PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Praca

Jak zakończyć list motywacyjny

 • 11 kwietnia, 2024
 • 12 min read
Jak zakończyć list motywacyjny

Tworzenie listu motywacyjnego może być trudnym zadaniem, ale kluczowym elementem jest jego zakończenie. Jak sprawić, aby Twoje zakończenie wyróżniało się spośród innych i zainteresowało potencjalnego pracodawcę?

W tym artykule przedstawimy skuteczne metody, jak zakończyć list motywacyjny. Znajdziesz tutaj porady dotyczące różnych zakończeń listu oraz przykłady użycia zwrotów kończących, które możesz wykorzystać.

Podsumowanie listu motywacyjnego jest ostatnią szansą, aby podkreślić swoje mocne strony i wyrazić zainteresowanie pracą. Dowiedz się, jak stworzyć najlepsze zakończenie, które przyciągnie uwagę pracodawcy.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj dalszą część artykułu, w której omówimy przykłady zakończeń listu motywacyjnego, gotowy wzór zakończenia oraz mnóstwo dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci w skutecznym zakończeniu listu motywacyjnego.

Jak zakończyć list motywacyjny. Czym jest podsumowanie listu motywacyjnego?

Podsumowanie listu motywacyjnego to ostatnia część listu, w której podsumowujemy swoje doświadczenie, kwalifikacje oraz powody, dla których jesteśmy najlepszym kandydatem na stanowisko. To miejsce, w którym możemy jeszcze raz podkreślić swoje mocne strony i wyrazić silne zainteresowanie pracą.

Jak zakończyć list motywacyjny

Przykłady zakończeń listu motywacyjnego

Oto kilka przykładów zakończeń, które możesz wykorzystać w swoim liście motywacyjnym. Pamiętaj jednak, aby dostosować je do swojej sytuacji i konkretnego stanowiska.

 • Z wielką przyjemnością dołączam do zespołu i wnoszę swoje doświadczenie oraz pasję do pracy.
 • Byłbym zaszczycony, gdybym mógł/mogła zostać częścią Waszej renomowanej organizacji.
 • Pragnę podkreślić, że jestem gotowy/gotowa na nowe wyzwania i chciałbym/chciałabym zaangażować się w rozwój Waszej firmy.
 • Dziękuję za poświęcony czas i z niecierpliwością czekam na dalszą możliwość rozmowy o mojej kandydaturze.
 • Jeśli moje umiejętności i doświadczenie wydają się być przydatne dla Waszej organizacji, chętnie podejmę możliwość współpracy.

Zakończenie listu motywacyjnego – wzór

Jeśli potrzebujesz inspiracji, poniżej znajdziesz gotowy wzór zakończenia listu motywacyjnego. Pamiętaj jednak, że każdy list powinien być dopasowany do Twoich własnych doświadczeń i konkretnej oferty pracy.

Zdanie otwierające Wyrażenie zainteresowania Podsumowanie kwalifikacji i doświadczenia Zakończenie i prośba o kontakt
“Z przyjemnością zgłaszam swoje zainteresowanie stanowiskiem […]” “Bardzo ciekawi mnie […] oraz możliwość […]” “Posiadam […] lat doświadczenia w branży […]. Pracowałem/am między innymi jako […]” “Będzie mi bardzo miło, jeśli udzieli Pan/Pani odpowiedzi na tę wiadomość lub skontaktuje się ze mną pod numerem […]”
“Z ogromnym entuzjazmem aplikuję na stanowisko […]” “Jestem zafascynowany/a […] oraz perspektywą […] w Państwa firmie” “W swoim dotychczasowym doświadczeniu zdobyłem/am umiejętności w obszarach […]. Pracowałem/am między innymi jako […]” “Serdecznie proszę o możliwość rozmowy i przedstawienia swojej kandydatury w bardziej szczegółowej dyskusji. Pozostaję do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu […]”

Powyższe przykłady mogą pomóc Ci w stworzeniu profesjonalnego zakończenia listu motywacyjnego, które zainteresuje pracodawcę i wykaże Twoje umiejętności. Pamiętaj jednak, aby dostosować wzór do swojej sytuacji i oferty pracy, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Zwroty kończące list motywacyjny

Wykorzystanie odpowiednich zwrotów kończących w liście motywacyjnym może pomóc Ci w wyróżnieniu się spośród innych kandydatów. Przeanalizuj dostępne zwroty i wybierz to, które najlepiej oddaje Twoje umiejętności i cechy.

