PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Łuszczyca: czy jest lekarstwo na tą chorobę skóry?

  • 18 kwietnia, 2024
  • 3 min read
Łuszczyca: czy jest lekarstwo na tą chorobę skóry?

Łuszczyca to choroba skóry, która potrafi uprzykrzyć życie. Jest to choroba o zmiennym przebiegu i trzeba dużo cierpliwości, aby sobie z nią dobrze radzić. Może występować zarówno na ciele, jak i na skórze głowy. Co wiemy o łuszczycy skóry i skóry głowy?

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna

Specyfika tej choroby jest skomplikowana, bo nie ma na nią lekarstwa. Jako choroba autoimmunologiczna, może mieć nawroty i remisje trwające miesiącami, a nawet latami. Okresy zaostrzenia choroby potrafią być bardzo uciążliwe, a z kolei w łagodniejszych okresach, jest ona ledwo odczuwalna. Ogólnie łuszczyca przejawia się w postaci łuszczącej się skóry, a towarzyszy jej duży świąd i swędzenie skóry. Pojedyncze łuski mogą tworzyć zgrubiały i wypukły obszar, ale też występować w poszczególnych punktach. Radzenie sobie ze zmianami łuszczycowymi to cały proces, który wymaga cierpliwości, wprawy, a nie daje stałej gwarancji poprawy na przyszłość. Jedynie cierpliwa i dokładna pielęgnacja i znajomość relacji skóry, może przynieść poprawę. Warto dość, że łuszczyca może również występować tylko na skórze głowy, a nie na ciele. 

Co wiemy o przyczynach i wyzwalaczach łuszczycy?

Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, powoduje, że komórki skóry nagle zaczynają wytwarzać się w ilościach większych niż do tej pory. Powoduje to łuszczenie się skóry i powstawanie zmian, które odpadają od skóry. Taka nadprodukcja komórek skóry to nic innego jak reakcja autoimmunologiczna organizmu na jakiś czynnik. Nie jest do końca zbadane jaki to czynnik, ale często zwraca się uwagę na genetykę. Co jest charakterystyczne, ta choroba może sama nawracać, ale także znikać i trudno znaleźć dokładne przyczyny. Czynniki środowiskowe, styl życia i stres są uznawane za te, które wpływają na nawroty choroby. W leczeniu łuszczycy stawia się na kosmetyki łagodzące zmiany, przeciwświądowe i takie, dzięki którym można łagodnie usuwać łuski. Mocznik, kwas salicylowy, ceramidy, hydrokortyzon, to znane substancje w łagodzeniu łuszczycy. Najlepszy sposób to używanie dermokosmetyków, które będą miały zbawienny wpływ na łuszczącą się skórę, potrzebującą szybkiego ukojenia. 

Łuszczyca skóry głowy

Jedna z odmian łuszczycy to łuszczyca skóry głowy, która jest również bardzo uciążliwa i niełatwa w leczeniu. Pojawia się ona na skórze głowy w rozmaitych miejscach na głowie i natężeniu. Może mieć postać lekkich wypukłości i łusek, a w skrajnych przypadkach tworzy grubszą skorupę na głowie. Jeśli chodzi o leczenie łuszczycy skóry głowy, to jest ono jeszcze bardziej wymagające niż zwykłej odmiany. Włosy osłabione od placków łuszczycy, mogą być słabsze i wypadać, co jest jeszcze bardziej kłopotliwe. Łuski mogą niszczyć strukturę włosów, a tym bardziej drapanie głowy jest czynnikiem osłabiającym. W tym wypadku należy  smarować lub nacierać skórę głowy odpowiednimi kosmetykami bez recepty lub przepisanymi przez lekarza. Skóra głowy z łuszczycą jest wrażliwa na zmiany temperatury i wilgotności, ale także wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane.