PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Psychologia

ESTP

  • 21 lutego, 2024
  • 5 min read
ESTP

ESTP (Typ Osobowości Przebojowy Biznesmen) – Charakterystyka, Silne Strony, Cienie, Wielcy Przebojowi Biznesmeni

Jestem psychologiem z wieloletnim doświadczeniem. Przez lata prowadziłem terapie z wieloma osobami, które zgodnie z modelem MBTI, nazwać można Przebojowym Biznesmenem, czyli typem ESTP. Ten tekst jest owocem tych doświadczeń i analiz.

ESTP

ESTP – kluczowe cechy Przedsiębiorcy – osobowość typu Przedsiębiorca

W świecie MBTI, którego korzenie sięgają teorii Carla Junga, typ ESTP to prawdziwy Przebojowy Biznesmen. Prawdziwy extravert, który zawsze chętnie staje na środku sceny, z łatwością nawiązuje relacje z ludźmi, uwielbia nowe wyzwania i ryzyko. Brzmi znajomo? Właśnie takimi osobami są Przebojowi Biznesmeni.

Przebojowy Biznesmen to typ, który żyje chwilą, nie lubi siedzieć bezczynnie i jest zawsze pełen energii. Jak go charakteryzować? Przez działanie. Jest to człowiek, który zawsze ma plan, zawsze ma cel, który chce osiągnąć. Często jednak działają impulsywnie. Działając szybko są skłonni do łamania zasad. Potrafią spostrzegać nawet najdrobniejsze szczegóły. Potem łączą je w spójną całość, by wykorzystać te informacje do osiągnięcia swoich celów. Jesteśmy świadkami wyjątkowej kombinacji. To miks energii, pewności siebie i zdolności do spostrzegania szczegółów.

estp, typie osobowości, typ osobowości estp, typie osobowości, typem osobowości, naturalni liderzy, podstawie faktów, typem osobowości, wysoka kultura osobista, niski poziom empatii, extraverted sensing thinking perceiving, osobą spontaniczną, osobowość typu, komfortu materialnego, tacy ludzie,

Ekstrawertyk percepcjonista myśliciel obserwator – charakterystyczne cechy w typie osobowości estp

Przez lata pracy z tymi osobami zauważyłem kilka cech, które są dla nich charakterystyczne. Są to ludzie, którzy:

  • Żyją w teraźniejszości. Skupiają się na tym, co tu i teraz. Nie analizują przeszłości lub przyszłości.
  • Mają wrodzoną szybkość i energię. Działają spontanicznie i impulsywnie.
  • Nie cenią planów ani rutyny, wolą działać według własnego uznania.
  • Preferują praktyczne zastosowania teorii zamiast abstrakcyjnych koncepcji.
  • Lubią pracować nad zadaniem, które daje natychmiastowe wyniki.
  • Są niezwykle spostrzegawcze, zwracają uwagę na detale.
  • Mają trudności z dokończeniem projektów, które rozpoczęli.

Na przestrzeni lat pracy z tymi osobami, obserwowałem również, jak wiele talentów i umiejętności posiadają. Są one zazwyczaj bardzo dobrzy w pracy pod presją, potrafią motywować innych do działania i mają niesamowite zdolności negocjacyjne.

Znani przedsiębiorcy

Przebojowi Biznesmeni są doskonałymi negocjatorami, co przypomina mi pewną anegdotę. Pewien mój pacjent, Przebojowy Biznesmen, kiedyś opowiedział mi, jak w ciągu kilku minut przekonał sprzedawcę na targu do sprzedaży mu drogiej antyki za połowę ceny. Wiedział, jak wykorzystać swoje zdolności obserwacyjne. Osiągnął cel dzięki szybkość myślenia i umiejętności negocjacyjnych.

Przebojowi Biznesmeni doskonale sprawdzają się w pracy, która wymaga interakcji z ludźmi. To świetni przedstawiciele handlowi, audytorzy, pracownicy działów obsługi klienta czy marketingu. Są też doskonałymi przedsiębiorcami, a nawet mogą z powodzeniem pracować w służbach mundurowych.

Bycie Przedsiębiorcą – zalety i wady

Jednak nawet Przebojowi Biznesmeni mają swoje wady. Często ignorują zasady i regulacje. Mają trudności z organizacją pracy. Mogą mieć problem z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Mimo to, są zwykle kreatywni i elastyczni, potrafią myśleć poza utartymi schematami. To często prowadzi do niekonwencjonalnych i innowacyjnych rozwiązań. Zdarza się, że ich nietypowe podejście jest niezrozumiane lub źle odbierane przez innych, co może powodować konflikty interpersonalne. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć ich unikalne style pracy i nauczyć się z nich korzystać, zamiast starać się zmieniać ich w coś, czym nie są.

Znani Przedsiębiorcy ESTP (typ osobowości ESTP)

Sławni ludzi o typie osobowości ESTP to np. prezydent USA Theodore Roosevelt czy aktorka Madonna. Sławni ESTP często uznawani są za pełnych energii, aktywnych i odważnych. ESTP to osoby zdecydowane. Potrafią zainteresować i zainspirować innych. Są bardzo bezpośrednie i prawdomówne, często mają tendencję do działań, zamiast długich rozważań. Pragmatycznie podchodzą do problemów. Mają umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Są skłonni podejmować ryzyko. Są zdolni do szybkiego przystosowania się do zmieniających się okoliczności. Ich zdolność do radzenia sobie w stresujących sytuacjach jest często godna podziwu. Jednakże, ich impulsywność i skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji mogą prowadzić do konfliktów i problemów. Szczególnie jeśli nie są odpowiednio zarządzane.

Czy i Ty jesteś Przedsiębiorcą (ESTP)? – Test

Czy podejmujesz spontaniczne decyzje?

Czy podążasz za emocjonującymi możliwościami bez zastanawiania się nad konsekwencjami?

Czy jesteś osobą pragmatyczną? Czy koncentrujesz się na tu i teraz? Czy nie lubisz długoterminowych planów i strategii?

Czy z łatwością nawiązujesz kontakt z innymi ludźmi? Czy czerpiesz energię z interakcji społecznych? Czy jesteś zawsze gotów na nową przygodę?

Jeżeli tak, możesz być osobą typu ESTP, zwanym “Przedsiębiorcą”.

Podsumowanie

ESTP jako naturalnych lider, nie boi się stawić czoła bieżącej rzeczywistości. Ten typ cechuje adaptacja, błyskotliwa innowacyjność. To pozwala im być na czele wszelkich zmian. ESTP jest często w centrum uwagi. Dzięki swojej niewyczerpanej energii i charyzmie, ma ogromny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Pomimo ich dzikiej natury, ESTP mogą wykazać wysoką kulturę osobistą. Ich cechy muszą być odpowiednio zrozumiane i kierowane. Ten typ osobowości to niewątpliwie siła.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł