PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Budżet domowy Porady i triki

Jak oszczędzać wodę

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Jak oszczędzać wodę

Po co oszczędzać wodę? 97,5% światowych zasobów wody jest uwięzionych w morzach i oceanach, które są zbyt słone, aby mogły być wykorzystywane przez ludzi. A większość pozostałych 2,5% znajduje się w czapach lodowych. Więc my, ludzie, jesteśmy zależni od odrobiny dostępnej w postaci słodkiej wody – niezbędnego zasobu naturalnego do życia.

Ale nie używamy wody tylko do picia. Pierzemy się w nim, sprzątamy i używamy go do produkcji wszystkiego, od odzieży po żywność. Produkcja roślinna – w tym pasza dla zwierząt gospodarskich i biopaliwa – bardzo obciąża zasoby świeżej wody.

Jeśli powyższy argument cię nie przekonał, to wiedz, że mała strużka wody cieknąca ze spłuczki to 9 litrów wody na godzinę. W ciągu dnia to 216 litrów – jaki to koszt przeczytasz w artykule ile kosztuje litr wody z kranu. Wracając do tematu. Dziś powiem Wam jak oszczędzać wodę w prosty sposób.

Jak oszczędzać wodę

Sprawdź toaletę

Pisałem o tym przed chwilą. Mała strużka wody cieknącej ze spłuczki w skali roku to duży koszt. Mówisz, że u mnie toaleta działa poprawnie. Na pewno? Sprawdź Dodaj kilka kropli barwnika spożywczego do zbiornika toalety. Jeżeli bez spłukania w misce pojawi ślad barwnika, oznacza to że nie masz szczelnej toalety.

Bierz krótkie prysznice

Typowy prysznic do dziesięciu galonów wody na minutę. Ograniczone prysznice do potrzebnego na mydlenie, umycie się i wstanie.

Kup oszczędzające wodę głowice prysznicowe

Twój sklep ze sprzętem lub artykułami elektronicznymi, które pochodzą z głowic prysznicowych lub ograniczników odprowadzających, które zmniejszają przepływ prysznica do około trzech galonów na wyjściu do pięciu. Są dystrybutorem, a Twoje prysznice nadal będą oczyszczać i odświeżać.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów

Przed szczotkowaniem zwilżeniem szczoteczką i napełnij szklankę do płukania organicznego.

Zakręcaj wodę podczas golenia

Napełnij dno zlewu wyłączników końcowych wody, w którym możesz mieć dostęp do maszyny do golenia.

Jeśli myjesz naczynia, nie zostawiając odkręconej wody do płukania

Jeśli masz dwa zlewy, napełnij jeden płyn do płukania. Jeśli masz tylko jeden zlew, najpierw zbierz wszystkie umyte naczynia na półce, a następnie szybko opłucz je spryskiwaczem lub miską z wodą.

Podlewaj trawnik tylko wtedy, gdy tego trzeba

Regularne podlewanie nie pozwala na chłodne okresy deszczu, które zmniejszają ryzyko podlewania. Wejdź na trawę. Jeśli podskoczy, gdy poruszysz stopą, nie ma potrzeby korzystania z wody.

Namocz głęboko trawnik

Kiedy podlewasz trawnik, podlewaj go długo, aby woda przeniknęła do korzeni tam, gdzie jest wielofunkcyjna. Lekka kropla, która jest dostępna na powierzchni, po prostu wyparuje i zużyta.

Powiedz swoim dzieciom, aby nie bawiły się wężem i zraszaczami

Dzieci z rozrywki pod wężem lub zraszaczem w upalnym dniu. Niestety, praktyka ta powoduje ogromne marnotrawstwo cennej wody i należy ją odradzać.

Sprawdź szczelność rur, węży, kranów i złączy

Wycieki na zewnątrz domu są łatwiejsze do usunięcia, nie brudzą podłogi ani nie są podzielone, że nie śpisz w nocy. ale są one jeszcze mniejsze niż wewnętrzne informacje, gdy są zawarte w głównej linii wodociągowej.

Jak oszczędzać wodę – rób małe kroki

wybór prysznica zamiast wanny, z timerem ograniczającym zużycie do 60 litrów, to nie tylko gest ekonomiczny, ale i ekologiczny. Przy praniu, wskazówka oczekiwania na pełen bęben jest równie ważna, jak wybór trybu oszczędnego.

Nie można też lekceważyć małych gestów, takich jak zamykanie kranu podczas mycia zębów czy golenia, które mogą zaoszczędzić do 40 litrów wody. Nawet rutynowe czynności, jak spłukiwanie toalety czy korzystanie ze zmywarki, kryją w sobie potencjał oszczędnościowy. Zastanówmy się, czy każde pociągnięcie za spłuczkę jest konieczne, a zmywarkę uruchamiajmy tylko wtedy, gdy jest pełna. Warto też naprawić cieknące krany. Kapiące krany w domu mogą zmarnować aż 4700 litrów wody rocznie.

Liczą się decyzje

Każda z tych codziennych decyzji, od prysznica, przez pranie, po mycie naczyń, jest głosem w dyskusji o przyszłości naszej planety. Oszczędzanie wody to nie tylko kwestia indywidualnej etyki, lecz również odpowiedzialności społecznej, której nie można ignorować w obecnych czasach. Każda kropla liczy się w tej globalnej walce, a nasze codzienne wybory piszą scenariusz dla przyszłych pokoleń.

About Author

Marek Piekarczyk

Dziennikarz na Hintigo.pl