PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Dom i mieszkanie

Jak wybrać odpowiednie drzwi do domu?

  • 8 lipca, 2024
  • 4 min read
Jak wybrać odpowiednie drzwi do domu?

Drzwi wejściowe to nie tylko funkcjonalny element domu, ale również jego wizytówka. To one chronią przed zimnem, hałasem i niepożądanymi wtargnięciami, a jednocześnie zapraszają domowników i gości do wnętrza. Wybór właściwych drzwi może zatem wpłynąć zarówno na komfort życia, jak i estetykę miejsca zamieszkania. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy ich zakupie drzwi? Ważny będzie współczynnik przenikania ciepła Ud, materiał wykonania – PVC czy aluminium – a także przeszklenie lub jego brak. Dodajmy do tego jeszcze design, który powinien harmonizować ze stylem elewacji. Dowiedz się, jak wybrać drzwi do domu, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również staną się prawdziwą ozdobą nieruchomości.

Po pierwsze… współczynnik przenikania ciepła Ud

Współczynnik przenikania ciepła Ud to jeden z kluczowych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do domu. W praktyce oznacza on, jak dobrze drzwi izolują wnętrze budynku od warunków zewnętrznych. Im niższa wartość Ud, tym lepsza izolacja termiczna.

Dobrze dobrane drzwi mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania w zimie i chłodzenia latem. Warto więc zainwestować w drzwi o niskim współczynniku Ud, które zapewnią komfort cieplny i pozytywnie wpłyną na bilans energetyczny domu.

Dobrej jakości drzwi zewnętrzne powinny mieć Ud=1,3 W/m2K. To optymalny zakres, wpływający na wysoką wydajność energetyczną obiektu. Jednak im niższy Ud, tym lepiej. Na rynku dostępne są produkty ze znacznie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła. Przykładem mogą być drzwi PVC w systemie Living od firmy Kapica z panelem pełnym 36 mm, charakteryzujące się Ud = 0,97 W/m2K.

Drzwi do domu aluminiowe czy PVC?

Wybór materiału, z jakiego wykonane są drzwi, ma ogromne znaczenie zarówno dla ich trwałości, jak i wyglądu. Drzwi PVC są popularne ze względu na swoją lekkość, dobrą izolację termiczną, a także cenę.

Z kolei drzwi aluminiowe charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Aluminium jest również materiałem, który nie ulega korozji czy odkształceniom. Oba materiały mają swoje zalety, dlatego warto zastanowić się, jakie priorytety mamy – czy chodzi o maksymalną izolację termiczną, czy może o trwałość i nowoczesny design?

Drzwi zewnętrzne przeszklone czy pełne?

Decyzja między drzwiami przeszklonymi a pełnymi zależy od wielu czynników, w tym od estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Drzwi przeszklone wprowadzają do wnętrza naturalne światło, co może być szczególnie korzystne w przypadku ciemniejszych korytarzy bądź przedsionków. Nowoczesne technologie pozwalają na instalację specjalnych szyb antywłamaniowych, które zapewniają wysokie bezpieczeństwo.

Drzwi pełne natomiast gwarantują większą prywatność i często lepszą izolację akustyczną. Idealnym rozwiązaniem może być znalezienie kompromisu: drzwi z częściowym przeszkleniem, które łączą zalety obu typów. Ważne jest, aby wybrać produkt, najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom i stylowi życia.

Zwróć uwagę na design drzwi do domu

Design drzwi wejściowych jest równie ważny, co ich funkcjonalność. To one stanowią pierwszy element elewacji, który wita gości. Wybierając stolarkę, warto zwrócić uwagę na to, aby harmonizowała ona z architekturą budynku oraz stylem, w jakim urządzono wnętrze.

Na rynku dostępne są drzwi w najróżniejszych kolorach, teksturach i wzorach – od tradycyjnych aranżacji, przez drewniane okleiny, po kamienne imitacje. Nie zapominajmy również o dodatkach takich jak klamki, zamki czy wizjery, które mogą dodać drzwiom charakteru.

W ofercie firmy Kapica znajduje się ponad 50 modeli drzwi aluminiowych pełnych i z przeszkleniami. Klienci mają do wyboru drzwi we wszystkich kolorach palet RAL oraz DB. Na specjalne życzenie klienta wykonana może być powłoka o drobnej strukturze. W przypadku modeli niefrezowanych możliwe jest wykończenie powłokami drewnopodobnymi. Okna PVC z kolei to jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Tutaj możliwości kolorystyczne są niemal nieograniczone.

Wybór odpowiednich drzwi do domu to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu aspektów – od funkcjonalności, przez materiał wykonania, aż po design. Kluczowe jest, aby drzwi miały niski współczynnik przenikania ciepła Ud, co zapewni energooszczędność i komfort cieplny. Warto również zastanowić się, czy lepszym wyborem będą drzwi PVC, czy aluminiowe, a także czy postawić na przeszklone, czy pełne konstrukcje.

Nie można zapomnieć również o estetyce – drzwi powinny komponować się z charakterem naszego domu i być jego wizytówką. Ostatecznie, dobrze dobrane drzwi nie tylko spełnią swoje funkcje, ale również dodadzą uroku i stylu całemu budynkowi.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.