PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zakupy

Jak dobrać materac

 • 21 września, 2023
 • 11 min read
Jak dobrać materac

Przez lata obserwując ludzi, dostrzegłem pewien problem. Spędzają one jedną trzecią życia śpiąc, ale niewiele osób potrafi wybrać odpowiedni materac. Jak więc podjąć tę ważną decyzję? Oto moja rada, jako specjalisty w dziedzinie materacy.

Zrozum rodzaj materaca

Wspomnę o pewnym kliencie. Pan Jan, pracownik biurowy, skarżył się na bóle pleców po przebudzeniu. Wyszedłem od razu z propozycją: materac z pianką termoelastyczną. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj materaca idealnie dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Dzięki temu kręgosłup jest odpowiednio podparty. A Pan Jan? Zadowolony jak nigdy.

Materac lateksowy i piankowy – różnice

Jestem pewien jednego: wybór materaca może być trudniejszy, niż myślisz. Zwłaszcza, gdy stajesz przed wyborem między materacem lateksowym a piankowym. Przyznam szczerze, spotkałem wielu klientów, których oczy szkliły się zagubieniem przy tym wyborze. Przypomnijmy sobie chwilę, gdy Józef, stały bywalec naszego salonu, przychodził do nas po raz trzeci w jednym tygodniu, szukając odpowiedzi na to pytanie. Czy jest różnica? O tak, i to ogromna. Ale nie bój się, jestem tu, by ją wyjaśnić.

Materace lateksowe:

 • Skład: Najlepsze materace lateksowe mają w składzie wysoki udział naturalnego mleczka kauczukowego. W tych tańszych spotkasz przewagę syntetycznego lateksu.

 • Wentylacja: Dzięki strukturze lateksu, te materace zapewniają bardzo dobrą wentylację. Pewnego dnia Katarzyna, jedna z moich klientek, opowiedziała mi, że od kiedy przesiadła się na materac lateksowy, przestała się budzić w nocy cała spocona. To była zmiana gry.

 • Antybakteryjność: Jakby tego było mało, lateks ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Idealne dla alergików.

 • Elastyczność: Lateks jest elastyczny, ale jednocześnie sprężysty, bardzo zbliżony do materaców sprężynowych. Znam kogoś, kto skacze na materacu lateksowym każdego ranka – nie zdradzę kto, ale jestem pewien, że zna on jego wartość.

Materace piankowe:

 • Skład: Piankowe materace mogą być wykonane z różnych rodzajów pianek: termoelastycznej, wysokoelastycznej itp. Przyznam, że gdy Paweł, mój stary przyjaciel, przyszedł do mnie mówiąc, że chce materac “piankowy”, musiałem go dokładnie przepytać, zanim doszliśmy do sedna sprawy.

 • Adaptacja: Materace z pianką termoelastyczną dopasowują się do kształtu Twojego ciała, reagując na nacisk i temperaturę. Wspomnę tylko o Marcie, która po raz pierwszy poczuła się, jakby spała na chmurze.

 • Wsparcie: Pianki wysokoelastyczne oferują sprężyste podparcie, chroniąc przed uczuciem zatapiania się w materacu. To rozwiązanie idealne dla tych, którzy chcą poczucia wsparcia, ale jednocześnie delikatnego otulenia.

 • Oddychające: Tak, materace piankowe są również przewiewne, co jest świetne dla tych, którzy mają skłonność do pocenia się w nocy.

Różnice między nimi są wyraźne, ale oba typy mają swoje zalety. Z mojego doświadczenia wynika, że wybór zależy od indywidualnych preferencji. Ważne jest, abyś znał swoje potrzeby i oczekiwania. To nie jest nauka rakietowa, ale warto poświęcić czas na przemyślenie tej decyzji. Materac to inwestycja na lata, więc warto zrozumieć wszystkie niuanse.

materac do spania - miękki materac czy materace średnio twarde - które są lepsze dla zdrowego snu

Materac sprężynowy – czy to idealny materac? Zalety materaca sprężynowego

A więc zbliżamy się do klasycznej zagadki snu: materaca sprężynowego. Siedząc pewnego wieczoru na balkonie, podziwiając zachód słońca i rozkoszując się filiżanką herbaty, przypomniałem sobie rozmowę z moim sąsiadem, emerytowanym sprzedawcą materacy. “Są pewne rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody,” mawiał. Sprężynowy materac jest jednym z nich. Oto kilka refleksji na jego temat.

Konstrukcja: Sprężyny. Owe małe, skręcone kawałki metalu, które są sercem każdego materaca sprężynowego. Oferują one znakomite wsparcie dla ciała, dzięki czemu kręgosłup jest w odpowiedniej pozycji przez całą noc. Ale, ah! Nie wszystkie sprężyny są takie same. Mój sąsiad mówił o “sprężynach kieszonkowych”, które działają niezależnie, dopasowując się do kształtu ciała i zapewniając wsparcie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

Trwałość: Materac sprężynowy to jak stary, wierny przyjaciel. Może służyć przez wiele lat, a jeśli jest odpowiednio pielęgnowany, może być równie komfortowy po latach, jak w dniu zakupu. To inwestycja, która się opłaca.

