PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Karty Warto przeczytać

Co to jest transakcja bezgotówkowa?

  • 27 września, 2023
  • 5 min read
Co to jest transakcja bezgotówkowa?

W świecie finansów, nieuchronnie kierujemy się ku elektronicznemu odpowiednikowi pieniądza. Transakcje bezgotówkowe zyskują na znaczeniu. Ludzie w Polsce, według analiz, przechylają się ku plastikowym towarzyszom – kartom płatniczym, sięgając po nie nie tylko w tradycyjnych sklepach, ale i w cyberprzestrzeni. Obserwując tę zmianę, punkty usługowe i handlowe z gracją i determinacją modyfikują swoje systemy. Chcą spełnić oczekiwania konsumentów. Teraz nie tylko karty decydują o transakcji. Świat mobilności też ma swój udział. Wymowna zmiana, dostrzegalna i nieunikniona.

Co to jest transakcja bezgotówkowa?

Transakcje bezgotówkowe to finansowe przejścia, gdzie środki przemieszczają się z konta na konto, bez fizycznego przekazywania banknotów czy monet. Działa to wyłącznie na poziomie elektronicznych zapisów w bankach.

Kiedy mówimy o transakcjach bezgotówkowych w Polsce, myślimy głównie o kartach płatniczych – debetowych, kredytowych, obciążeniowych czy przedpłaconych. Ale nie tylko. BLIK, to kolejna innowacja w świecie płatności, pozwalająca za pomocą smartfona regulować rachunki. Jeśli zastanawiasz się czy wypłata z bankomatu jest transakcją bezgotówkową to odpowiedź brzmi – nie. Wypłata z bankomatu jest transakcją gotówkową – będziemy o niej pisać poniżej.

Polska bezgotówkowa

Według badania jednego z liderów na rynku płatniczym, aż 56% Polaków postawilo na bezgotówkowość jako preferowaną metodę rozliczeń.

Ten trend ma sens. Dlaczego? Transakcje bezgotówkowe to nie tylko dynamika i oszczędność chwil, ale przede wszystkim wygoda. Zamiast nosić w kieszeni ciężki portfel, wystarczy karta lub telefon. Dostęp do środków? Całodobowy, z możliwością zwiększenia dostępnych funduszy w przypadku kart kredytowych, dzięki limitom ustalonym przez bank. To nie wszystko. Polacy chętnie korzystają z dodatkowych korzyści, takich jak rabaty czy cashback za płatności bezgotówkowe. Narodowy Bank Polski również odnotował ten trend w swoim raporcie z 2018 roku. Bezgotówkowość zdobywa serca i portfele Polaków.

Blik

Statystyki od Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. Polska świeci trendem wzrostowym w korzystaniu ze smartfonów. W 2014 jedna czwarta Polaków miała w kieszeni ten cud technologii. Lecz już w 2018, co drugi mieszkaniec naszego kraju dołączył do technologicznej awangardy. Smartfon przestał być zwykłym telefonem – stał się naszym mostem do wirtualnego świata. Dzięki temu mamy dostęp do cyfrowych transakcji. Kto za to odpowiada? Blik – specjalnie zaprojektowany dla Polski system mobilnych rozliczeń. Daje on moc smartfonom w zakresie dokonywania płatności w sklepach, w sieci, a nawet wypłat i wpłat w bankomatach czy realizacji błyskawicznych przelewów.

Jest pytanie, które dręczy wielu: czy to bezpieczne? Odpowiedź brzmi – absolutnie. Każda transakcja wymaga specjalnego kodu autoryzacyjnego – dzieło systemu Polskiego Standardu Płatności. Ten sześciocyfrowy kod jest jedyny w swoim rodzaju i przetrwa tylko 120 sekund. Jeśli minie ten czas? Musisz go odświeżyć. Jak to z kartami zbliżeniowymi, zakupy przekraczające 50 złotych w Polsce, muszą uzyskać zielone światło poprzez ten kod. Dane od Polskiego Standardu Płatności mówią same za siebie. Blik zdobywa serca Polaków. W 2018 roku miał już na koncie 33 miliony użytkowników, którzy razem wykonali 6 milionów transakcji.

Gotówka staje się reliktem przeszłości. Bezwzględny wzrost popularności transakcji bezgotówkowych w Polsce nie dziwi. Przecież są one nie tylko błyskawiczne, ale też banalnie proste. Dodaj do tego wygodę nieprzewidywalnych okazji zakupu bez konieczności noszenia ciężkiej gotówki. Czego chcieć więcej?

Dzienny limit transakcji bezgotówkowych co to znaczy

Kiedy mówimy o limicie transakcji bezgotówkowych, mamy na myśli pewną kwotę – granicę, po przekroczeniu której nie możesz już płacić kartą w miejscach takich jak sklepy czy punkty usługowe. To jak ustalony budżet dnia, dla twojej karty. Niektóre transakcje są proste, inne skomplikowane. Ale niezależnie od nich, musisz wiedzieć, kiedy się powstrzymać. Larsson by powiedział: to twoja karta, twoje zasady, ale granice są wszędzie.

Transakcja gotówkowa

Dokonanie transakcji gotówkowej w większości przypadków nie wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji.

Pamiętajmy jednak, iż od takich transakcji, wykonywanych przy użyciu karty kredytowej prowizja, często stosunkowo wysoka, pobierana jest prawie zawsze, podobnie jak naliczane z pominięciem okresu bezodsetkowego oprocentowanie.

Transakcje gotówkowe, wykonywane za granicą, również mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Do transkacji gotówkowych zaliczamy też takie czynności jak:

  • wypłatę pieniędzy z bankomatu,
  • przelew pieniędzy z karty na rachunek bankowy,
  • wpłatę pieniądzy na konto,
  • opłacanie rachunków czy
  • dokonywane przy użyciu gotówki zakupy.

Rozróżnienie typu transakcji nie jest trudne – transakcja gotówkowa dokonywana jest każdorazowo, gdy pieniądze fizycznie trafiają do naszych rąk.

About Author

pejot