Jak skutecznie walczyć z nieświeżym oddechem?
Halitoza to nic innego jak nieświeży oddech, który może dotknąć każdego. Choć jest to przypadłość, która może wydać się błaha, to może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także być objawem chorób.
Przyczyny halitozy
Nieświeży oddech na ogół jest krótkotrwałym schorzeniem, które nie niesie ze sobą poważnych problemów zdrowotnych. W 90% przypadków halitozę można łatwo wyeliminować, przykładając się bardziej do higieny jamy ustnej – regularne, dokładne mycie zębów, używanie szczotki do mycia języka, nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, jeśli zachodzi taka potrzeba. W ten sposób można zahamować rozwój flory bakteryjnej, która bardzo często odpowiada za nieprzyjemny oddech.
Natomiast, jeśli mimo dokładniejszego dbania o higienę jamy ustnej przez dłuższy czas, nieświeży oddech utrzymuje się w dalszym ciągu, może on mieć inne podłoże, np.:
- infekcje gardła, nosa i migdałków,
- choroby górnych dróg oddechowych,
- polipy nosa,
- przewlekłe choroby nerek,
- paradontoza,
- kamień i osad nazębny,
- kserostomia – kłopoty z wydzielaniem śliny,
- powikłania po niewłaściwym usunięciu zęba – resztki zęba, “suchy zębodół”,
- grzybica jamy ustnej,
- próchnica,
- helicobacter pylori,
- refluks,
- przyjmowanie niektórych leków,
- niewłaściwa dieta,
- używki.
Czy halitozę można leczyć?
Choć dostępne specjalne leki, których zadaniem jest zwalczanie halitozy, istnieją również inne sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.
Podstawową zwalczania halitozy jest dokładniejsze zadbanie o higienę jamy ustnej. Z pomocą może przyjść tu lekarz stomatolog, który jest w stanie dodatkowo zdiagnozować przyczynę powstawania problemu oraz wyjaśnić, w jaki sposób zadbać o zęby czy dziąsła. W przypadku halitozy należy pamiętać o tym, by skupić się na czyszczeniu nie tylko zębów, ale całej jamy ustnej, nie wyłączając z tego języka czy wewnętrznej strony policzków.
Bardzo pomocne może również okazać się zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego należy pamiętać, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Warto także spróbować mocnych herbat – czarnej, zielonej lub miętowej.
W przypadku nieprzyjemnego oddechu spowodowanego innymi przypadłościami, ważne jest dobranie odpowiedniego leczenia do schorzenia. Aby móc to zrobić, należy udać się na konsultację lekarską, gdzie specjalista pokieruje diagnostyką i leczeniem.
Optymizmem napawa fakt, że dobrze wpływają na halitozę leki bez recepty – w zależności od powodów choroby, ulgę w problemie przynieść mogą tabletki z cynkiem, chlorofilowe drażetki, tabletki z węglem aktywnym, specjalistyczne pasty do zębów i gumy do żucia, zalecone przez specjalistę płukanki do ust i gardła, wykorzystujące zioła lub chlorheksydynę.