Oddychalność: Dzięki przestrzeniom między sprężynami, materace te mają naturalną zdolność do wentylacji. To znaczy, że pomagają regulować temperaturę podczas snu, zapewniając przyjemny, chłodny klimat w ciepłe noce.

Dodatki: Chociaż sprężyny stanowią rdzeń materaca sprężynowego, często są one połączone z innymi materiałami, takimi jak pianka czy lateks, aby zapewnić dodatkowy komfort. Warto zwrócić uwagę na te kombinacje podczas zakupu.

Podsumowując, materac sprężynowy to klasyk, który przez lata pozostaje wierny swoim korzeniom, jednocześnie adaptując się do nowych technologii i trendów. Czy jest on dla każdego? Cóż, jak mawiał mój sąsiad, “Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o doskonały sen”. Ale jeśli cenisz sobie tradycję, wsparcie i trwałość, materac sprężynowy może być właśnie tym, czego szukasz.

Pamiętaj o twardości – dobrze dobrany materac – jaka twardość materaca jest najlepsza?


Pewna klientka, młoda kobieta o drobnej budowie, opowiadała mi o swoim zamiłowaniu do miękkich powierzchni. Dla takich osób idealne są materace o twardości H1. Dla kogoś o większej wadze i bardziej zbliżonym do twardych powierzchni, H3 albo H4 będzie odpowiednie.

Przy wyborze materaca warto kierować się wagą. Pomyślmy o materacu jako o rękawicach bokserskich. Zbyt twardy dla lekkiej osoby? Odczujesz każde uderzenie. Za miękki dla cięższego człowieka? Twoje ciało nie będzie odpowiednio podparte.

 Pianka termoelastyczna czy też pianka poliuretanowa - ciężar ciała a wypełnienie materaca

Twardość materaca a Twoja waga – dobrze dobrany materac

Kiedyś w słoneczny poranek, między łykami kawy i przeglądaniem gazet, usłyszałem historię od pewnej Pani Anny. Mówiła: “Przecież materac to materac. Dlaczego mam się martwić o twardość?” Och, droga Pani Anno, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dla wielu ludzi, takich jak Anna, twardość materaca może wydawać się zagadką, ale prawda jest taka, że twardość ma kluczowe znaczenie, a Twoja waga odgrywa w tym wszystkim główną rolę.

Dlaczego twardość materaca jest ważna? Materac pełni ważną funkcję podparcia dla Twojego ciała podczas snu. Dobrze dobrana twardość pomaga utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji. Wiesz, jak mawia moja Babcia: “Kręgosłup szczęśliwy, ja szczęśliwa”.

Osoby o niższej wadze:

 • Materace miękkie: Osoby o niższej wadze często preferują materace bardziej miękkie. Nie potrzebują tak dużego wsparcia, a miększy materac pozwala uniknąć nacisku na bardziej wypukłe partie ciała. Kiedyś słyszałem opowieść o pewnej drobnej Pani, która spała na materacu twardym jak deska – nigdy nie wyspała się porządnie do czasu, aż zmieniła na miękki. Była jak nowo narodzona.

Osoby o średniej wadze:

 • Materace o średniej twardości: Osoby o średniej wadze, jak mój kolega Michał, zazwyczaj szukają złotego środka. Materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Michał mówi, że to trochę jak wybór idealnego siedzenia w kinie – ani za blisko, ani za daleko od ekranu.

Osoby o wyższej wadze:

 • Materace twarde: Jeśli ważysz trochę więcej, twarde materace mogą być dla Ciebie idealne. Zapewniają one niezbędne wsparcie, nie pozwolą Ci się zatopić w materacu, co może prowadzić do bólów i dyskomfortu. Pamiętam jednego klienta, który ważył ponad 100 kg. Gdy zmienił materac na bardziej odpowiedni dla swojej wagi, stwierdził, że poczuł się, jakby znów miał 20 lat.

Ale uwaga! Wszystko jest relatywne. Twardość materaca, który jest idealny dla jednej osoby, może nie pasować do innej, nawet jeśli mają podobną wagę. Najważniejsze jest, aby słuchać swojego ciała. Jeśli po przebudzeniu czujesz się jak po maratonie, to może być znak, że potrzebujesz zmienić materac.

Zapamiętaj: Twój materac to Twój sprzymierzeniec w walce o zdrowy kręgosłup i regenerujący sen. Wybierz mądrze, a jeśli masz wątpliwości – zawsze jestem tu, by Ci pomóc.

Rozmiar ma znaczenie

Podczas jednej z moich konsultacji pewna para zapytała, jaki materac powinni wybrać. Prosta odpowiedź: o 15-20 cm dłuższy od najwyższego z nich. Jeśli chodzi o szerokość, dla par komfortowe zaczyna się od 140×200. Gdy szukasz pełnego komfortu, idź wyżej – 180×200, a nawet 200×200.

