PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Budżet domowy

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – na który z nich się zdecydować?

  • 2 lipca, 2024
  • 3 min read
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – na który z nich się zdecydować?

Decyzja o inwestycji w instalację fotowoltaiczną wiąże się z wyborem rodzaju systemu, który najlepiej odpowiada potrzebom danego gospodarstwa domowego lub firmy, a także warunkom panującym w miejscu montażu. Istnieje kilka typów instalacji fotowoltaicznych, z których każdy ma swoje zalety, wady i przeznaczenie. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą zdecydować, na który z nich się zdecydować.

Rodzaje instalacji fotowoltaiczne a miejsce montażu

Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana na dachu budynku lub na gruncie. To, czy zdecydujemy się na konstrukcję dachową czy naziemną powinno zależeć od posiadanej przestrzeni na system, nasłonecznienia oraz kierunku położenia dachu względem stron świata, a także jego wytrzymałości – czy będzie w stanie udźwignąć ciężar instalacji. Wiele osób decyduje się na montaż fotowoltaiki na dachu, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a także jest rozwiązaniem bardziej estetycznym. Ma jednak swoje ograniczenia, ponieważ nie każdy dach nadaje się do montażu sytemu fotowoltaicznego ze względu na brak odpowiedniej powierzchni, słabą konstrukcję, a także duże zacienienie, które ogranicza produkcję energii elektrycznej.

Instalacje fotowoltaiczne montowane na specjalnych konstrukcjach na ziemi umożliwiają elastyczne ustawienie i optymalne nachylenie względem słońca. Ich zaletą jest również możliwość łatwego czyszczenia oraz wykonywania przeglądów technicznych, a także rozbudowy systemu w przyszłości.

Sposób podłączenia do sieci – instalacja off grid a instalacja on grid

Systemy fotowoltaiczne można także podzielić ze względu na sposób podłączenia do sieci energetycznej. I tak instalacja on grid jest podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej, a energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne jest wykorzystywana bezpośrednio w gospodarstwie domowym. Z kolei nadmiar produkcji jest przesyłany do sieci. Z kolei instalacja off grid działa niezależnie od sieci elektroenergetycznej, a prąd wygenerowany przez fotowoltaiczne jest magazynowany w akumulatorach (magazynach energii), co pozwala na jego wykorzystanie w dowolnym momencie. Na który z systemów lepiej się zdecydować?

System on-grid jest idealny dla osób mieszkających w miejscach z niezawodnym dostępem do publicznej sieci elektroenergetycznej, które chcą obniżyć swoje rachunki za prąd bez konieczności inwestowania w systemy magazynowania energii. Z kolei instalacja off-grid sprawdzi się w odległych lokalizacjach, które nie mają dostępu do publicznej sieci energetycznej oraz dla inwestorów, którzy pragną pełnej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego.

Jak dobrać rodzaj instalacji do miejsca wykonania inwestycji?

Przed podjęciem decyzji o tym, na jaki system z wymienionym powyżej się zdecydować, warto skonsultować się z ekspertem od instalacji fotowoltaicznych z firmy Nexenergy – https://nexenergy.pl/. Oceni on warunki oraz potrzeby energetyczne i pomoże dobrać odpowiedni rodzaj instalacji, dzięki czemu jej zakup i montaż będzie rentowną inwestycją.

 

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.