PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Porady motoryzacyjne

Eco Driving: oszczędzaj benzynę i środowisko

  • 29 września, 2023
  • 4 min read
Eco Driving: oszczędzaj benzynę i środowisko

Eco Driving to podejście do jazdy, które ma na celu maksymalizację wydajności przy jednoczesnej minimalizacji szkodliwych emisji gazów cieplarnianych. Ponieważ ceny paliw wciąż rosną, a kierowcy stają się bardziej świadomi kwestii środowiskowych – wskazówki dotyczące ekologicznej jazdy stały się coraz bardziej poszukiwane.

Po pierwsze, warto pamiętać, że w istocie Eco Driving to „Dobra Jazda”. Inteligentna, płynna i bezpieczna jazda to główne idee ekologicznego podejścia do motoryzacji. Stosowanie Eco Driving jest nie tylko korzystne dla środowiska – poczujesz to również w swoim portfelu. Te wskazówki dotyczące oszczędzania paliwa, dotyczące ekologicznej jazdy, mogą zaoszczędzić nawet 5–10% przyszłych wydatków na paliwo.

Zobacz też: jak przerejestrować samochód.

Wskazówki dotyczące ekologicznej jazdy dotyczące oszczędzania benzyny

Każdy chce wiedzieć, jak oszczędzać benzynę podczas jazdy. Te szybkie i łatwe zmiany w Twoim podejściu do jazdy mogą wiele zmienić.

Weź pod uwagę natężenie ruchu i daj sobie trochę miejsca

Jedna z najskuteczniejszych wskazówek dotyczących ekologicznej jazdy wymaga po prostu zmiany sposobu myślenia za kierownicą. Jeśli zaczniesz skupiać się na przewidywaniu natężenia ruchu – dajesz sobie większą możliwość maksymalizacji rozpędu samochodu. Pozostaw większy bezpieczny odstęp między sobą a innymi pojazdami. Nie tylko zmniejszy to szansę na wypadek, ale także zapewni przestrzeń wymaganą do utrzymania rozpędu i wyhamowania poprzez zwolnienie pedału przyspieszenia. Ograniczanie przyspieszania i hamowania do minimum to złota zasada Eco Driving. Im bardziej się toczesz, a mniej zatrzymywania i ruszania, tym lepiej.

Chociaż nadmierna chęć opierania się na akceleratorze nigdy nie jest dobrą rzeczą – nadal należy unikać „wybiegu”. Wybieganie to czynność polegająca na umożliwieniu samochodowi zjechania ze wzgórza lub zbliżenia się do skrzyżowania bez włączonego biegu. W przeszłości często zalecano jazdę na biegu jałowym jako łatwy sposób oszczędzania paliwa. W nowoczesnych samochodach żeglowanie z rozbiegu jest znacznie mniej skuteczne. W większości nowoczesnych silników zarówno benzyna, jak i olej napędowy, układy zapłonowe i paliwowe są połączone za pomocą elektronicznej jednostki sterującej (ECU). Kiedy zdejmiesz nogę z pedału przyspieszenia, twój ECU automatycznie odetnie dopływ paliwa do wtryskiwaczy twojego silnika. Oznacza to, że wyłączenie biegu i jazda z rozpędu samochodu nie przyniosą lepszych rezultatów w trybie Eco Driving. Poza znikomymi oszczędnościami, jazda na wybiegu jest również niebezpiecznym nawykiem, ponieważ staczanie się samochodu z wyłączonym biegiem ogranicza zdolność przyspieszania w krótkim czasie.

Obroty silnika

Świadomość obrotów silnika na minutę jest niezbędna do efektywnej ekonomicznej jazdy. Aby oszczędzać benzynę podczas jazdy – zawsze należy dążyć do utrzymania płynnego i równego tempa. Aby zmaksymalizować wydajność i zminimalizować emisje – należy dążyć do jazdy na najwyższym możliwym biegu przy niskich obrotach. Zawsze warto zmieniać bieg na wyższy tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Ogólna zasada: w większości pojazdów najlepiej jest przełączać na wyższy bieg po osiągnięciu około 2000 obr / min w samochodzie z silnikiem wysokoprężnym lub około 2500 obr / min w samochodzie benzynowym.

Ciśnienie w oponach

Dobrze utrzymany samochód zawsze będzie bardziej wydajny. Jeśli chodzi o podstawową konserwację samochodu, możesz być zaskoczony, że ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ na zużycie paliwa w samochodzie, a tym samym na emisje. Opona o niskim ciśnieniu stwarza większy opór toczenia. Wysoki poziom oporów toczenia oznacza, że ​​Twój samochód będzie niepotrzebnie spala większą ilość paliwa.

Najważniejsza wskazówka:

Regulując ciśnienie w oponach, zawsze sprawdzaj podręcznik właściciela samochodu. Optymalne ciśnienie w oponach będzie jasno określone w środku. Ciśnienie w oponach wielu samochodów musi być dostosowane do ciężaru przewożonego ładunku – informacje te powinny być również łatwo dostępne w instrukcji obsługi.

Stracić nadmierną wagę

Obciążenie samochodu niepotrzebną masą ma znaczący negatywny wpływ na zużycie paliwa i emisje. Zawsze zdejmuj wszystkie bagażniki dachowe lub rowerowe, które nie są używane. Sprawdź również, czy niepotrzebnie nie przewozisz w bagażniku żadnych ciężkich przedmiotów.

Najważniejsza wskazówka:

Otwarte okna są oczywiście mniejszym problemem w miesiącach zimowych. To powiedziawszy, jadąc autostradami – zawsze zaleca się unikanie opuszczania szyb. Otwarte okna podczas jazdy autostradą mogą powodować spory opór. Zamykanie szyb podczas jazdy z prędkością autostradową pomaga zwiększyć oszczędność paliwa, co z kolei obniży emisje.

About Author

pejot

styl vintage salon
Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł