PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Zdrowie

Jak przyspieszyć poród

 • 17 stycznia, 2024
 • 8 min read
Jak przyspieszyć poród

Przygotowanie do porodu jest bardzo ważnym etapem dla każdej przyszłej mamy. Jednym z najważniejszych aspektów jest umiejętne przyspieszenie procesu porodu. W tej sekcji dowiesz się, jak skutecznie przyspieszyć ten proces, korzystając z różnych metod i środków, które są łatwo dostępne i stosowane przez wiele kobiet. Dzięki temu artykułowi poznasz naturalne sposoby, które pomogą Ci szybciej i sprawniej urodzić dziecko, wspierając w ten sposób organizm w trudnym procesie porodu.

Jak przyspieszyć poród. Aktywność fizyczna a przyspieszenie porodu

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w przyspieszeniu porodu. Zanim jednak zaczniesz wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia, warto skonsultować się ze swoim lekarzem i upewnić się, że są one odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka.

Ćwiczenia, które są najczęściej polecaną formą aktywności fizycznej podczas ciąży, to:

 • Spacerowanie
 • Pływanie
 • Jazda na rowerze stacjonarnym
 • Ćwiczenia Kegla

Pamiętaj, aby unikać ćwiczeń, które mogą powodować nadmierny dyskomfort lub stanowić zagrożenie dla Ciebie lub Twojego dziecka, takich jak:

 • Ćwiczenia związane z wysokim ryzykiem utraty równowagi, takie jak jazda na łyżwach czy nartach
 • Ćwiczenia wymagające dużego wysiłku fizycznego, takie jak bieganie czy skakanie
 • Ćwiczenia wymagające leżenia na brzuchu

Jak przyspieszyć poród

Zalety aktywności fizycznej podczas ciąży

Regularna aktywność fizyczna podczas ciąży ma wiele korzystnych efektów:

 • Pomaga w zachowaniu zdrowia i utrzymaniu odpowiedniej wagi
 • Poprawia kondycję fizyczną i ogólną wydolność organizmu
 • Przyspiesza proces porodu i pomaga skrócić czas trwania okresu porodowego
 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań podczas ciąży, takich jak cukrzyca ciążowa czy problemy z układem krążenia
 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu pleców, obrzęków i innych dolegliwości związanych z ciążą

Oprócz korzyści dla Ciebie, aktywność fizyczna podczas ciąży może mieć również pozytywny wpływ na zdrowie Twojego dziecka. Dzieci matek, które regularnie ćwiczą w trakcie ciąży, często są mniej zagrożone wystąpieniem otyłości w późniejszym życiu.

Seks a przyspieszenie porodu

Aktywność seksualna może być jednym ze sposobów na przyspieszenie procesu porodu. W czasie stosunku dochodzi do uwalniania oksytocyny, hormonu, który stymuluje skurcze macicy, co może skrócić okres porodowy.

Należy jednak pamiętać, że stosunek powinien być bezpieczny dla matki i dziecka oraz nie powinien nikomu przysparzać dyskomfortu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, takich jak krwawienia, ból lub dyskomfort, należy natychmiast przerwać aktywność seksualną.

Przed podjęciem decyzji o stosunku w celu przyspieszenia porodu, należy skonsultować się z lekarzem, który może ocenić ryzyko i doradzić, czy taka aktywność jest w danym przypadku bezpieczna.

Herbata z liści malin dla przyspieszenia porodu

Herbata z liści malin to jeden z najczęściej wymienianych naturalnych sposobów wspomagających przyspieszenie porodu. Liście malin są bogate we flawonoidy, które pomagają zmiękczyć szyjkę macicy, co z kolei może przyspieszyć proces porodu.

Możesz przygotować herbatę z liści malin w prosty sposób: Należy zalać 1-2 łyżki suchych liści malin wrzątkiem i pozostawić na ok. 10 minut. Herbata ta może być spożywana w ilości do 2-3 filiżanek dziennie już od 32. tygodnia ciąży.

Krok Składnik Sposób przygotowania
1 Liście malin 2-3 łyżki suchych liści malin, zalać wrzątkiem
2 Woda Pozostawić na ok. 10 minut
3 Możesz pić 2-3 filiżanek dziennie

Warto pamiętać, że wraz ze zbliżającym się terminem porodu należy skonsultować się z lekarzem lub położną i zasięgnąć ich rady przed rozpoczęciem picia herbaty z liści malin lub innych naturalnych metod przyspieszających poród.

Dieta a przyspieszenie porodu

Jakiej diety powinnaś przestrzegać w celu przyspieszenia porodu? Odpowiednie nawadnianie organizmu i dostarczenie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych jest istotne w tym okresie. Oto lista pokarmów, które warto spożywać:

 • Produkty pełnoziarniste, które dostarczą Ci węglowodanów, błonnika i składników mineralnych.
 • Warzywa i owoce bogate w witaminy i składniki odżywcze.
 • Chude mięso, ryby i jaja, które dostarczą Ci niezbędnych białek.
 • Płyny w postaci wody, herbaty owocowej i soków.