Oto kilka przykładów zwrotów kończących, które możesz uwzględnić w swoim liście motywacyjnym:

 • “Z niecierpliwością czekam na możliwość przedstawienia mojej kwalifikacji i doświadczenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.”
 • “Jestem przekonany/a, że moje umiejętności i determinacja sprawią, że stanę się cennym członkiem zespołu.”
 • “Bardzo się cieszę na możliwość współpracy i rozwijania się w tak renomowanej firmie jak [nazwa firmy].”
 • “Z ogromną pasją podchodzę do wykonywania obowiązków związanych z tym stanowiskiem i jestem pewien/a, że w pełni spełnię Państwa oczekiwania.”
 • “Dziękuję za poświęcony czas i uwagę. Jestem gotowy/a na podjęcie nowych wyzwań i stawienie czoła nowym możliwościom.”

Pamiętaj, że wybrany zwrot kończący powinien być zgodny z Twoją osobowością i idealnie oddawać Twoje zainteresowania oraz motywację do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku. Dostosuj go do swojej sytuacji i zaprezentuj swoje najlepsze cechy na zakończenie listu motywacyjnego.

Zobacz również: Jak napisać list motywacyjny

Najlepsze zakończenie listu motywacyjnego

Stworzenie skutecznego i profesjonalnego zakończenia listu motywacyjnego jest kluczowe dla zainteresowania pracodawcy i podkreślenia swoich mocnych stron.

Oto kilka porad, które pomogą Ci stworzyć najlepsze zakończenie:

 1. Podsumuj swoje najważniejsze osiągnięcia i umiejętności w krótkim akapicie. Skoncentruj się na tych elementach, które są najbardziej istotne dla oferowanej pracy.
 2. Zaprezentuj swoje zainteresowanie i entuzjazm dotyczące konkretnej oferty pracy. Wymień powody, dla których uważasz, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.
 3. Wyraź gotowość do dalszego rozwoju i nauki. Wskazanie, że jesteś otwarty na nowe wyzwania i chętny do zdobywania nowych umiejętności, może przekonać pracodawcę o Twojej wartości jako pracownika.
 4. Podkreśl, że jesteś zainteresowany dalszym etapem rekrutacji i chętnie odpowiesz na ewentualne pytania lub udostępnisz dodatkowe informacje.
 5. Zakończ list motywacyjny zwięzłym i uprzejmym zwrotem, np. “Z szacunkiem”, “Z poważaniem”.

Pamiętaj, że napisane zakończenie powinno być spójne z resztą listu motywacyjnego i dostosowane do konkretnej oferty pracy. Unikaj ogólników i staraj się wyrazić swoją indywidualność, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Zalety najlepszego zakończenia listu motywacyjnego Przykłady zakończeń
Skuteczność “Jestem przekonany, że moje doświadczenie i umiejętności mogą stanowić cenny wkład w Państwa zespół. Mam nadzieję na możliwość rozmowy i przedstawienia się osobiście.”
Zainteresowanie “Bardzo zainteresowała mnie oferta pracy i widzę, że moje umiejętności i doświadczenie idealnie pasują do wymagań dla tego stanowiska. Chciałbym kontynuować naszą współpracę i dowiedzieć się więcej o możliwościach zatrudnienia w Państwa firmie.”
Profesjonalizm “Z poważaniem, [Twoje imię i nazwisko]”

Pamiętaj, że zakończenie jest ostatnim wrażeniem, które pozostawiasz pracodawcy. Skorzystaj z tych wskazówek, aby stworzyć najlepsze zakończenie listu motywacyjnego i zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodatkowe wskazówki dotyczące zakończenia listu motywacyjnego

Podczas zakończania listu motywacyjnego istnieje wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów i zainteresować pracodawcę.

