PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Państwa miasta

Państwa na A

 • 4 marca, 2024
 • 9 min read
Państwa na A

Czy wiesz, ile jest na świecie istnieje państw, których nazwy zaczynają się na literę A? Jeśli jesteś w trakcie gry w Państwa miasta, wylosowaliście pierwszą literę alfabetu. I teraz zastanawiacie się, jakie jest państwo na A, to ten artykuł jest dla Was. Podamy Wam nie jedno państwo na A, ale odkryjmy pełną listę tych fascynujących krajów, poznajmy ich stolice, języki urzędowe i ciekawostki geograficzne. Niezależnie czy to ameryka południowa czy też ameryka północna. Czy to wyspa, jaki ma pkb per capita, albo jaką ma liczbę mieszkańców. Przedstawiamy Wam wyczerpujący artykuł gdzie przedstawiamy i opisujemy kraje na A. Artykuł, który otwiera drzwi do różnorodności naszego świata!

Państwo na A – nazwy państw w skrócie

 • Afganistan to państwo, które leży w Azji Środkowej i ma swoją stolicę w Kabulu.

 • Albania znajduje się w południowo-wschodniej Europie, a jej stolicą jest Tirana.

 • Algieria, największe państwo Afryki, ma swoją stolicę w Algierze.

 • Andora to niewielkie państwo leżące w Pirenejach, a stolicą jest Andora la Vella.

 • Angola jest państwem na zachodnim wybrzeżu Afryki, a jego stolicą jest Luanda.

 • Anguilla to brytyjskie terytorium zamorskie na Karaibach.

 • Antigua i Barbuda to państwo wyspiarskie w Indiach Zachodnich.

 • Antyle Holenderskie to dawne terytorium zależne Holandii, znajdujące się na Karaibach.

 • Arabia Saudyjska to największe państwo na Półwyspie Arabskim.

 • Argentyna, drugie co do wielkości państwo w Ameryce Południowej, ma swoją stolicę w Buenos Aires.

 • Armenia leży w Azji Zachodniej i ma swoją stolicę w Erywaniu.

 • Aruba to państwo-autonomiczne będące częścią Królestwa Niderlandów na Karaibach.

 • Australia jest zarówno kontynentem, jak i państwem, a jej stolicą jest Canberra.

 • Austria to państwo leżące w Europie Środkowej, z Wiedniem jako stolicą.

 • Azerbejdżan leży w Azji Zachodniej i ma swoją stolicę w Baku.

Państwa na literę A na kontynencie afrykańskim

Na afrykańskim kontynencie znajdują się dwa państwa na literę A: Algieria i Angola. Algieria, będąca największym państwem Afryki, ma swoją stolicę w Algierze i językiem urzędowym jest tam arabski. Angola, z kolei, położona jest na zachodnim wybrzeżu Afryki i ma stolicę w Luandzie, a jej oficjalnym językiem urzędowym jest portugalski.

Państwo na O – zobacz listę państw.

Państwa na literę A w Ameryce Południowej

W Ameryce Południowej znajduje się jedno państwo na literę A – Argentyna. Jest to drugie co do wielkości państwo w Ameryce Południowej, a jego stolicą jest Buenos Aires. Językiem urzędowym w Argentynie jest hiszpański.

Państwa na literę A w Ameryce Północnej

W kontekście państw na literę A, Ameryka Północna nie posiada żadnych takich krajów. Jednak kontynent ten jest domem dla innych fascynujących państw, które można poznać i odkryć.

Ameryka Północna to rozległy obszar zróżnicowany pod względem geograficznym, kulturowym i ekonomicznym. W skład tego kontynentu wchodzą m.in. Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk. Każde z tych państw ma swoje unikalne cechy i atrakcje.

Oto kilka faktów w skrócie na temat tych trzech państw:

Państwo Stolica Język urzędowy Kanada Ottawa Angielski, francuski Stany Zjednoczone Waszyngton Angielski Meksyk Meksyk Hiszpański

Te państwa oferują wiele atrakcji turystycznych, różne krajobrazy, kulturę i historię. Podczas podróży po Ameryce Północnej można odkrywać piękno i różnorodność tego kontynentu.

Polecam inne ciekawostki związane z państwami zobacz: państwa na M oraz państwa na Z.

Państwa na literę A w Azji

W Azji znajdują się dwa państwa na literę A – Armenia i Azerbejdżan. Armenia ma swoją stolicę w Erywaniu, a językiem urzędowym jest tam armeński. Natomiast Azerbejdżan ma swoją stolicę w Baku, a językiem urzędowym jest tam azerski.

Państwa na literę A w Europie

W Europie znajdują się trzy państwa na literę A – Albania, Andora i Austria.

Państwo Stolica Albania Tirana Andora Andora la Vella Austria Wiedeń

Albania, położona w południowej Europie, jest jednym z państw na literę A. Jej stolicą jest Tirana. Andora to niewielkie państwo położone pomiędzy Hiszpanią a Francją. Jego stolicą jest Andora la Vella. Austria, znana również jako Republika Austrii, jest częścią Unii Europejskiej. Jej stolicą jest Wiedeń, a kraj ten jest znany ze swojej historii, zabytków i kultury.

Państwa na literę A w Oceanii

W Oceanii znajduje się jedno państwo na literę A – Australia. Jest to największe państwo Oceanii, a jednocześnie kontynentem. Jego stolicą jest Canberra, a językiem urzędowym jest tam angielski.

