PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Uroda

Pasemka w domu — jak je wykonać

 • 21 grudnia, 2023
 • 10 min read
Pasemka w domu — jak je wykonać

Chcesz zmienić swój wygląd i nadać swoim włosom świeży, nowy kolor? Pasemka w domu to świetny sposób na odświeżenie swojego wyglądu bez konieczności wizyty u fryzjera. W tej sekcji dowiesz się, jak wykonać pasemka w domowym zaciszu i uzyskać profesjonalny efekt.

Przygotowaliśmy dla Ciebie łatwe do zrozumienia instrukcje, które krok po kroku wyjaśnią, jak przygotować włosy, wybrać odpowiednią farbę, wykonując pasemka folią, czesanką lub techniką balayage, oraz jak zadbać o swoje włosy po koloryzacji. Bez obaw, nawet jeśli jesteś początkującym, wykonanie pasemek w domu jest proste i łatwe.

Przygotuj się na zmianę swojego wyglądu w domu. Zacznijmy!

Pasemka w domu — jak je wykonać. Przygotowanie włosów

Przed przystąpieniem do koloryzacji, ważne jest odpowiednie przygotowanie włosów. Dzięki temu proces farbowania będzie bardziej skuteczny, a pasemka będą wyglądały pięknie i naturalnie.

Umów się na wizytę u fryzjera

Jeśli masz wątpliwości co do stanu swoich włosów, umów się na wizytę u fryzjera przed przystąpieniem do koloryzacji. Fryzjer oceni kondycję Twoich włosów i poradzi, czy można przystąpić do farbowania czy też należy najpierw wzmocnić je kosmetykami.

Zadbaj o kondycję włosów

Przed koloryzacją włosy powinny być dobrze nawilżone i odżywione. Zaleca się stosowanie maski lub odżywki na kilka dni przed planowaną koloryzacją. Takie działanie pozwoli na przywrócenie włosom ich naturalnej siły i elastyczności.

Przeprowadź test na uczulenie

Zawsze przed rozpoczęciem procesu farbowania, przeprowadź test na uczulenie, aby wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej. Nałóż niewielką ilość farby na skórę za uchem lub na zgięciu łokcia, a następnie poczekaj 48 godzin, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się reakcje alergiczne.

Nie myj włosów przed farbowaniem

Przed przystąpieniem do koloryzacji nie myj włosów. Dzięki temu naturalny tłuszcz na skórze głowy uchroni ją przed podrażnieniem.

Odpowiednio przygotuj sprzęt

Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak szczotka, grzebień, rękawiczki ochronne, folia aluminiowa oraz farba do pasemek. Upewnij się, że masz odpowiednią ilość produktu, aby uniknąć przerw w trakcie koloryzacji.

Pasemka w domu — jak je wykonać

Wybór farby do pasemek

Wybór odpowiedniej farby do pasemek jest kluczowy, aby uzyskać pożądany efekt. Niezależnie od tego, czy chcesz subtelnie rozjaśnić swoje włosy, czy wprowadzić bardziej zdecydowany kontrast, musisz wybrać farbę, która odpowiada Twojemu odcieniowi włosów i stylowi.

Przed zakupem farby do pasemek, zdecyduj, jakiego rodzaju efekt chcesz uzyskać. Jeśli jest to pierwszy raz, kiedy farbujesz włosy w domu, lepiej wybrać farbę w odcieniu zbliżonym do naturalnego koloru włosów i nałożyć kilka subtelnych pasemek. W ten sposób unikniesz zbyt dramatycznego efektu i pozostawisz sobie więcej możliwości w przyszłości.

Pamiętaj, że farba do pasemek powinna być dobierana tak, aby pasowała do Twojego naturalnego odcienia włosów. Osoby o jasnych włosach powinny wybrać farbę o kilka tonów ciemniejszą, natomiast ciemne włosy wymagają jasniejszej farby, aby uzyskać pożądany efekt.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki kolor farby będzie dla Ciebie odpowiedni, możesz skonsultować się z fryzjerem lub wybrać farbę z linii produkcyjnej stworzonej specjalnie do Twojego typu włosów. Ważne jest, aby wybrać farbę o dobrej jakości, która zapewni trwały i piękny efekt pasemek.

