PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Długofalowe konsekwencje nadużywania alkoholu

  • 11 października, 2024
  • 5 min read
Długofalowe konsekwencje nadużywania alkoholu

Alkohol jest zaliczany do grona najbardziej popularnych używek. Zbyt częste sięganie po napoje z procentami wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Niekontrolowane i ryzykowne picie sieje spustoszenie w organizmie oraz niesie ze sobą przykre konsekwencje. Jakie są krótko- i długoterminowe skutki picia alkoholu? Czy alkoholizm może przyczynić się do śmierci? Odpowiedzi na kluczowe pytania można znaleźć w tym artykule.

Skutki fizyczne nadużywania alkoholu

Uzależnienie od alkoholu ma niebagatelny wpływ na zdrowie i zachowanie człowieka. Nałóg jest trudnym do pokonania przeciwnikiem, który może przyczynić się do wielu niekorzystnych zmian w naszym organizmie. Alkoholizm wpływa na wiele sfer życia i ostatecznie może doprowadzić nawet do śmierci. Zmiany wywołane przed długotrwałe picie są często nieodwracalne. Poniżej wymienione zostały najczęstsze fizjologiczne skutki nadużywania alkoholu:

  • Choroby wątroby – długotrwałe picie może przyczynić się do uszkodzenia organu pełniącego funkcje metaboliczne, wydalnicze czy krążeniowe. Odpowiada on m.in. za usuwanie z organizmu alkoholu. Alkoholizm może przyczynić się w pierwszej kolejności do stłuszczenia wątroby, które z reguły przebiega bezobjawowo. Nieleczone może prowadzić do niewydolności tego narządu, a w konsekwencji do marskości lub wątroby alkoholowej.

  • Problemy sercowo-naczyniowe – wskutek częstego i nadmiernego spożycia alkoholu upośledzone zostaje także działanie układu krążenia, co prowadzi do występowania nadciśnienia tętniczego, kardiomiopatii oraz ryzyka udaru.

  • Zaburzenia układu pokarmowego – alkoholizm może przyczynić się również do uszkodzenia śluzówki jelit, zapalenia błony śluzowej żołądka czy owrzodzeń. Skutkiem niekontrolowanego picia alkoholu bywa często zapalenie trzustki oraz nowotwór jamy ustnej i gardła.

  • Osłabienie układu odpornościowego – osoby zmagające się z uzależnieniem mają też większą podatność na infekcje, co wynika ze spadku efektywności układu immunologicznego.

  • Problemy neurologiczne – nie bez znaczenia jest również wpływ alkoholu na komórki nerwowe. Wieloletnie picie może spowodować uszkodzenie mózgu oraz przyczynić się do neuropatii alkoholowa czy zespołu Korsakowa.

Skutki psychiczne nadużywania alkoholu

Ryzykowne spożywanie alkoholu wpływa także na zdrowie psychiczne. U osób zmagających się z nałogiem występują często zaburzenia nastroju (m.in. skłonność do depresji i stany lękowe). Typowe są również problemy z pamięcią i koncentracją, co oznacza obniżenie funkcji poznawczych. Do mniej oczywistych i powszechnych skutków nadużywania alkoholu zalicza się problemy z zasypianiem oraz zaburzenia rytmu snu (m.in. wczesne budzenie się). Spośród krótkotrwałych konsekwencji picia warto wymienić warto wymienić zanik zahamowań społecznych, co przekłada się na podejmowanie złych decyzji.

Skutki społeczne nadużywania alkoholu

Alkoholizm powoduje też często problemy rodzinne. Powszechne są m.in. konflikty i przemoc domowa (fizyczna lub psychiczna). Nadużywanie alkoholu może też przyczynić się do pogłębienia problemów zawodowych. Wspomniane kłopoty z pamięcią i koncentracją zwiększają ryzyko utraty pracy. Do tego dochodzi absencja, czyli usprawiedliwiona lub często nieusprawiedliwiona nieobecność. Do społecznych konsekwencji alkoholizmu można też zaliczyć konflikty z prawem. Osoby będące pod wpływem substancji psychoaktywnych częściej wdają się w bójki i zakłócają porządek. Niejednokrotnie dopuszczają się również innych czynów zabronionych, do których zalicza się m.in. jazdę po alkoholu.

Metody leczenia alkoholizmu i profilaktyka

Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z niekontrolowanym i częstym piciem, dlatego osoba uzależniona powinna jak najszybciej zwrócić się po pomoc specjalistów. Kluczowe jest wsparcie terapeutyczne – pomocna może okazać się nie tylko psychoterapia indywidualna lub grupowa, ale też farmakologiczne leczenie alkoholizmu. Osoby zmagające się z uzależnieniem często decydują się na profesjonalne odtrucie alkoholowe lub zabieg, jakim jest wszywka alkoholowa.

Z pewnością warto też korzystać z programów wsparcia, do których zalicza się uczestnictwo w grupie AA. Warto np. podjąć leczenie alkoholizmu w klinice Meditus, która oferuje kompleksową pomoc osobom uzależnionym (dostęp do sprawdzonych leków czy wsparcie na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej).

Długofalowe i krótkoterminowe skutki nadużywania alkoholu

Niezwykle ważna jest świadomość społeczna na temat długoterminowych konsekwencji alkoholizmu. Zalicza się do nich m.in. trudności ze skupieniem i uczeniem się, problemy z pamięcią, zmniejszenie materii szarej i białej w mózgu, choroby wątroby, dysfunkcje układu krążenia, ryzyko udaru oraz nowotwory jamy ustnej, krtani oraz przewodu pokarmowego. Z krótkotrwałych niedyspozycji wymienić należy wymioty, problemy z koordynacją, osłabienie zmysłów, podwyższone ciśnienie krwi i obniżoną temperaturę ciała. Szczególnie istotne w walce z nałogiem jest zwrócenie się po pomoc i odpowiedzialne podejście do spożywania alkoholu.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.