Pozostałe kraje i terytoria na literę A

Oprócz wymienionych wcześniej państw, na literę A na świecie znajduje się kilka innych miejscowości, które mogą być uznane za państwa lub terytoria. Są to:

Anguilla – państwo na a

Anguilla to jedno z terytoriów zależnych Wielkiej Brytanii, położone na Morzu Karaibskim. Leży na wschód od wysp Portoryko i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Anguilla oferuje piękne plaże, idealne do uprawiania sportów wodnych.

Antigua i Barbuda – państwo na a

Antigua i Barbuda to państwo wyspiarskie również położone na Morzu Karaibskim. Jest to część Wspólnoty Narodów i Organizacji Wschodniokaraibskich Państw Regionalnego Rządu Wielkiej Brytanii. Antigua i Barbuda słyną z pięknych plaż, kultury i zabytków kolonialnych.

Antyle Holenderskie – państwo na a

Antyle Holenderskie to dawne terytorium zależne Królestwa Niderlandów, leżące na Morzu Karaibskim. Składały się one z sześciu wysp: Aruby, Bonaire, Curaçao, Saby, Sint Eustatius i Sint Maarten. Każda z tych wysp ma swój unikalny charakter i atrakcje dla turystów.

Aruba – państwo na a

Aruba jest autonomicznym terytorium zależnym Królestwa Niderlandów, położonym na Morzu Karaibskim. Jest to część archipelagu ABC, który obejmuje również wyspy Bonaire i Curaçao. Aruba słynie z pięknych plaż, ciepłego klimatu i bogatej kultury.

Ciekawostki geograficzne o państwach na literę A

Państwa na literę A mają różnice między sobą pod względem powierzchni, liczby ludności oraz poziomu nad poziomem morza. Przykładowo, Australia ma największą powierzchnię spośród nich, a Andora jest jednym z najmniejszych państw na świecie.

Porównajmy powierzchnię i populację tych państw:

Państwo na A Powierzchnia (km²) Liczba ludności Australia 7,692,024 25,788,800 Andora 468 77,006 Algieria 2,381,741 42,228,408 Antyle Holenderskie 800 17,000

Również poziomem nad poziomem morza państwa te są zróżnicowane – Andora położona jest w górach Pirenejach, natomiast Antyle Holenderskie znajdują się na wyspach w Oceanie Atlantyckim.

Podsumowanie

Wnioskiem płynącym z analizy państw na literę A jest fakt, że każde z nich posiada unikalne cechy geograficzne, kulturowe oraz ekonomiczne, które przyciągają turystów z całego świata. Zapoznanie się z tymi państwami może stanowić fascynujący początek przygody w poznawaniu różnorodności naszego globu.

Wniosek

Po zapoznaniu się z listą państw na literę A, można zauważyć zróżnicowanie geograficzne i kulturowe między nimi. Każde państwo ma swoje własne cechy, stolicę, język urzędowy i ciekawostki geograficzne. Odkrywanie różnych państw na literę A może być fascynującym początkiem podróży po świecie.

FAQ

Jakie państwa są na literę A?

Na literę A zaczyna się nazwa wielu państw. Niektóre z nich to Afganistan, Albania, Algieria, Andora, Angola, Anguilla, Antigua i Barbuda, Antyle Holenderskie, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Aruba, Australia i Austria.

Jakie państwa na literę A znajdują się w Afryce?

W Afryce znajdują się Algieria i Angola.

Jakie państwo na literę A jest w Ameryce Południowej?

W Ameryce Południowej jest Argentyna.

Czy istnieją państwa na literę A w Ameryce Północnej?

W Ameryce Północnej nie ma państw na literę A.

Jakie państwa na literę A znajdują się w Azji?

W Azji są Armenia i Azerbejdżan.

Jakie państwa na literę A znajdują się w Europie?

W Europie są Albania, Andora i Austria.

Jakie państwo na literę A znajduje się w Oceanii?

W Oceanii jest Australia.

Jakie są inne kraje i terytoria na literę A?

Oprócz wymienionych wcześniej państw, na literę A na świecie znajduje się również Anguilla, Antigua i Barbuda, Antyle Holenderskie oraz Aruba.

Jakie są ciekawostki geograficzne o państwach na literę A?

Państwa na literę A różnią się między sobą pod względem powierzchni, liczby ludności oraz poziomu nad poziomem morza. Przykładowo, Australia ma największą powierzchnię, natomiast Andora jest jednym z najmniejszych państw na świecie. Liczba ludności również znacznie się różni, np. Algieria jest jednym z najbardziej zaludnionych państw Afryki, podczas gdy Andora ma jedną z najmniejszych populacji. Również poziom nad poziomem morza państwa te są zróżnicowane – Andora położona jest w górach Pirenejach, natomiast Antyle Holenderskie znajdują się na wyspach w Oceanie Atlantyckim.

Czy państwa na literę A mają jakieś wspólne cechy?

Państwa na literę A różnią się geograficznie, kulturowo i ekonomicznie. Każde z tych państw ma swoje unikalne cechy i atrakcje do zaoferowania.

Jakie jest podsumowanie na temat państw na literę A?

Po zapoznaniu się z listą państw na literę A, można zauważyć zróżnicowanie geograficzne i kulturowe między nimi. Każde państwo ma swoje własne cechy, stolicę, język urzędowy i ciekawostki geograficzne. Odkrywanie różnych państw na literę A może być fascynującym początkiem podróży po świecie.

About Author

Marek Piekarczyk

Dziennikarz na Hintigo.pl