PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Porady

Jak skrócić sukienkę bez obcinania

 • 3 maja, 2024
 • 6 min read
Jak skrócić sukienkę bez obcinania

Czy zdarzyło Ci się zakochać w pięknej sukience, ale jej długość nie pasuje do Twoich preferencji? Nie martw się! Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci dostosować długość sukienki i zmniejszyć jej rozmiar bez konieczności obcinania materiału. W tym artykule przedstawimy różne metody, które pozwolą Ci skrócić sukienkę bez obcinania.

Metoda 1 – Podszycie sukienki bez obcinania

Jeśli sukienka nie ma podszewki, możesz ją skrócić bez konieczności obcinania. Oto jak to zrobić:

 1. Pomiar: Zmierz dokładnie, ile chcesz skrócić sukienkę i oznacz ten pomiar na niej.
 2. Przygotowanie sukienki: Obróć sukienkę do góry nogami i odwróć ją na wysokość miejsca, gdzie chcesz skrócić. Wypnij wszelkie fastrygi, zapięcia itp.
 3. Obróbka dolnej krawędzi: Jeśli dolna krawędź sukienki jest prosta, możesz po prostu złożyć ją wewnątrz i zszyć. Jeśli jest falowana lub ozdobiona, wykonaj zgięcie na nowej długości, zachowując odpowiednią ilość tkaniny na szew.
 4. Wszywanie taśmy wykończeniowej: Jeśli suknia jest zrobiona z delikatnej tkaniny, możesz użyć taśmy wykończeniowej do zabezpieczenia dolnej krawędzi. Przejdź taśmą wzdłuż dolnej krawędzi sukienki, zszywając ją równo z tkaniną.
 5. Zakładanie ręczne: Możesz również wybrać opcję z zakładką ręczną. W tym przypadku złożysz dolną krawędź sukienki o około 1 cm wewnątrz i zszyjesz ją ręcznie, używając igły i nici.
 6. Ostateczne poprawki: Po zszywaniu upewnij się, że dolna krawędź sukienki jest równo zszyta i wygląda estetycznie. Jeśli trzeba, dokonaj ostatecznych poprawek.

Sukienka jest teraz skrócona, a jej długość została dostosowana do Twoich potrzeb, nie naruszając oryginalnej struktury ani wyglądu.

Jak skrócić sukienkę bez obcinania

Metoda 2 – Skrócenie sukienki za pomocą spinki

Pierwszą metodą, która pozwala skrócić sukienkę bez obcinania, jest użycie spinki. To prosty trik, który pozwoli Ci dostosować długość sukienki do swoich preferencji. Wystarczy zebrać materiał sukienki na jednej ze stron i delikatnie go spiąć za pomocą spinki. Dzięki temu sukienka zostaje skrócona, a Ty możesz cieszyć się odpowiednią długością bez konieczności korzystania z nożyczek czy igły.

Jak skrócić sukienkę za pomocą spinki:

 1. Ostrożnie podnieś brzeg sukienki na jednej ze stron.
 2. Powoli i delikatnie zacznij zbierać materiał w górę, formując fałdkę.
 3. Kiedy osiągniesz pożądaną długość, użyj spinki, aby zabezpieczyć fałdkę na swoim miejscu.

Skutki użycia spinki do skracania sukienki:

Zalety Wady
 • Łatwy i szybki sposób na skrócenie sukienki bez obcinania materiału.
 • Możliwość dostosowania długości do swoich preferencji.
 • Brak konieczności korzystania z nożyczek czy igły.
 • Możliwość przesunięcia się lub odpięcia spinki podczas noszenia sukienki.
 • Ograniczone zastosowanie tylko do pewnych rodzajów sukienek i materiałów.

Skracanie sukienki za pomocą spinki to jeden z wielu trików, które można zastosować, aby dostosować długość sukienki bez obcinania materiału. Pamiętaj, że każdą metodę należy przetestować i dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Wykorzystaj dostępne narzędzia i techniki, aby cieszyć się sukienką w idealnym rozmiarze.