Wysokość nie jest bez znaczenia

Spotkałem się z pewną seniorką, której trudno było wstać z niskiego materaca. Wysokość materaca ma bezpośredni wpływ na komfort. Im wyższy, tym łatwiej wstać, co jest ważne dla osób w podeszłym wieku.

Specyficzne potrzeby

Wspomnę anegdotę o kliencie z alergią. Szukał materaca, który nie gromadzi kurzu. Rozwiązanie? Materace kieszeniowe. Dzięki indywidualnym kieszonkom zapewniają one higieniczne środowisko snu.

Jak wybrać dobry materac dla dziecka?

Ach, dzieci… Te małe, pełne energii stworzenia, które biegają i skaczą od rana do wieczora. Ale gdy przychodzi pora spania, potrzebują miejsca, które zapewni im spokojny i regenerujący odpoczynek. Wybór materaca dla dziecka to nie lada wyzwanie, ale cóż, jak to mówią: “Kto powiedział, że bycie rodzicem jest łatwe?” Siedząc pewnego dnia na huśtawce w parku z moim przyjacielem, ojcem dwójki dzieci, wysłuchałem jego opowieści o wyborze idealnego materaca dla malucha. Chciałbym się nią podzielić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Zacznijmy od podstaw. Materac dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Bez szkodliwych chemikaliów, certyfikowany. Mój przyjaciel przypomniał mi, że kiedy jego córka była mała, miał materac z atestem PZH. To było dla niego ważne.

Twardość: Dzieci, zwłaszcza niemowlęta, potrzebują materaca, który będzie bardziej twardy niż miękki. Pomaga to w prawidłowym rozwoju kręgosłupa. Możesz sobie wyobrazić moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że twardy materac jest lepszy dla niemowlaka! Ale rzeczywiście ma to sens, jeśli zastanowisz się nad wsparciem, jakiego potrzebuje małe ciałko.

Materiał: Materace lateksowe, piankowe czy kokosowe? Wybór jest ogromny. Mój przyjaciel zdecydował się na materac kokosowy z jednej strony i lateksowy z drugiej. Kokos zapewniał odpowiednią twardość, a lateks elastyczność i komfort. Ale co ważne – zawsze zwracaj uwagę na to, czy materiał jest hipoalergiczny. Maluchy mają bardzo wrażliwą skórę!

Wentylacja: Małe ciałka mogą się pocić podczas snu. Dlatego ważne jest, by materac miał dobrą wentylację. Przesiewające powietrze włókna czy specjalne kanały wentylacyjne to coś, co warto wziąć pod uwagę.

Pokrowiec: O, ten chytry pokrowiec! Najlepiej, gdyby był on łatwo zdejmowany i można go było prać w pralce. Każdy rodzic wie, dlaczego…

Podsumowując, wybór materaca dla dziecka to nie jest prosta sprawa. Ale pamiętaj, że to inwestycja w zdrowie i komfort Twojego malucha. Tak jak moja stara babcia zawsze mówiła: “Dobre początki to połowa sukcesu”. Zadbaj o te początki, a Twój maluch odwdzięczy się Ci zdrowym snem i uśmiechem każdego poranka.

Stelaż materaca ma znaczenie – jak dobrać materac i stelaż

Wyobraź sobie dom bez solidnych fundamentów. Mimo pięknych ścian i okien, jeśli podstawy są słabe, cała konstrukcja jest narażona na niebezpieczeństwo. Podobnie jest ze stelażem materaca. Stanowi on podstawę dla materaca, zapewniając odpowiednie wsparcie i stabilność.

Równomierny rozkład wagi: Kiedy rozmawiałem z ekspertem od snu podczas jednej z moich wizyt w sklepie z materacami, dowiedziałem się, że stelaż pomaga równomiernie rozkładać wagę ciała. To nie tylko przedłuża żywotność materaca, ale również zapewnia komfortowy sen przez całą noc.

Elastyczność: Niektóre stelaże są elastyczne, dostosowując się do ruchów podczas snu. Dla osób, które często się przewracają lub dla par o różnej masie ciała, elastyczny stelaż może być kluczem do nieskazitelnych nocy.

Jak dobrać materac do spania

Wybór materaca to ważna decyzja, wpływająca na nasze samopoczucie. Nie zapominajmy o tym, że jesteśmy wszyscy różni. Dlatego warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby i zasięgnąć porady ekspertów. Jak w każdej dziedzinie życia, warto inwestować w komfort i zdrowie.

Oczywiście, klucz do sukcesu leży w zrozumieniu swojego ciała, jego potrzeb oraz umiejętnym dostosowywaniu materaca do tych wymagań. Nie bój się eksperymentować, ale przede wszystkim, wybieraj świadomie. Bo odpowiedni materac to fundament dobrego snu, a dobry sen to fundament zdrowego życia.

About Author

pejot