PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Pończochy na żylaki – sprawdzony sposób na problemy żylne

  • 18 czerwca, 2024
  • 3 min read
Pończochy na żylaki – sprawdzony sposób na problemy żylne

Na co dzień masz mało ruchu, a w pracy głównie siedzisz lub stoisz? Jesteś obciążony lub obciążona genetycznie problemami żylnymi? A może zmagasz się z już istniejącymi żylakami? Do sprawdzonych i przy tym bezinwazyjnych metod profilaktyki i leczenia żylaków należy kompresjoterapia, polegająca na noszeniu specjalnych wyrobów uciskowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat pończoch na żylaki.

Co to są pończochy na żylaki?

Pończochy na żylaki to wyrób medyczny stosowany w ramach leczenia lub profilaktyki niewydolności żylnej kończyn dolnych. Choć wyglądają jak zwykłe pończochy, stanowią element terapii uciskowej (kompresjoterapii). Pończocha na żylaki zapewnia stopniowany ucisk w dolnej kończynie, zmniejszający się od stopy do pachwiny i ma za zadanie usprawnić krążenie w nodze oraz zapobiec powstawaniu zastojów żylnych.

Kto powinien nosić pończochy na żylaki?

U kogo sprawdzi się kompresjoterapia z wykorzystaniem pończoch na żylaki? Zarówno w ramach profilaktyki u tych osób, które zauważyły pierwsze problemy żylne i pragną zapobiec ich pogłębianiu się, jak i u osób znajdujących się w grupie ryzyka, np. z powodu obciążeń genetycznych czy pracy niewymagającej ruchu. 

Pończochy na żylaki dedykowane są również pacjentom zmagającym się z zaawansowaną niewydolnością żylną, będących w trakcie leczenia żył za pomocą skleroterapii czy laseroterapii, a także po operacjach żył. Pończochy uciskowe są pomocne przy schorzeniach, którym towarzyszy obrzęk nóg, takich jak żylaki, zakrzepica żył głębokich, obrzęk limfatyczny czy obrzęki nóg występujące w ciąży lub po złamaniach czy zwichnięciach.

Jak wybrać pończochy na żylaki?

Każdy wyrób uciskowy, w tym pończochy na żylaki, powinien być starannie dobrany do potrzeb i wymiarów pacjenta. Przed rozpoczęciem kompresjoterapii kończyny powinny być dokładnie zmierzone w odpowiednich miejscach. Pończochy na żylaki dzielą się na cztery klasy ze względu na różne stopnie kompresji: od lekkiego ucisku, poprzez średni i mocny, aż po bardzo mocny ucisk. Im wyższa klasa, tym kompresja jest większa, przy czym najlżejszy ucisk przeznaczony jest do celów profilaktycznych. 

Kompresjoterapia powinna być zalecona przez lekarza specjalistę. Nie należy również samodzielnie dobierać wyrobu – najlepiej udać się do flebologa, który fachowo wybierze rodzaj pończoch uciskowych, tak aby były one jak najlepiej dopasowane do schorzenia i jego zaawansowania oraz do wymiarów ciała pacjenta.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.