Metoda 3 – Zastosowanie podwinięcia sukienki

Jednym z prostych sposobów na skrócenie sukienki bez konieczności obcinania materiału jest podwinięcie jej. Ta technika pozwala zrobić sukienkę krótszą bez użycia nożyczek czy igły. Podwinięcie sukienki jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcesz dostosować jej długość do swoich preferencji lub zmienić jej wygląd. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć, aby skrócić sukienkę za pomocą podwinięcia:

 1. Nałóż sukienkę i określ żądaną długość, jaką chcesz osiągnąć.
 2. Podwiń górną część sukienki do wewnątrz, na wysokości gdzie chcesz skrócić sukienkę.
 3. Zajrzyj do lustra i upewnij się, że podwinięcie jest równe i symetryczne.
 4. Jeśli sukienka ma podszewkę, upewnij się, że podwinięcie jest schowane pod nią, aby nadać sukience schludny wygląd.

Podwinięcie sukienki jest szybkim i łatwym sposobem na skrócenie sukienki bez ryzyka uszkodzenia materiału. Dodatkowo możesz eksperymentować z różnymi sposobami podwinięcia, by uzyskać ciekawszy efekt, na przykład asymetryczne podwinięcie lub tworzenie fałd. Pamiętaj tylko, że podwinięcie będzie działało tylko tymczasowo — jeśli chcesz przywrócić sukience pierwotną długość, po prostu rozwiń podwinięcie.

Zobacz również: Jakie kwiaty na balkon

Zalety podwinięcia sukienki Wady podwinięcia sukienki
 • Pozwala dostosować długość sukienki bez konieczności obcinania materiału.
 • Łatwa i szybka technika, którą można zastosować w dowolnym miejscu.
 • Możliwość samodzielnego regulowania długości sukienki.
 • Podwinięcie może się rozwinąć podczas ruchu, wymagając poprawek.
 • Nieodpowiednie dla sukienek z odkrytymi podszewkami, gdzie podwinięcie może być widoczne.
 • Nieodpowiednie dla sukienek z bardzo cienkiego materiału, które mogą się zmechacić lub zgnieść przy podwinięciu.

Podwinięcie sukienki to prosty sposób na skrócenie jej długości bez konieczności obcinania materiału. Możesz zastosować tę technikę, gdy chcesz dostosować długość sukienki do swoich preferencji lub zmienić jej wygląd. Podwinięcie jest szybkie, łatwe i nieinwazyjne, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą eksperymentować z długością sukienki bez trwałych zmian. Pamiętaj jednak, że podwinięcie będzie działało tymczasowo, a jeśli chcesz przywrócić sukience pierwotną długość, po prostu rozwiń podwinięcie.

Metoda 4 – Zastosowanie taśmy termicznej

Użycie termicznej taśmy klejącej to kolejna prosta technika, która pozwala dostosować długość sukienki bez konieczności szycia. Ta metoda jest idealna, gdy chcesz zwęzić sukienkę i zmniejszyć jej rozmiar, niezależnie od tego, czy jesteś w domu czy w podróży. Aby skorzystać z tej techniki, wykonaj następujące kroki:

 1. Zidentyfikuj miejsce, w którym chcesz zwęzić sukienkę. Może to być na bokach, na plecach lub w innych miejscach, w zależności od Twoich preferencji.
 2. Przygotuj termiczną taśmę klejącą. Wybierz taką, która jest odpowiedniej szerokości.
 3. Odciągnij jedną stronę sukienki od ciała. Na tej stronie przyłóż taśmę klejącą wzdłuż miejsca, które chcesz zwęzić.
 4. Powoli odciągnij taśmę klejącą od odzieży, delikatnie dociskając do tkaniny. Upewnij się, że taśma jest równo i mocno przyklejona.
 5. Przyprasuj miejsce, które ma być sklejone.
 6. Przymierzyć sukienkę i ustalić, czy szerokość jest odpowiednia. Jeśli konieczne, możesz dostosować pozycję taśmy klejącej lub dodać dodatkową taśmę, aby osiągnąć pożądany efekt.
 7. Pamiętaj, że taśma klejąca może być tymczasowym rozwiązaniem. Jeśli chcesz dokonać trwałych zmian, zalecamy skorzystanie z innych metod, takich jak skracanie sukienki za pomocą igły i nici.

Ten prosty trik pozwala zwęzić sukienkę bez konieczności szycia. Jest idealny, gdy potrzebujesz szybkiego i tymczasowego rozwiązania.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł