PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Ciekawostki

Z kim graniczy Polska

  • 5 marca, 2024
  • 6 min read
Z kim graniczy Polska

Granica Polski jest pełna historii i zmian. Warto poznać z kim graniczy nasz piękny kraj. Sprawdź, jakie są granice Polski, które państwa sąsiadują z naszym narodem, i jakie ciekawostki związane z tym tematem warto poznać.

Granica Polski z Niemcami

Polska graniczy z zachodnimi sąsiadami – Niemcami. Granica Polsko-Niemiecka rozciąga się na długości 467 km. Zaczyna się na Morzu Bałtyckim. Granica przebiega przez wyspę Uznam. Następnie biegnie wzdłuż rzeki Odry. Mała ciekawostka. Wiesz, że granica Polski z Niemcami jest jednym z 14 przypadków na świecie, gdzie naturalna wyspa jest podzielona granicą państwową.

Granica Polski z Czechami

Jedna z najdłuższych granic Polski to granica z Czechami o długości 796 km. Granica między Polska a Czechami należy do bardzo malowniczych granic. Dlaczego?  Granica wiedzie przez Góry Izerskie, Karkonosze i Beskidy, przechodząc przez wiele urokliwych miejsc, takich jak Przełęcz Lubawska czy Przełęcz Jabłonkowska. Raj dla miłośników górskich wędrówek.

Granica Polsko Słowacka

Granica Polski ze Słowacją to południowa granica Polski. Ta granica rozciąga się na długości 541 km i przebiega przez piękne tereny, takie jak Beskid Żywiecki, Tatry i Pieniny. Warto zauważyć, że granica Polski ze Słowacją przechodzi przez najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Babią Górę.

Zobacz artykuły państwa na H, oraz państwa na O.

Granica Polski z Ukrainą

Wschodnia granica Polski to granica z Ukrainą, o długości 535 km. Granica ta prowadzi przez malownicze tereny, takie jak Puszcza Sandomierska i Roztocze, oraz przecina rzekę Bug. Na tej granicy znajduje się również Trójstyk Granic Krzemieniec, gdzie granica Polski spotyka granice Ukrainy i Słowacji.

Granica Polski z Białorusią

Granica Polski z Białorusią to wschodnia granica Polski. Ta granica rozciąga się na długości 418 km i przebiega przez obszary takie jak Puszcza Białowieska i dolina rzeki Narwi. Jest to również granica zewnętrzna Unii Europejskiej i NATO.

Granica Polsko Litewska

Polska graniczy z Litwą na północnym wschodzie. Ta granica ma długość 103 km i jest jednocześnie granicą Schengen. Dodam, że jest to najkrótsza granica polski. Granica ta przebiega przez obszary mazurskich jezior oraz malownicze tereny Suwalszczyzny. To właśnie na tej granicy znajduje się jedyny punkt trójgraniczny Polski, Litwy i Rosji, zwany Trójstykiem Sejny.

Granica Polska z Rosją (obwód kaliningradzki)

Na północnym zachodzie Polska graniczy z Rosją (z Federacją Rosyjską). Precyzyjniej rzecz ujmując z obwodem kaliningradzkim. Granica ma długość 206 km. Również jest to piękna granica, ponieważ przebiega przez mazurskie jeziora oraz nizinne obszary Warmii i Mazur. Warto wspomnieć, że granica Polski z Rosją jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej i NATO, oddzielającą Kaliningrad od pozostałej części Rosji.

Granica Polski z Morzem Bałtyckim

Na północy Polska graniczy z Morzem Bałtyckim. Ta granica jest wyjątkowa, ponieważ jest to granica morska, która rozciąga się na długości około 500 km. Warto zauważyć, że Polska ma wiele urokliwych nadmorskich miejscowości i plaż, takich jak Sopot, Gdańsk czy Kołobrzeg, które przyciągają turystów z całego świata.

Ile państwami graniczy Polska?

Z iloma państwami graniczy Polska? Policzmy. Sąsiedzi Polski to: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja – czyli Polska graniczy z 7 państwami.

Jaka jest najkrótsza granica Polski?

Najkrótszą granicą Polski jest granica z Litwą.

Co to jest granica państwa?

Granica państwa to więcej niż linia na mapie. To jak cienki naciągnięty sznurek, oddzielający jedno terytorium od drugiego, łączący jednocześnie te obszary przez podziemne żylaki i przestworza. Wyobraź sobie mur, który rozciąga się nie tylko wzdłuż ziemi, ale również w górę, w powietrze, i w dół, w głębokości ziemi. Ten mur może być naturalny jak rzeka czy szczyt górski albo sztuczny jak postawiony słupek. Ale niezależnie od tego, jak jest zbudowany, każdy element tego muru jest wynikiem umów, negocjacji, porozumień. Granica nie jest tylko fizycznym podziałem; to umowa między narodami. W Polsce, nasza granica jest owocem wieków rozmów, negocjacji, wojen i porozumień. Przekraczanie tej linii wymaga zgody, a jej ochrona jest świadectwem naszej suwerenności i determinacji. Granica państwa to nie tylko linia, to historia, to tożsamość, to nasze miejsce w świecie.

Granice Polski po II wojnie światowej

Po drugiej wojnie światowej Polska zmieniła swoje oblicze. Linia Curzona określiła jej wschodnie obrzeża, a dawni sąsiedzi, jak Wilno i Lwów, przeszli pod rząd ZSRS. W zamian Polska otrzymała ziemię nad Odrą i Nysą Łużycką, ziemie, które przez wieki leżały poza jej granicami. Te ziemie, odebrane Niemcom, nazywano teraz Ziemiami Odzyskanymi. Mimo tej utraty i zdobyczy naród zmagał się z migracją i bólem. Ludzie przemieszczali się tam i z powrotem – Niemcy zostali wysiedleni, Polacy wracali z Kresów Wschodnich, a wielu innych szukało miejsca w nowej rzeczywistości. Ale Polska miała jeszcze inne wyzwania. Po wojnie komuniści zaczęli rządzić krajem z żelaznymi pięściami, przeprowadzając reformy i kontrolując każdy aspekt życia codziennego. Ludzie musieli się dostosować lub opuścić kraj, zmierzając ku niepewnej przyszłości.

Polecam inne ciekawostki związane z państwami zobacz: państwa na M oraz państwa na Z.

Z kim graniczy Polska -z jakimi państwami graniczy polska

Polska graniczy z różnymi krajami, które sąsiadujące tereny przynoszą bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Od Niemiec na zachodzie, przez Czechy, Słowację, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Rosję (obwód kaliningradzki) aż po Morze Bałtyckie na północy, granice Polski odkrywają różnorodność krajobrazów i fascynujące miejsca.

Poznanie naszych sąsiadów i zrozumienie ich historii oraz kultury jest niezwykle ważne dla budowania wzajemnego szacunku i współpracy. Polska, jako kraj położony w centrum Europy, jest mostem między Wschodem a Zachodem, a granice naszego kraju stanowią jednocześnie miejsce spotkań i współpracy różnych narodów.

Warto docenić nasze granice i otwierać się na dialog i współpracę z naszymi sąsiadami, aby wspólnie budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).