Należy jednak unikać pokarmów, które mogą opóźniać proces porodu. Przykłady to:

 • Potrawy tłuste lub ciężkostrawne, które mogą prowadzić do niestrawności.
 • Produkty zawierające duże ilości cukru, które prowadzą do skoków cukru we krwi.
 • Alkohol i kofeina, które mają działanie diuretyczne i mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Pamiętaj, że dieta powinna być zawsze dobrana indywidualnie, w zależności od Twojego zdrowia i preferencji żywieniowych. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby dobrać odpowiednią dietę dla siebie.

Jedzenie z ostrymi przyprawami a przyspieszenie porodu

Jedzenie potraw z ostrymi przyprawami jest jednym z naturalnych sposobów na stymulowanie skurczów macicy i przyspieszanie procesu porodu. Ostra żywność zawiera kapsaicynę, która może pomóc uaktywnić skurcze i pobudzić krążenie krwi w organizmie. Warto jednak pamiętać, że opłaca się to robić tylko pod okiem lekarza i stosować umiarkowanie, aby uniknąć negatywnych skutków.

Przyjmowanie pikantnych potraw nie powinno być stosowane przez kobiety, które nie są do tego przyzwyczajone, a także przez te, które borykają się z chorobami żołądka lub jelit. Jednak gdy przyszła mama toleruje ostre jedzenie, może zacząć wprowadzać je do swojej diety około 2 tygodni przed przewidywanym terminem porodu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tzw. ostrych przypraw – papryki, chili, pieprzu czy imbiru. Można dodać je do już istniejących dań lub przygotować specjalne potrawy, które zawierają większą ilość pikantnych składników.

Olej z wiesiołka a przyspieszenie porodu

Olej z wiesiołka to naturalny środek, który może pomóc przyspieszyć poród. Zawiera on kwas gamma-linolenowy, który działa na skurcze macicy oraz pomaga rozluźnić szyjkę macicy. może zostać skrócony.

Zalety oleju z wiesiołka: Jak stosować olej z wiesiołka:
 • Pomaga skrócić czas trwania porodu
 • Może złagodzić bóle porodowe
 • Poprawia krążenie krwi
 • Wspomaga proces dojrzewania szyjki macicy
 • Olej z wiesiołka można stosować od 37. tygodnia ciąży
 • Zaleca się spożywanie 1-2 kapsułek oleju dziennie
 • Kapsułki należy zażywać wraz z posiłkiem i popijać wodą
 • Przed zastosowaniem oleju, należy skonsultować się z lekarzem

Kiedy stosowanie oleju z wiesiołka nie jest wskazane?

Stosowanie oleju z wiesiołka nie jest zalecane dla kobiet, które cierpią na choroby związane z układem krzepnięcia krwi oraz u kobiet, które mają skłonności do cukrzycy. Przed zastosowaniem oleju, należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Na czym polega metoda Montessori

Inne naturalne metody wspomagające przyspieszenie porodu

Ponadto istnieją także inne naturalne sposoby wspomagające przyspieszenie procesu porodowego:

 • Masaż: delikatny masaż krocza może wpłynąć na skrócenie okresu drugiej fazy porodu.
 • Stosowanie piłki do porodu: stosowanie piłki do porodu może pomóc w otwarciu miednicy i przyspieszeniu porodu.

Jako że każda kobieta jest inna, skuteczność tych metod może się różnić, a ich zastosowanie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem metod przyspieszających poród

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu jakiejkolwiek metody przyspieszającej poród, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Tylko on może określić, czy dany sposób jest bezpieczny dla matki i dziecka oraz czy można go stosować w danej sytuacji. Każda ciąża jest inna, a metody, które zdały egzamin u jednych kobiet, mogą być nieskuteczne lub nawet niebezpieczne dla innych.

Podczas konsultacji z lekarzem należy szczegółowo omówić swój stan zdrowia, przebieg ciąży oraz wszelkie wątpliwości i obawy. Lekarz z pewnością udzieli cennych wskazówek i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Warto również pamiętać o zachowaniu zasad odpowiedzialnego podejścia do przyspieszenia porodu, aby nie zaszkodzić sobie ani dziecku.

Jak przyspieszyć poród — podsumowanie

Przyspieszenie porodu może być dla niektórych kobiet korzystnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to bezpieczne i skuteczne dla każdej kobiety.

Omówiliśmy kilka różnych sposobów na przyspieszenie porodu, takich jak aktywność fizyczna, herbata z liści malin czy olej z wiesiołka. Ważne jest, aby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem i zachować ostrożność.

Podsumowując, przyspieszenie porodu musi być starannie przemyślane i skonsultowane z lekarzem. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją naturalne metody wspomagające ten proces.

About Author

pejot