PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Pierwsze objawy ciąży

  • 17 czerwca, 2024
  • 3 min read
Pierwsze objawy ciąży

Pary starające się o dziecko niejednokrotnie próbują się doszukać wczesnej ciąży w niejednych objawach. Ale czy na pewno wiedzą na co dokładnie zwrócić uwagę? Niektóre objawy są typowe i trudne do przeoczenia, inne natomiast bywają bardzo subtelne i łatwo jest je pomylić z innymi dolegliwościami. Warto jest więc upewnić się, jakie symptomy sprawiają, że najwyższy czas sięgnąć po test ciążowy, w trosce o siebie i dziecko.

Brak miesiączki

Brak miesiączki to najczęściej występujący i najbardziej charakterystyczny objaw wczesnej ciąży. Nic więc dziwnego, że brak menstruacji w spodziewanym terminie skłania kobiety do wykonania testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że brak miesiączki jest również przyczyną innych dolegliwości, takich jak zaburzenia hormonalne czy przewlekły stres.

Zmęczenie, senność i zawroty głowy

Zmęczenie, senności i zawroty głowy to kolejne bardzo często występujące symptomy ciąży, za które odpowiedzialny jest wzrost poziomu progesteronu, czyli hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży.

Częstsze oddawanie moczu

Częstsze oddawanie moczu niż dotychczas to objaw, który związany jest z rozszerzaniem się macicy przyszłej mamy oraz wzrostem przepływu krwi do nerki, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej produkcji moczu.

Mdłości, nudności i wymioty

Zmiany hormonalne, które następują w organizmie przyszłej mamy często powodują mdłości, nudności lub wymioty. Albo wszystko na raz. Chociaż zjawisko to określa się jako “poranne mdłości”, tak naprawdę mogą występować o każdej porze dnia.

Tkliwość piersi

W pierwszych tygodniach ciąży wzrasta wrażliwość piersi. Wynika to z faktu, że podczas ciąży gruczoły mlekowe zaczynają się przygotowywać do karmienia dziecka, co może prowadzić do uczucia napięcia, bólu lub wrażliwości piersi.

Zmiany nastroju i wahania apetytu

Kolejne zmiany, jakich doświadczać będą przyszłe mamy, wiążą się z nastrojem i apetytem. W tym wypadku, jak i w kilku poprzednich, odpowiedzialne za te zmiany są hormony. Kobiety w ciąży mogą doświadczać ogromnych wahań nastrojów, od euforii po wielki smutek, nawet w ciągu kilku chwil. To samo tyczy się apetytu, w ciąży mogą pojawić się zachcianki na pokarmy, których kobiety wcześniej nie lubiły i na odwrót – niemożność zjedzenia ulubionych potraw sprzed ciąży. Wręcz ikoniczne są również zachcianki na “dziwne” połączenia pokarmowe, np. ogórki kiszone z czekoladą.

Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne to rodzaj krwawienia, który często mylony jest ze standardową miesiączką, szczególnie przez panie mające skąpe lub nieregularne menstruacje. Plamienie implantacyjne jednak różni się od klasycznej miesiączki – krew jest jaśniejsza i mniej intensywna. Jest to bardzo wczesny objaw ciąży, pojawia się w momencie, kiedy zarodek zagnieżdża się w ściance macicy, co następuje około 10-14 dni od zapłodnienia. Jednak nie wszystkie kobiety go doświadczają.

Test ciążowy i konsultacja lekarska

Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany zachodzące w ciele podczas ciąży, i nie tylko. W związku z tym, jedne kobiety mogą doświadczać klasycznego zestawu objawów ciąży, a inne mogą niczego nie odczuć. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie wczesną ciążę, wykonaj test ciążowy lub skonsultuj się z lekarzem, który skieruje Cię na badania.

Źródło: Wimin – marka stworzona z myślą o potrzebach kobiet. 

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.