PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Rozwój i nauka Ciekawostki

Kiedy jest dzień ojca

  • 1 czerwca, 2024
  • 7 min read
Kiedy jest dzień ojca

Dzień Ojca obchodzi się każdego 23 czerwca w Polsce. Jest to czas, kiedy dziękujemy i okazujemy szacunek naszym ojcom. Historia tego święta sięga 1910 roku, kiedy po raz pierwszy je obchodzono w Stanach Zjednoczonych. Zostało ono zapoczątkowane przez córkę weterana wojny secesyjnej. Sonora Smart Dodd chciała w ten sposób uczcić swojego ojca, który ją samotnie wychowywał.

W Polsce tradycja Dnia Ojca rozwinęła się w 1965 roku.

Geneza Dnia Ojca

Pierwsze obchody Dnia Ojca zaszły 19 czerwca 1910 roku w Spokane, Waszyngton. Zorganizowała je Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, Williama Smarta. Sonora zdobyła się na to po usłyszeniu o Dniu Matki trzy lata wcześniej. Zechciała uhonorować swego ojca, który ją samotnie wychowywał po utracie matki, jak i wszystkich innych tatusiów.

Obchody w Stanach Zjednoczonych

Na początku Dzień Ojca świętowano tropikalnie. Dzięki zaangażowaniu Sonory Dodd, od 1972 roku prezydent Nixon uczynił je świętem narodowym w USA.

Inicjatywa Sonory Smart Dodd

Wywodzi się on z USA, tak jak Dzień Matki. Inspiracją było święto św. Józefa, ustanowione przez papieża Sykstusa IV w 1479 roku. W Stanach Ojcowskie Dnia tradycja nieoficjalna czas zaczęła w 1907 roku.

Kiedy jest dzień ojca

Kiedy jest dzień ojca. Dzień Ojca w Polsce

Tradycja obchodzenia Dnia Ojca w Polsce zaczęła się w 1965 roku. Historię tę rozpoczął “Express Ilustrowany” z Łodzi. Tam dziennikarz, Konrad Turowski, poruszył temat obchodzenia takiego święta. Zwrócił się w tej sprawie do Jana Sztaudyngera, łódzkiego poety.

Sztaudynger zaproponował datę 23 czerwca, argumentując, że wtedy mamy najkrótszą noc.

Propozycja Jana Sztaudyngera

Na 16 czerwca 1965 roku Sztaudynger udzielił wywiadu. W nim mówił o znaczeniu Dnia Ojca. Koncepcja obchodów tego święta spotkała się z ciepłym przyjęciem.

Kiedy jest dzień ojca w Polsce? Pierwsze obchody 23 czerwca 1965 roku

Od roku 1965, 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca w Polsce. Data ta sugerowana była przez Jana Sztaudyngera i szybko zyskała akceptację.

kiedy jest dzień ojca 2024, kiedy w Polsce jest dzień ojca, 
kiedy obchodzony jest dzień ojca

Kiedy jest dzień ojca

W Polsce Dzień Ojca jest obchodzony każdego roku 23 czerwca. Od 1965 roku data ta pozostaje niezmieniona. To święto ojców celebrowane jest jako wyraz szacunku i wdzięczności dla tatów. Tacy ojcowie troszczą się o swoje rodziny. Wielu z nich zaangażowane jest w wychowywanie swoich dzieci.

Zobacz również: Życzenia urodzinowe dla mamy

Tradycje obchodów Dnia Ojca

W Polsce, obchody Dnia Ojca to czas składania życzeń i dawania upominków. Pokazujemy w ten sposób, jak bardzo doceniamy trud ojców. Co ciekawe, 23 czerwca to także dzień szczególny w kalendarzach, choć nie jest dniem wolnym od pracy.

Składanie życzeń i obdarowywanie ojców

Wielu ojców docenia prezenty takie jak bony, narzędzia, kubki czy zegarki. To świadczy o tym, że prezent warto dobrze przemyśleć i dostosować do gustów taty. Nie tylko prezenty są ważne. Dobrym pomysłem jest też spędzenie czasu razem, np. wyjście do restauracji.

Wspólne spędzanie czasu

W Dniu Ojca najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu. Można zorganizować rodzinne spotkanie lub wspólnie wybrać się gdzieś na obiad. Te obchody nawiązują do starych zwyczajów, gdzie kwiatowe wieńce były popularnym prezentem. Teraz wiele szkół ma specjalne uroczystości ku czci ojców.

Prezenty na Dzień Ojca

Prezenty na Dzień Ojca to nie tylko upominki, ale także okazja, by pokazać szacunek za lata wsparcia od taty. Ludzie często wybierają praktyczne prezenty, zwłaszcza jeśli tata lubi majsterkować albo pracować w ogrodzie. Dla ojców, którzy kochają czytać, świetnym pomysłem są oryginalne kubki czy zabawne skarpety.

Jednak odzież i dodatki także są dobrym pomysłem na prezent. Taka rzecz, jak nowa koszulka, może przypominać tacie o tym, jak bardzo jest kochany i doceniany. Humorystyczne prezenty mogą sprawić, że tata się będzie śmiał. To miła niespodzianka, która pokazuje, że doceniamy jego poczucie humoru.

Jeśli tata uwielbia motoryzację, gadżety typu skarpety czy breloki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pomogą mu one wyrazić swoją pasję do aut.

