odpowiednie zabiegi profilaktyczne. 

Jakie zabiegi stomatologiczne pomagają utrzymać zdrowe zęby?

W utrzymaniu zdrowych zębów pomagają również profesjonalne zabiegi stomatologiczne, które w swojej ofercie ma klinika stomatologiczna DentalSand w Gdyni. Ich regularne wykonywanie w gabinecie dentystycznym jest idealnym uzupełnieniem profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Skaling i piaskowanie, polegające na usuwaniu kamienia nazębnego i przebarwień z powierzchni zębów. Procedura ta nie tylko poprawia estetykę uśmiechu, ale również zapobiega powstawaniu próchnicy oraz chorób dziąseł. 

  • Fluoryzacja i lakowanie, polegające na aplikacji fluorku na powierzchnię zębów, wzmacniając szkliwo i zapobiegając próchnicy. 

  • Polerowanie zębów, które usuwa drobne nierówności i płytkę nazębną, pozostawiając powierzchnię gładką i bardziej odporną na osadzanie się bakterii.

Jak dieta i codzienne nawyki wpływają na stan uzębienia?

Aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami, warto także pamiętać o tym, że na ich stan w dużej mierze wpływ ma nasza dieta i codzienne nawyki. Należy unikać produktów bogatych w cukry, mogących prowadzić do nadmiernego rozmnażania się bakterii próchnicotwórczych. Zamiast nich warto natomiast wprowadzić do codziennej diety produkty mleczne – są one źródłem wapnia i witaminy D, dzięki czemu wspomagają zdrowie zębów poprzez wzmacnianie szkliwa. 

Najlepiej całkowicie zrezygnować z używek. Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływają na stan uzębienia, zwiększając ryzyko chorób przyzębia i raka jamy ustnej. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że obgryzanie paznokci i żucie twardych przedmiotów może prowadzić do uszkodzeń szkliwa i urazów dziąseł, dlatego eliminacja tych nawyków powinna być priorytetem dla osób, które chcą cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Nowoczesne technologie pomagające zadbać o zdrowe zęby

W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej pomocne mogą okazać się także nowe technologie. W szczególności warto zwrócić uwagę na elektryczne i soniczne szczoteczki do zębów, które są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej i osadów od ich klasycznych wersji. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są także aplikacje mobilne do monitorowania higieny jamy ustnej. Umożliwiają śledzenie codziennych nawyków, przypominają o regularnym szczotkowaniu oraz analizują efektywność pielęgnacji. 

Regularne wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena jamy ustnej, zdrowa dieta oraz unikanie szkodliwych nawyków to podstawowe elementy profilaktyki zdrowia jamy ustnej, która nie tylko chroni przed bólem i dyskomfortem, ale także pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.

Wcześniejszy artykuł