PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja

Styl vintage w aranzacji wnetrz

  • 28 września, 2023
  • 4 min read
Styl vintage w aranzacji wnetrz

To wnętrza z historią. Mimo ich znamion zużycia, blaknięcia i patyny rdzy, każdy element emanuje pewną tajemniczością – niewysłowionym “czymś”. Za tym właśnie kryje się enigmatyczność stylu vintage.

Styl vintage odróżnia się odważnym podejściem, splatającym w sobie elegancję epok minionych. Mimo że przemierzył dekady, jego uniwersalność sprawia, że jest wiecznie aktualny. Co ciekawe, dzisiaj jawi się on w nowej odsłonie – meble i akcesoria odnawiane są z finezją, dając im drugą młodość.

Niech cię nie zmyli. Vintage czerpie pełnymi garściami zarówno z wzornictwa eleganckich lat dwudziestych, szalonych sześćdziesiątych, jak i bogatej estetyki baroku. Lecz to nie wszystko. W swym rozmachu, styl ten śmiałe flirtuje z różnorodnymi trendami. Ale jego esencją jest połączenie starego z nowym. Jak więc odświeżyć przestrzeń, by oddać hołd minionym epokom, jednocześnie wprowadzając oddech współczesności? Oto nasza odpowiedź.

Co to jest “vintage”?

“Vintage” to nie tylko słowo, to pasja do rzeczy z historią. To fascynacja nie tylko starociami, ale przede wszystkim tym, co za nimi stoi – opowieściami i wspomnieniami. Vintage to wiele więcej niż zwykła moda. Chociaż pochodzi z angielskiego i kojarzy się z winami, to przede wszystkim symbolizuje coś szlachetnego, coś wyjątkowego z jednego, konkretnego momentu w czasie. Ten termin, choć narodził się w świecie wina, z czasem znalazł swoje miejsce w świecie mody i designu wnętrz. Nie jest przypisany do jednej epoki, ale dla wielu jego miłośników kończy się gdzieś na początku lat 70. XX wieku.

Co to jest styl romantyczny wnętrza – zobacz nasz artykuł.

Styl vintage w Polsce

W sercach Polaków “vintage” znalazło swoje szczególne miejsce. Zamiłowanie do lat 50. i 60. jest u nas szczególnie widoczne. To nie tylko chęć posiadania unikatowej ceramiki z Bolesławca czy Włocławka, ale także sentyment do projektów takich jak te od spółdzielni Ład czy kultowych meblościanek. W Polsce ten styl, choć w głębi duszy nostalgiczny, został przyjęty przez młode pokolenie z entuzjazmem. Dlaczego? Może chodzi o poszukiwanie tożsamości, a może chęć wyróżnienia się z tłumu. Ale jedno jest pewne: młodzi Polacy pokazują, że warto patrzeć wstecz z szacunkiem i dbać o to, co było, zamiast zastępować je tym, co jest nowe.

Jak wprowadzić styl vintage do swojego wnętrza

Kiedy myślimy o vintage, często myśli biegną w kierunku “retro”. Ale to znacznie więcej niż tylko powrót do przeszłości. Trend łączenia minionych lat z nowoczesnością jest na fali wznoszącej i, według wielu, jest to moda, która nie zniknie. Odkrywając zakamarki takich miejsc jak yestersen.com, możemy napotkać niezliczone perły designu. Fotele, które przetrwały epoki, lampy emanujące niepowtarzalnym charakterem czy odzyskana porcelana i ceramika – to wszystko gotowe, by stać się królującymi elementami Twojego mieszkania. Wymaga to jednak nieco cierpliwości, by wyselekcjonować te unikatowe elementy, które nie tylko przyciągną wzrok, ale też opowiedzą swoją historię.

A jeśli masz to szczęście, by mieszkać w miejscu, gdzie każdy zakątek krzyczy “retro”? Świetna wiadomość – masz już idealną bazę do wprowadzenia stylu vintage. Co wspaniale w tym wszystkim, nie musisz przemieniać wszystkiego od podstaw. Możesz delikatnie wprowadzać nowe elementy, które komplementują stare, bądź wprowadzić świeże, nowoczesne detale. Ta gra kontrastów – między starym a nowym – jest kluczem. Umożliwia ci to zatrzymanie autentycznego klimatu przeszłości, jednocześnie dając miejsce twojej indywidualności.

Salon z wyrafinowanym smakiem – meble i akcesoria z historią

Wnętrza, które odzwierciedlają minioną epokę, są dla tych, którzy cenią sobie meble o bogatej historii i charakterze. W tych kątach kryje się opowieść, która nadaje przestrzeni wyjątkowego tonu. Drewno to oczywisty wybór, ale metal również zasługuje na uwagę jako materiał pełen wdzięku. Nie można zapomnieć o eleganckich szezlongach z czasów ludwikowskich, które dumnie stoją na wytwornych nóżkach.

Kluczem do stworzenia salonu w stylu vintage jest umiejętność wyboru szczegółów, które robią wrażenie. Figurki porcelanowe z Ćmielowa, mające już status kultowego symbolu, będą się tu czuły jak w domu. Autentyczność dodadzą stare płyty winylowe oraz plakaty z dawnych lat, zwłaszcza gdy znajdują się obok regałów przypominających czasy rock&rolla. Warto zastanowić się nad tapetami w stylu retro i dopasować do nich podłogę – stylowy parkiet wzorowany na jodełce.

About Author

pejot