Produkt Cena
Plakat prezent dla taty Dzień Ojca 31×41 cm 99,90 zł
Kubek TATA ze zdjęciami 39,90 zł
Statuetka dla taty ZE ZDJĘCIEM 79,90 zł
Grawerowane nosidło na piwo NAJLEPSZY prezent dla taty 139,90 zł
Poduszka ze zdjęciami PODUSZKA NA DZIEŃ OJCA 69,90 zł
Kubek termiczny z personalizacją PREZENT DLA TATY DO SAMOCHODU 89,90 zł
Zestaw do grilla PREZENT DLA TATY z grawerem 159,90 zł
Skrzynka na alkohol dla taty PREZENT ZE ZDJĘCIAMI 69,90 zł
Bestseller Poduszka TWOJA TWARZ 99,90 zł
Magnes ze zdjęciami DROBNY PREZENT DLA TATY 34,90 zł
Szklanka do whisky z grawerem WHISKY TATY prezent na Dzień Ojca 79,90 zł
Szklana zawieszka grawerowana PODZIĘKOWANIE DLA TATY 59,90 zł
Multitool ZŁOTA RĄCZKA prezent dla taty na urodziny 99,90 zł
Wódka personalizowana PREZENT NA URODZINY DLA TATY 99,90 zł
Skarbonka NA MARZENIA prezent dla Taty ze zdjęciem 99,90 zł
Grawerowany termos OJCIEC DYREKTOR śmieszny prezent dla taty 99,90 zł
Zestaw prezentowy KARAFKA GLOBUS 169,90 zł
Leżak dla taty DŁUGIE LEŻAKOWANIE 209,90 zł

Dzień Ojca na świecie

W Polsce, Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca, co jest stałe. Na świecie daty te się różnią. W USA dzień ten jest następną niedzielą po pierwsze czerwca. Niemcy obchodzą go w dzień Wniebowstąpienia, ruchomym święcie. W Skandynawii – drugą listopadową niedzielę (z specjalną datą 5 czerwca w Danii). To zależy od tradycji i historii każdego kraju.

Różne daty obchodów

Świat ma wiele sposobów na świętowanie ojców:2

  • We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii – 19 marca;
  • W Australii – druga czerwcową niedziela;
  • Na Litwie – pierwsza niedziela czerwca;
  • W Estonii – druga listopadowa niedziela;
  • W Niemczech – dzień Wniebowstąpienia Pańskiego;
  • W Skandynawii – druga listopadowa niedziela (oprócz Danii – 5 czerwca);
  • W USA, Kanadzie, Czechach i Francji – trzecia czerwcową niedziela;
  • W Tajlandii – 5 grudnia.

Znaczenie Dnia Ojca

Obchodzenie Dnia Ojca jest ważne. To czas, gdzie możemy pokazać, jak bardzo doceniamy naszych ojców. Oni są niezastąpieni, ofiarując swoje porady i opiekę.

Wyrażenie wdzięczności ojcom

Podziękowania w Dniu Ojca budują silniejsze więzi w rodzinie. Pokazuje dziecku, jak być odpowiedzialnym i szanować innych. Jest to uczenie się sprawiedliwości i troski o innych.

Budowanie więzi rodzinnych

Obchody Dnia Ojca wzmacniają więzi w rodzinie. Pokazują, jak cenne są relacje między dziećmi a rodzicami.

Nauka szacunku i empatii

Są także szkołą szacunku i empatii. Nauczą dzieci, że ważne jest, by okazywać wdzięczność za otrzymywane wsparcie.

Kiedy jest dzień ojca 2024

W tym roku 2024 Dzień Ojca przypada w niedzielę. Obchody Dnia Ojca mogą również być okazją do umocnienia więzi rodzinnych i pokazania, jak ważni są ojcowie w życiu swoich dzieci. Wspólne świętowanie tego dnia może przyczynić się do budowania silniejszych i bardziej zjednoczonych rodzin.

Ciekawostki o Dniu Ojca

W Polsce wiele firm ma w nazwie “Tatuś” czy “Ojciec”. Są też takie, które używają “Ojciec i Syn”. Ale zaskakująco, nie ma firm z “Ojciec i Córka” w nazwie.

Większość ojców po raz pierwszy zostaje tatami między 30 a 34 rokiem życia. Coraz mniej jest tych, którzy tatusiowanie zaczynają po 40-tce. W 1931 roku było to częstsze niż teraz.

Za sprawą Dnia Ojca możemy docenić naszych ojców. Tradycje są różne w zależności od kraju. W USA ważne jest grillowanie, a w Niemczech picie piwa. W Finlandii dzieci dają tatą własnoręcznie robione prezenty. Te zwyczaje pokazują, jak ważne jest to święto na całym świecie.

Wniosek

Dzień Ojca to ważne święto w Polsce, celebrowane 23 czerwca. Jest okazją do podziękowania za rolę ojców w naszym życiu. W odróżnieniu od innych krajów tu data jest zawsze taka sama.

Obchody Dnia Ojca są mniej popularne niż Dnia Matki, ale zdobywają coraz większe uznanie. To czas na budowanie rodzinnych więzi i uczenie wartości młodszego pokolenia. Dzień Ojca kładzie nacisk na szacunek, empatię oraz docenianie ojców.

Ojcowie w tym dniu dostają prezent. Nie ważne, czy to kwiaty, krawaty – liczy się ich docenienie. Kluczowa jest możliwość spędzenia czasu razem z rodziną. Dzień Ojca łączy ludzi i wzmacnia rodzinne więzi.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł