PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Stomatologia estetyczna. Jak poprawić wygląd zębów?

  • 7 sierpnia, 2024
  • 5 min read
Stomatologia estetyczna. Jak poprawić wygląd zębów?

Estetyczny uśmiech wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również samopoczucie. Dzięki osiągnięciom stomatologii estetycznej coraz więcej osób może jednak cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami, które dodają pewności siebie i poprawiają jakość życia. Poznaj najważniejsze informacje na temat stomatologii estetycznej, zanim zdecydujesz się na zabieg z jej zakresu.

Co kryje się pod pojęciem stomatologii estetycznej?

Stomatologia estetyczna to specjalizacja skupiająca się na poprawie wyglądu zębów, dziąseł i uśmiechu. Mający odpowiednie wykształcenie z jej zakresu lekarz dentysta poprzez zastosowanie nowoczesnych technik i materiałów jest w stanie zapewnić pacjentom zadowalający efekt. 

Zabiegi stomatologii estetycznej są dostępne dla osób w każdym wieku, które borykają się z problemami przebarwienia zębów, ich uszkodzeniami mechanicznymi, nierównościami czy innymi defektami wpływającymi na estetykę uśmiechu. 

Jakie zabiegi oferuje stomatolog estetyczny?

Zakres usług dentystycznych skupiających się na wyglądzie uśmiechu obejmuje wiele zabiegów. Do najpopularniejszych z nich, które oferuje między innymi gabinet stomatologii estetycznej z Warszawy Studio Stomatologii Powiśle, zalicza się przede wszystkim wybielanie zębów. Przeprowadzane jest ono z zastosowaniem specjalnych preparatów, które są aktywowane przy użyciu odpowiednich lamp. Wykonywane jest ono pod nadzorem stomatologa estetycznego, co w porównaniu do domowych metod zapewnia jego większą skuteczność. Efekty wybielania są zazwyczaj widoczne od razu i mogą utrzymywać się nawet do kilku lat.

Kolejnym popularnym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest zakładanie licówek — cienkich porcelanowych nakładek, które poprawiają wygląd zębów. Zapewnia on naturalny wygląd uśmiechu oraz sprawia, że staje się on bielszy. Alternatywą dla niego, stosowaną w przypadku mocno uszkodzonych lub poplombowanych zębów są natomiast porcelanowe korony protetyczne. Pozwalają one odbudować tkankę zęba, dzięki temu nie tylko wygląda on lepiej, ale także odzyskuje swoje funkcje. 

Zyskującym na popularności zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest również bonding. Polega on na nakładaniu na zęby materiału kompozytowego, który następnie jest utwardzany i modelowany. Jest to szybka i mało inwazyjna metoda poprawy wyglądu i kształtu zębów, oprócz tego może być stosowana także do naprawy ukruszeń, pęknięć, a także do niwelowania diastem.

Stomatolodzy estetyczni zajmują się również wstawianiem implantów zębowych, będących alternatywą dla klasycznych protez. Implanty, dzięki temu, że są sztucznym zębem wszczepianym w kość szczękową, są trwałym i naturalnie wyglądającym rozwiązaniem problemu brakujących zębów. Skutecznie przywracają uzębieniu jego funkcję i jednocześnie pozytywnie wpływają na prezencję uśmiechu.

W zakresie stomatologii estetycznej mieści się także leczenie ortodontyczne, zwłaszcza z zastosowaniem niewidocznych nakładek, które stopniowo przesuwają zęby na właściwe miejsce. Dzięki nim bez konieczności noszenia stałego, dla wielu osób mniej komfortowego ze względu na łatwo zauważalne elementy, aparatu ortodontycznego można skorygować większość wad zgryzu oraz uzyskać piękne, proste zęby. 

Jak przygotować się do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej?

Chcąc skorzystać z zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej, bez względu na jego rodzaj pierwszym krokiem powinna być zawsze konsultacja ze specjalistą. Podczas niej dentysta estetyczny ocenia stan zdrowia zębów i dziąseł oraz identyfikuje problemy wymagające leczenia. Z kolei pacjent ma okazję przedstawić oczekiwania i zadać wszelkie pytania dotyczące zabiegów. Następnie na podstawie konsultacji ustalany jest plan leczenia. Obejmuje on wszystkie niezbędne zabiegi, ich kolejność oraz przewidywany czas trwania, a także koszty.

Podczas przygotowywania się do zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej niezwykle ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, które zapobiegnie infekcjom i ubytkom uniemożliwiającym jego wykonanie. Istotne jest również stosowanie się do wydanych przez stomatologa estetycznego wskazówek przed zabiegowych.

Czy warto decydować się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej?

Stomatologia estetyczna oferuje liczne korzyści, które przekładają się na polepszenie jakości życia pacjentów. Przede wszystkim poprawia wygląd zębów, prowadząc do wzrostu pewności siebie i lepszego samopoczucia. Ponadto zabiegi z jej zakresu zapewniają długotrwałe efekty, pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Odpowiednio przeprowadzone każdego dnia przez stomatologów estetycznych z Warszawy i całej Polski procedury takie jak wybielanie, zakładanie licówek czy implantów są bezpieczne oraz gwarantują trwałe efekty. Dzięki temu stają się inwestycją w długoterminowe zdrowie jamy ustnej.

Warto jednak pamiętać o tym, że mimo wielu korzyści stomatologia estetyczna wiąże się również z pewnym ryzykiem i potencjalnymi komplikacjami. Możliwe skutki uboczne to nadwrażliwość zębów, podrażnienia dziąseł, a w rzadkich przypadkach reakcje alergiczne na używane materiały. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, ważne jest, aby zabiegi przeprowadzał doświadczony dentysta estetyczny, który dokładnie oceni stan zdrowia jamy ustnej przed przystąpieniem do jakiejkolwiek procedury.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.

Następny artykuł