PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Dietetyk online – czy da się schudnąć w ten sposób?

  • 22 maja, 2024
  • 4 min read
Dietetyk online – czy da się schudnąć w ten sposób?

Jeśli marzysz o zrzuceniu kilku nadmiarowych kilogramów, to współpraca z dietetykiem jest dobrym wyborem. Jednak czy warto zaufać specjaliście, który konsultuje się z Tobą za pomocą łącza internetowego?

Na czym polegają konsultacje dietetyczne?

Na konsultacjach dietetycznych może zyskać każda osoba. W jadłospisie każdego z nas znajdują się pewne kwestie, które warto poprawić, aby dłużej cieszyć się świetnym zdrowiem. Nie wszyscy posiadamy odpowiednią wiedzę na temat makro i mikro składników odżywczych, a niekiedy drobne zmiany w diecie pozwalają efektywniej pracować, trenować, uczyć się, a nawet lepiej się czuć psychicznie. 

Konsultacje dietetyczne w gabinecie dietetyka polegają zazwyczaj na długiej rozmowie, w trakcie której prowadzony jest wywiad dotyczący stylu życia, omawiany jest zwyczajowy jadłospis danej osoby. Doświadczeni dietetycy zazwyczaj proszą również swoich pacjentów o przyniesienie aktualnych badań z krwi, które wiele mówią na temat kondycji organizmu. Dietetyk może również zapytać o zażywane leki i choroby przewlekłe, które mają niebagatelny wpływ na nasz sposób absorbowania substancji odżywczych z pokarmu, a także nietolerancje i alergie pokarmowe. 

Zwieńczeniem takiej konsultacji jest ważenie pacjenta oraz, jeśli dietetyk dysponuje takim sprzętem, ocenienie procentowego składu poszczególnych tkanek (tłuszczu, mięśni, wody, kości). 

Jak przebiegają konsultacje z dietetykiem przez internet?

Jak widać, zdecydowaną większość powyższych czynności dietetyk z powodzeniem może wykonać zdalnie. Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, sprawdzenie jego wyników badań czy omówienie dziennika żywieniowego można z powodzeniem przeprowadzić przez internet i nie jest do tego wymagany kontakt twarzą w twarz. Co jednak z ważeniem i mierzeniem postępów pacjenta?

Tutaj w sukurs dietetykom online przychodzą nowoczesne technologie, które są powszechnie dostępne i wiele osób dysponuje nimi, nawet jeśli nie planuje odchudzania czy wprowadzania znacznych zmian żywieniowych. To smartbandy łączące się z fit aplikacjami i wagi domowe, które nierzadko mają możliwość badania składu procentowego ciała.

Tego typu sprzęty nie są nadmiernie drogie. Jednocześnie warto wiedzieć, że wizyta u dietetyka w gabinecie jest zazwyczaj droższa od dietetyka online. Zaoszczędzone na wizytach tradycyjnych pieniądze można przeznaczyć na sprzęt, który będzie nam służyć przez długie lata i pozwoli monitorować swoje postępy i zdrowie, nawet kiedy zrezygnujemy już z regularnych kontaktów z dietetykiem.

Gdzie można umówić się na konsultacje z dietetykiem online?

Konsultacje z dietetykiem online są dostępne w wielu miejscach sieci. Warto wybierać zaufane platformy medyczne, które mają wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu najwyższej jakości usług swoim pacjentom. Dobrze jest również korzystać z zaszyfrowanych kanałów komunikacji, zazwyczaj dobrej jakości medyczne platformy właśnie takie oferują.

Co może zaoferować współpraca z dietetykiem online?

Tak naprawdę w ramach konsultacji z dietetykiem przez internet możemy zyskać te same korzyści, co w gabinecie dietetycznym. Dietetyk służy swoim doświadczeniem przede wszystkim w aspekcie konsultacji dotychczasowego żywienia i tego, w jaki sposób można zmienić jadłospis, aby był bardziej dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. 

Dietetyk pomaga zrzucić nadmiarowe kilogramy, ale również przybrać na wadze, jeśli zachodzi taka zdrowotna konieczność. Współpraca z dietetykiem jest wskazana, jeśli jesteśmy pod stałym stresem i ciężko pracujemy fizycznie, np. przygotowując się do osiągnięcia jakiegoś celu sportowego.

Dietetyk pomaga ułożyć dietę kobietom w ciąży, ale również parom starającym się o dziecko. Może przygotować plan żywieniowy dla osób na dietach redukcyjnych (np. niejedzących mięsa czy produktów odzwierzęcych), uczulonych na poszczególne grupy produktów (celiakia, brak tolerancji laktozy). Dietetyk dopasowuje plan żywieniowy do chorób przewlekłych, jak np. niedoczynności tarczycy, przy chorobach układu krwionośnego lub pokarmowego. 

Jednak praca dietetyka nie ogranicza się jedynie do przygotowywania jadłospisów. To także osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie kierunkowe, pozwalające wesprzeć emocjonalnie osoby borykające się z różnymi trudnościami związanymi z jedzeniem. Motywuje, zachęca i ułatwia osiąganie kolejnych celów żywieniowych, aby pacjent osiągnął zamierzony efekt.

Współpracując z dietetykiem online możemy spodziewać się wszystkich tych korzyści: najważniejsze jednak będzie nasze zaangażowanie w osiąganie celów i stosowanie się do zaleceń specjalisty. 

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.