Poniżej znajdziesz dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci skutecznie zakończyć list motywacyjny:

 1. Znajdź punkt wspólny: Przeczytaj ogłoszenie o pracę i zastanów się, jaki element go wyróżnia. Jakie umiejętności, cechy czy doświadczenie poszukuje pracodawca? Spróbuj nawiązać do tego w swoim zakończeniu, podkreślając swoje mocne strony i pokazując, dlaczego jesteś idealnym kandydatem.
 2. Podsumuj swoje kwalifikacje: W ostatniej części listu motywacyjnego skup się na podsumowaniu swoich umiejętności i doświadczenia. Wykorzystaj ten moment, aby jeszcze raz przekonać pracodawcę, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.
 3. Wyraź zainteresowanie: Nie zapomnij pokazać swojego zainteresowania danym stanowiskiem i firmą. Możesz podkreślić, jak bardzo chciałbyś dołączyć do zespołu i w jaki sposób możesz wnosić wartość dla organizacji.

Zakończenie listu motywacyjnego to ostatnia szansa, aby zostawić pozytywne wrażenie na pracodawcy. Pamiętaj, aby być oryginalnym, skoncentrować się na dostosowaniu Listu motywacyjnego do oferty pracy, a także wyrazić swoje pasje i umiejętności w sposób przekonujący.

Zalety dodatkowego wskazówki Przykład
Wyróżnienie się spośród innych kandydatów “Jestem pewien, że moje umiejętności w zakresie zarządzania projektem, zdobyte podczas mojej pracy w firmie XYZ, uczynią mnie wartościowym dodatkiem do Państwa zespołu.”
Zainteresowanie konkretnym stanowiskiem “Po zapoznaniu się z Państwa firmą i głębszym zrozumieniu potrzeb związanych z tym stanowiskiem, jestem jeszcze bardziej podekscytowany możliwością dołączenia do Państwa zespołu i wniesienia wartości.”

Dodatkowe wskazówki te mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na sukces i zainteresowanie pracodawcy. Pamiętaj, że nie ma jednego idealnego zakończenia, dlatego dostosuj je do Twojej sytuacji i wykorzystaj swoją kreatywność. Powodzenia!

Reasumując – jak zakończyć list motywacyjny

Ostateczne podsumowanie i reasumujący przegląd różnych zwrotów kończących list motywacyjny jest kluczowym elementem, który można wykorzystać, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów. Ważne jest, aby zakończenie było skuteczne, profesjonalne i precyzyjne. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby zapewnić sobie większe szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym.

Zwroty kończące list motywacyjny

Wybór odpowiednich zwrotów kończących list motywacyjny może zadecydować o ostatecznym wrażeniu, jakie pozostawiasz u pracodawcy. Pamiętaj, że skuteczne zakończenie powinno podsumowywać Twoje umiejętności i doświadczenie, a także wyrażać entuzjazm i zainteresowanie ofertą pracy.

Oto kilka przykładów zwrotów kończących, które możesz wykorzystać:

 • Wyrażam nadzieję na możliwość dalszej rozmowy i zaprezentowania swoich mocnych stron
 • Jestem przekonany, że dzięki mojej wiedzy i umiejętnościom mogę przyczynić się do rozwoju firmy
 • Chciałbym dołączyć do zespołu i wspólnie pracować nad osiąganiem sukcesów
 • Z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź i możliwość bliższego poznania się
 • Z chęcią przedstawię Ci więcej informacji na temat mojego doświadczenia podczas spotkania rekrutacyjnego

Wykorzystaj te zwroty jako inspirację i dostosuj je do swojej sytuacji i konkretnej oferty pracy. Pamiętaj, że zakończenie listu motywacyjnego powinno być spójne z resztą dokumentu i skoncentrowane na Twoich mocnych stronach i zainteresowaniach, które są istotne dla danej pozycji.

