PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Jak poradzić sobie z problemami ze snem?

  • 7 października, 2024
  • 4 min read
Jak poradzić sobie z problemami ze snem?

Problemy z zasypianiem to dość powszechne zjawisko, z którym mierzy się wiele osób. Stresujący tryb życia, ciągła gonitwa myśli, niesprzyjające warunki domowe, brak odpowiedniej higieny snu – te wszystkie czynniki przyczyniają się do nieprawidłowości w nocnym wypoczynku. Jak poradzić sobie z problemami ze snem? Przedstawiamy nasze sposoby!

Problemy ze snem

Problemy ze snem mogą dotyczyć zarówno trudności z zasypianiem, jak i niechcianym wybudzaniem się w ciągu nocy. Problemy te będą powodowały gorsze samopoczucie w ciągu dnia, a w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do głębszych problemów zdrowotnych. 

Odpowiedni nocny wypoczynek jest niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie jakościowy sen zapewnia regenerację komórek oraz systemu odpowiedzialnego za przemianę materii, wzmagane są również procesy budulcowe, do mięśni napływa więcej krwi, a także wytwarzane są białka i niektóre hormony. 

Do najczęstszych przyczyn problemów ze snem należą: 

  • przewlekły stres, 
  • schorzenia reumatyczne, 
  • nieleczona cukrzyca, 
  • nadczynność tarczycy, 
  • bezdech senny,
  • przewlekłe dolegliwości bólowe,
  • problemy hormonalne 
  • nieprawidłowa higiena snu,
  • niesprzyjające warunki otoczenia.

Sposoby na problemy ze snem

Istnieje kilka domowych sposobów, które warto wypróbować, aby spróbować poprawić swój komfort snu.

Higiena snu

Częstym czynnikiem odpowiadającym za problemy ze snem jest nieodpowiednia higiena snu. Gdy chodzimy spać o nieregularnych porach, nie wysypiamy się lub robimy częste drzemki w ciągu dnia, higiena snu zostaje zaburzona. Aby ją przywrócić, dobrze jest zbudować rutynę dotyczącą nocnego wypoczynku – kłaść się i wstawać codziennie o tej samej porze, niezależnie od tego czy idziemy do pracy, czy mamy dzień wolny.

Unikanie używek

Używki mogą zaburzyć jakościowy sen. Choć często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że alkohol dobrze oddziałuje na sen – nic bardziej mylnego. Choć rzeczywiście po wypiciu alkoholu można poczuć się sennym, to spoczynek nocny pod wpływem napojów wyskokowych nie jest jakościowy. W takiej sytuacji organizm skupia się na usunięciu alkoholu z krwiobiegu przez co nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. Nawet po przespaniu całej nocy, rano będzie odczuwało się senność wskutek braku odpowiedniego wypoczynku.

Podobnie wygląda spożycie nadmiaru kofeiny. Choć kawa ma dobroczynny wpływ na organizm, należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej jej dawki. Zbyt duża ilość kofeiny przyjętej w ciągu dnia lub spożyta zaraz przed planowanym zaśnięciem może znacznie utrudnić zasypianie. Najlepiej jest więc spożyć ostatnią kawę w ciągu dnia na 6-7 godzin przed udaniem się do łóżka, a dawka spożytej kofeiny w ciągu doby nie powinna przekraczać 300 mg. 

Odpowiednia temperatura w sypialni

Aby dobrze się wyspać, należy zwrócić uwagę na czynniki zewnętrze. Jakościowy sen może zapewnić odpowiednia temperatura w sypialni, która często jest trudna do uzyskania. 

Optymalna temperatura do nocnego spoczynku wynosi między 18 a 21 °C. Latem, szczególnie w okresie upałów, trudno jest wychłodzić mieszkanie do takiej temperatury. Zimą może być podobnie – cały dzień grzejemy się za pomocą kaloryfera, a nie otwieramy okien na noc, aby uchronić się przed zbyt niskimi temperaturami.

Dobrym rozwiązaniem na ten problem jest zamontowanie klimatyzacji, która umożliwi dopasowanie temperatury otoczenia zgodnie z preferencjami. Nowoczesne klimatyzacje wyposażone są w tryb nocny, który ustawiony jest w taki sposób, aby nie hałasował i nie zakłócał snu przez zbyt głośny szum, a jednocześnie dopasowuje odpowiednią temperaturę. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że rolą klimatyzatora nie jest jedynie ustawienie optymalnej temperatury, ale również filtrowanie powietrza, co pozwala oczyścić je z wszelkich drobnoustrojów i mikroorganizmów. 

Unikaj niebieskiego światła przed snem

Coraz więcej mówi się o zależności między zbyt intensywnym wystawianie się na działanie niebieskiego światła a problemach ze snem. Aby zażegnać ten problem, powinno się odłożyć wszelkie wyświetlacze, takie jak tablet czy telefon, a także wyłączyć telewizor czy komputer, przynajmniej na godzinę przed planowanym położeniem się do łóżka. Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywamy dominuje zimne światło jako oświetlenie, również powinno się je wyłączyć na rzecz mniejszego światła o ciepłej barwie. 

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł