Co to jest transakcja bezgotówkowa?

Transakcja bezgotówkowa to coraz popularniejszy sposób regulowania płatności, wykorzystująca elektroniczny odpowiednik pieniądza jako podstawę rozliczeń.

 
Co to jest transakcja bezgotówkowa?
Płatność gotówką czy kartą? Jaka jest różnica?

Transakcja bezgotówkowa to coraz popularniejeszy sposób rozliczeń i płatności. Badania pokazują, że Polacy posiadają coraz więcej kart płatniczych i coraz chętniej z nich korzystają, również w celu opłacenia zakupów internetowych.

Do potrzeb klientów dostosowuje się też wciąż większa liczba punktów usługowych i handlowych – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumenta przystosowujących systemy do obsługi transakcji bezgotówkowych, dokonywanych nie tylko kartami, ale również urządzeniami mobilnymi.

Co to jest transakcja bezgotówkowa?

Transkacja bezgotówkowa to transakcja realizowana przez wykorzystanie czeku lub przelewu. Najpopularniejszą jej formą są:

  • płatności kartami w sklepach lub punktach obsługi klienta,
  • wzrasta też liczba zaliczanych do transkacji bezgotówkowych płatności kartą przez telefon i w Internecie.

Łączy je wykorzystanie elektronicznej postaci pieniądza, a nie jego fizycznego odpowiednika. Pieniądze przepływają bezpośrednio z jednego konta bankowego na inne, bez fizycznego kontaktu żadnej ze stron z pieniądzem.

Transakcje bezgotówkowe najczęściej nie wiążą się z kosztami a wręcz przeciwnie – dzięki partnerom banków, płacąc kartą często można otrzymać częściowy zwrot wydatków lub zyskać zniżki i rabaty.

Transakcja gotówkowa

Dokonanie transakcji gotówkowej w większości przypadków nie wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji.

Pamiętajmy jednak, iż od takich transakcji, wykonywanych przy użyciu karty kredytowej prowizja, często stosunkowo wysoka, pobierana jest prawie zawsze, podobnie jak naliczane z pominięciem okresu bezodsetkowego oprocentowanie.

Transakcje gotówkowe, wykonywane za granicą, również mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Do transkacji gotówkowych zaliczamy też takie czynności jak:

  • wypłatę pieniędzy z bankomatu,
  • przelew pieniędzy z karty na rachunek bankowy,
  • wpłatę pieniądzy na konto,
  • opłacanie rachunków czy
  • dokonywane przy użyciu gotówki zakupy.

Rozróżnienie typu transakcji nie jest trudne – transakcja gotówkowa dokonywana jest każdorazowo, gdy pieniądze fizycznie trafiają do naszych rąk.

Bezpieczeństwo transakcji pieniężnych

Chociaż wiele osób, przede wszystkim starszych, wciąż często wzbrania się przed dokonywaniem transakcji bezgotówkowych, w szczególności  internetowych, obawiając się kradzieży danych, statystyki pokazują, że więcej gotówki możemy stracić, nosząc ją cały czas przy sobie.

Szczególnie narażeni na kradzieże są przedstawiciele firm, którzy swój utarg decydują się samodzielnie dostarczyć bankom. Mogą one bowiem, zgodnie z policyjnym rejestrem, paść ofiarą zorganizowanych i zaplanowanych napaści.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również