Jakie są najważniejsze elementy zakończenia listu motywacyjnego?

Aby skutecznie zakończyć list motywacyjny i wyróżnić się spośród innych kandydatów, warto zadbać o kilka kluczowych elementów. Oto lista najważniejszych aspektów, które powinny znaleźć się w zakończeniu listu motywacyjnego:

 • Podsumowanie: W krótkim podsumowaniu warto jeszcze raz podkreślić swoje najważniejsze kwalifikacje i doświadczenie, które są istotne dla oferowanej pozycji.
 • Wyrażenie zainteresowania: Pracodawca chce zatrudnić kogoś, kto jest motywowany i zaangażowany. W zakończeniu listu warto więc wyrazić swoje zainteresowanie stanowiskiem i firmą.
 • Zaproszenie do kontaktu: Ważne jest, aby w zakończeniu listu umieścić swoje dane kontaktowe i zachęcić pracodawcę do skontaktowania się z Tobą w celu dalszej rozmowy.

Pamiętaj, że zakończenie listu motywacyjnego stanowi ostatnie wrażenie, jakie zostawiasz u pracodawcy. Dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu, aby je starannie przygotować i dostosować do konkretnej oferty pracy.

Porady dotyczące skutecznego zakończenia listu motywacyjnego

Zakończenie listu motywacyjnego jest kluczowym momentem, który może wpływać na ostateczną decyzję pracodawcy. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na stworzenie profesjonalnego i przekonującego zakończenia.

Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc w tym procesie:

 1. Podsumuj swoje mocne strony: W zakończeniu listu motywacyjnego warto jeszcze raz podkreślić swoje główne atuty i umiejętności, które wyróżniają Cię jako kandydata. Skup się na tych cechach, które są szczególnie istotne dla oferowanego stanowiska.
 2. Wyraź zainteresowanie i entuzjazm: Pamiętaj, aby w zakończeniu wyrazić swoje zainteresowanie pracą i firmą. Możesz wspomnieć o tym, dlaczego chciałbyś pracować dla danego pracodawcy i jakie możliwości widzisz w związku z oferowanym stanowiskiem.
 3. Przeanalizuj ofertę pracy: Przed napisaniem zakończenia dokładnie przeanalizuj treść oferty pracy. Spróbuj odnaleźć informacje, które będą ci pomocne w zakończeniu listu, na przykład szczególne oczekiwania pracodawcy czy zamierzony termin zatrudnienia.
 4. Złóż konkretne zaproszenie: W zakończeniu listu można zaprosić pracodawcę do podjęcia dalszych działań. Możesz prosić o umówienie spotkania lub rozmowę kwalifikacyjną. To pokaże, że jesteś zainteresowany dalszą współpracą.

Pamiętaj, że zakończenie listu motywacyjnego powinno być krótkie, zwięzłe i precyzyjne. Spraw, aby było ono spójne z resztą listu i podkreślające Twoje najważniejsze atuty. Wykorzystaj powyższe porady jako punkt wyjścia do własnego zakończenia, które będzie idealnie dopasowane do Twojej sytuacji i oferty pracy.

Wniosek

W tym artykule przedstawiliśmy metodę i porady, które pomogą Ci skutecznie zakończyć Twój list motywacyjny. Pamiętaj, że zakończenie listu to ostatnie wrażenie, które pozostawiasz, dlatego ważne jest, abyś je dobrze przemyślał i dostosował do konkretnej oferty pracy.

Podsumowanie listu motywacyjnego powinno zawierać Twoje najważniejsze atuty i wyrażać entuzjazm wobec pracy. Możesz skorzystać z naszych przykładowych zakończeń listu motywacyjnego lub dostosować wzór do swojego doświadczenia i konkretnych wymagań stanowiska.

Pamiętaj, aby podkreślić swoje umiejętności i zainteresowanie pracą, a także podziękować rekruterowi za poświęcony czas i możliwość udziału w rekrutacji. Udany finał listu motywacyjnego może wyróżnić Cię spośród innych kandydatów i zwiększyć Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł