PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Jak pomóc sobie mając cerę problematyczną?

  • 21 maja, 2024
  • 3 min read
Jak pomóc sobie mając cerę problematyczną?

Cera problematyczna jest bardziej wymagająca w pielęgnacji. Na szczęście przy tej obfitości produktów na rynku jest w czym wybierać.

Przyczyny problemów z cerą

Przyczyn problemów z cerą może być naprawdę wiele, trudno wskazać jest jedną przeważającą – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Przede wszystkim często problemy takie jak trądzik pojawiają się na przykład w wieku dojrzewania, albo w związku z innymi dużymi zmianami hormonalnymi. Doświadczają ich na przykład kobiety ciężarne, albo osoby ze schorzeniami endokrynologicznymi, które często właśnie dzięki pojawiającemu się trądzikowi są dopiero diagnozowane. Często problemy z cerą są również wynikiem długotrwałego stresu. Dodatkowo pogłębia je fakt, że wiele osób rozdrapuje zmiany. Przez to zdecydowanie trudniej się goją. Trądzik może pojawiać się również jako efekt nieodpowiedniej diety, bogatej na przykład w żywność przetworzoną lub dużą ilość cukru, bardzo ostre potrawy. Do powstawania tego typu problemów przyczynić mogą się też nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, na przykład do makijażu, produkty o zbyt ciężkiej konsystencji, które zatykają pory, mają działanie komedogenne.  Warto uważnie obserwować swoją cerę i reagować.

Dobór odpowiedniej pielęgnacji

Mając cerę problematyczną można sobie pomóc na różne sposoby. Kluczem do sukcesu jest tutaj dobór odpowiedniej pielęgnacji. Wielu osobom wydaje się, że najlepiej jest na skórę o skłonnościach łojotokowych działać wysuszająco, tak aby ograniczyć wydzielanie sebum. Nic bardziej mylnego – paradoksalnie tego typu cera na nadmierne przesuszenie reaguje mechanizmami ochronnymi, które sprawiają, że sebum jest wydzielane w jeszcze większym stopniu. Wysuszać można ewentualnie punktowo powstające zmiany, z pewnością natomiast nie wolno ich wyciskać, rozdrapywać, może to bowiem dodatkowo pogorszyć stan cery. Jakich produktów używać na co dzień? Istotne jest nawilżanie – dla cery trądzikowej idealny będzie lekki krem, który nie zapcha a dostarczy niezbędnych składników. Może on mieć na przykład składniki takie jak kwas hialuronowy – skóra nie reaguje na niego jak na typowo kojarzący się kwas. Nie podrażnia on ani nie parzy cery. Jeżeli zależy nam na wygładzeniu, skóry ograniczeniu wydzielania sebum, dodaniu skórze blasku, możemy zastosować serum kwasowe wykorzystujące kwasy AHA lub BHA, można używać ich przy cerze trądzikowej, nie powinno się stosować ich jednak na aktywne zmiany zapalne. Kurację kwasową przeprowadzić można stosując różnego rodzaju produkty, nie tylko serum. Świetnie też sprawdzą się złuszczające toniki, które w znaczący sposób poprawią stan skóry. Jeszcze jednym produktem, w który dobrze jest zainwestować mając problemy z cerą jest kosmetyk z filtrem UV. Wiele kuracji na trądzik bowiem opiera się na kosmetykach fotouczulających, ponadto mogą więc one spowodować, że w miejsce niedoskonałości pojawiają się niechciane przebarwienia.  Ochrona przeciwsłoneczna powinna być standardem pielęgnacji niezależnie od typu cery jaki posiadamy, ma bowiem znaczenie między innymi dla profilaktyki przeciwstarzeniowej i zachowania młodzieńczego wyglądu skóry na długi czas.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.