Zobacz również: Srebrne pasemka na siwe włosy – odmładzająca koloryzacja

Technika nakładania farby

Wybór odpowiedniej farby do pasemek to tylko połowa sukcesu. Uzyskanie pożądanego efektu koloryzacji zależy w dużej mierze od techniki nakładania farby. W tej sekcji omówimy różne techniki, dzięki którym samodzielne wykonanie pasemek w domu będzie łatwiejsze i bardziej skuteczne.

Pasemka folią

Jedną z najpopularniejszych technik nakładania farby do pasemek jest używanie folii aluminiowych. Ta metoda jest dość prosta i pozwala na uzyskanie precyzyjnego rozjaśnienia wybranych partii włosów. Aby wykonać pasemka folią, należy:

 • Zacząć od przygotowania farby zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 • Włosy powinny być dokładnie rozczesane i lekko zwilżone wodą.
 • Następnie, wybrać partię włosów, którą chcemy rozjaśnić i umieścić ją na kawałku folii.
 • Nałóż farbę na wybrane pasemka i dokładnie owiń je folią.
 • Powtarzaj ten proces, aż wszystkie pasemka zostaną pokryte farbą i owinięte folią.
 • Pozostawić farbę na włosach przez określony czas zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 • Po upływie czasu spłukać farbę i dokładnie umyć włosy szamponem oraz odżywką.

Metoda czesanki

Metoda czesanki jest znacznie bardziej subtelna niż pasemka folią, ponieważ nie pokrywa całych partii włosów farbą, ale jedynie ich wybrane fragmenty. Dzięki temu technika ta pozwala uzyskać bardziej naturalny efekt. Aby wykonać pasemka za pomocą metody czesanki, należy:

 • Zacznij od przygotowania farby do koloryzacji.
 • Włosy powinny być czyste i lekko wilgotne.
 • Wybierz pasma, które chcesz rozjaśnić.
 • Zacznij nakładać farbę, przeczesując wybrane partie włosów grzebieniem.
 • Powtarzaj ten proces na kolejnych pasmach, aż uzyskasz pożądany efekt.
 • Pozostawić farbę na włosach przez określony czas zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 • Spłukać farbę i dokładnie umyć włosy szamponem oraz odżywką.

Metoda balayage

Technika balayage pozawala uzyskać efekt subtelnie rozjaśnionych końcówek, który wygląda naturalnie i pięknie. Aby wykonać pasemka balayage:

 • Zacznij od przygotowania farby do koloryzacji.
 • Włosy powinny być dokładnie rozczesane i lekko zwilżone wodą.
 • Wybierz pasma, które chcesz rozjaśnić.
 • Nałóż farbę na wybrane partie włosów za pomocą pędzla, nierówno i w sposób niekorzystny dla włosów.
 • Pozostawić farbę na włosach przez określony czas zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 • Spłukać farbę i dokładnie umyć włosy szamponem oraz odżywką.

Znając te techniki, wykonanie pasemek w domu nie powinno nastręczać trudności. Pamiętaj, że technika nakładania farby ma ogromny wpływ na uzyskany efekt, dlatego warto poświęcić czas na szukanie tej najlepszej dla nas i naszych włosów.

Czas i trwałość pasemek

Wykonanie pasemek w domu wymaga nie tylko umiejętności, ale również cierpliwości. W zależności od techniki i grubości włosów, czas nakładania farby na pasemka może wynosić od 30 minut do nawet kilku godzin. Ważne jest, aby nie przyspieszać procesu, gdyż może to wpłynąć negatywnie na efekt końcowy.

Trwałość pasemek zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj farby, stan włosów i ich pielęgnacja po koloryzacji. Zwykle efekt utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni. Warto jednak pamiętać, że rozjaśnione włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego po koloryzacji należy je szczególnie pielęgnować.

