PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja

Zlewy podwieszane vs. wpuszczane – zalety i wady

  • 17 czerwca, 2024
  • 3 min read
Zlewy podwieszane vs. wpuszczane – zalety i wady

Zlewozmywak stanowi standardowy element wyposażenia każdej kuchni. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy zarówno dla funkcjonalności, jak i estetyki wnętrza. Wśród najpopularniejszych typów zlewów dostępnych na rynku znajdują się zlewy wpuszczane oraz podwieszane. Czym się wyróżniają i jakie mają zalety i wady? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Zlewy wpuszczane — solidna i wytrzymała konstrukcja

Dla niezorientowanych kilka słów na temat montażu różnych rodzajów zlewozmywaków, ponieważ w tej kwestii tkwi najważniejsza różnica pomiędzy nimi. Zlewy wpuszczane są montowane od góry — zlew wkłada się do gotowego otworu w blacie i następnie przykręca się go w miejscu, co powoduje, że brzegi są widoczne na zewnątrz. Taka zintegrowana konstrukcja sprawia, że największą zaletą takich zlewozmywaków jest ich duża wytrzymałość i mniejsze ryzyko uszkodzenia wynikające z nadmiernego obciążenia.

Oprócz tego zlewy wpuszczane charakteryzują się:

  • wszechstronnością — nadają się do montażu na dowolnym typie blatu, w tym laminowanym, drewnianym czy kamiennym;
  • łatwością instalacji — zlewy wpuszczane są znacznie łatwiejsze do zamontowania niż inne typy zlewozmywaków;
  • mniejszym kosztem montażu — prosty sposób instalacji i dowolność blatu sprawia, że zlewy wpuszczane są zazwyczaj tańsze, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób o małym budżecie.

Niestety, zlewy wpuszczane mają także wady, do których należy m.in. trudność w dokładnym czyszczeniu. W wystających krawędziach często gromadzi się trudny do usunięcia brud i resztki jedzenia, co dość negatywnie wpływa na estetyczny wygląd kuchni. Dodatkowo, taki zlew zajmuje więcej miejsca na powierzchni blatu, dlatego nie nadaje się do pomieszczeń o małym metrażu.

Zlewy podwieszane — nowoczesne rozwiązanie dla wymagających

Zlewy podwieszane montuje się pod blatem kuchennym, dzięki czemu ich krawędzie są niewidoczne na zewnątrz. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku nowoczesnych wnętrz, gdzie istotną rolę pełni estetyka wykończenia okolic zlewozmywaka.

Oprócz walorów estetycznych zlewy podwieszane mają liczne zalety. Należy do nich:

  • duża różnorodność materiałów — zlewy podwieszane wykonuje się z różnych materiałów, dlatego z łatwością można je dopasować do wystroju wnętrza każdej kuchni;
  • łatwość w utrzymaniu czystości — ich krawędzie są ukryte pod blatem, co ułatwia wymiatanie okruchów jedzenia i spływanie wody prosto do zlewu;
  • większa ilość miejsca na blacie — brak widocznych krawędzi zwiększa przestrzeń roboczą blatu, co przydaje się zwłaszcza w mniejszych kuchniach.

Największą wadą zlewów podwieszanych jest ich mniejsza wytrzymałość na obciążenia, dlatego wymagają dobrego podparcia w postaci solidnego blatu, np. granitowego lub kamiennego. To z kolei sprawia, że proces montażu takiego zlewozmywaka staje się bardziej skomplikowany i czasochłonny, co wiąże się z rosnącymi kosztami instalacji.

Wpuszczany czy podwieszany — jaki zlew najlepiej wybrać?

Na pytanie, jaki zlewozmywak kuchenny najlepiej wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór w dużej mierze zależy od warunków mieszkaniowych, stylu kuchni oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Zlewy wpuszczane są prostsze w instalacji i przystępniejsze cenowo, podwieszane zaś oferują o wiele większe walory estetyczne i łatwość czyszczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, jakich rozwiązań oczekujesz w swoim domu, a także wziąć pod uwagę kwestie budżetowe.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.