Pielęgnacja pasemek po koloryzacji

Po ukończeniu procesu koloryzacji włosów, ważne jest odpowiednie dbanie o pasemka. Dlatego też, zanim przystąpisz do farbowania, warto zaopatrzyć się w produkty do pielęgnacji, które pomogą Ci zachować piękny i zdrowy kolor włosów.

Unikaj częstego mycia włosów

W ciągu pierwszych kilku dni po koloryzacji, staraj się unikać częstego mycia włosów. Kontakt włosów z wodą może powodować, że kolor pasemek szybciej zblednie. Postaraj się nie myć włosów przez przynajmniej 48 godzin po koloryzacji.

Wybierz odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji

Do pielęgnacji pasemek po koloryzacji warto wybrać produkty, które zapewnią im odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia. Szampony, odżywki i maski przeznaczone do włosów farbowanych będą najlepszym wyborem. Unikaj kosmetyków, które zawierają duże ilości substancji chemicznych, takich jak siarczany, parabeny czy alkohol.

Unikaj wysokich temperatur

Ekspozycja pasemek na wysokie temperatury (np. suszarka, prostownica, lokówka) może przyspieszyć proces wypłukiwania koloru. Staraj się unikać stosowania tego rodzaju urządzeń lub używaj ich z umiarem. Jeśli musisz użyć suszarki, ustaw ją na niską temperaturę i wykorzystaj dyfuzor, aby zminimalizować uszkodzenia włosów.

Zapobiegaj uszkodzeniom włosów

Koloryzacja włosów może powodować, że pasemka staną się bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego też, warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Stosuj kosmetyki do ochrony włosów przed wysokimi temperaturami i mechanicznymi uszkodzeniami. Staraj się również unikać szczotkowania włosów, gdy są mokre, ponieważ wtedy są one bardziej podatne na uszkodzenia.

Regularnie podcinaj końcówki

Aby zachować piękny wygląd pasemek i zapobiec rozdwajaniu końcówek, warto regularnie podcinać włosy. W ten sposób zapewnisz im zdrowy wygląd i równomierne odrosty.

Po wykonaniu pasemek warto zainwestować w produkty do pielęgnacji, które pozwolą zachować piękny kolor włosów na dłużej. Wybierz odpowiednie kosmetyki i dbaj o swoje włosy, aby zachować ich piękny wygląd przez wiele tygodni po koloryzacji.

Wniosek

Pasemka w domu to świetny sposób na odświeżenie swojego wyglądu i ożywienie włosów. Dzięki łatwo dostępnym instrukcjom i poradom, można samodzielnie nadać swoim włosom nowy, modny kolor. Ważne jest jednak, aby korzystać z odpowiednich produktów i zachować ostrożność podczas procesu koloryzacji.

Pielęgnacja pasemek

Po wykonaniu pasemek ważne jest odpowiednie dbanie o włosy, aby zachować ich zdrowie i piękny wygląd. Należy stosować delikatne szampony i odżywki, które nie będą naruszać osłony lipidowej włosów. Unikaj stosowania suszarek i prostownic, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić włosy i przyczynić się do utraty koloru.

Trwałość pasemek

Czas utrzymywania się koloru pasemek na włosach zależy od jakości farby i sposobu aplikacji. Zwykle trwa to kilka tygodni, ale można przedłużyć efekt poprzez stosowanie specjalnych szamponów do włosów farbowanych. Ważne jest, aby unikać mycia włosów zbyt często, ponieważ to może przyspieszyć utratę koloru.

Wskazówki końcowe

Jeśli chcesz wykonać pasemka w domu, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu włosów, wyborze odpowiedniej farby i zachowaniu ostrożności podczas aplikacji. Pielęgnacja włosów po koloryzacji jest równie ważna, jak sam proces farbowania. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami przez długi czas.

Wniosek jest taki, że pasemka w domu to świetna alternatywa dla salonu fryzjerskiego, ale wymaga to trochę pracy i przygotowania. Dzięki naszym poradom możesz wykonać pasemka samodzielnie i uzyskać olśniewający efekt. Pamiętaj, że dbanie o włosy po koloryzacji jest kluczowe, aby zachować ich piękno i zdrowie.

About Author

pejot