PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Dlaczego nie chce mi się jeść? 7 przyczyn utraty apetytu

  • 25 października, 2024
  • 3 min read
Dlaczego nie chce mi się jeść? 7 przyczyn utraty apetytu

Czujesz się ostatnio dziwnie i zauważyłeś, że niechętnie myślisz o jedzeniu? Przyczyn braku apetytu może być wiele: od przejściowych problemów po poważne schorzenia. Z pewnością jednak jest to objaw, który warto obserwować. Poznaj najczęstsze przyczyny utraty apetytu i sprawdź, co robić, jeśli niepokoisz się o własne zdrowie.

Fizyczne i psychiczne przyczyny utraty apetytu

Brak apetytu może wiązać się zarówno z przyczynami fizycznymi, jak i psychicznymi. 

1. Kłopoty trawienne. Powodem, który nasuwa się jako pierwszy, są problemy z układem pokarmowym, takie jak zatrucia, zapalenia żołądka, wrzody czy zespół jelita drażliwego. Również reakcje alergiczne na niektóre pokarmy mogą powodować obawy przed jedzeniem i prowadzić do utraty apetytu. W takich przypadkach pojawiają się dodatkowo bóle brzucha, biegunka i nudności, dlatego zgłaszając się do lekarza, trzeba opowiedzieć szczegółowo o wszystkich dodatkowych dolegliwościach.

2. Infekcje wirusowe i bakteryjne. Niechęć do jedzenia może być również spowodowana przez różnego typu choroby zakaźne. Organizm skupia się wtedy na walce z chorobą, a jedzenie schodzi na dalszy plan. Ponadto objawy takie jak katar, ból gardła i gorączka zniechęcają do sięgania po posiłki.

3. Zaburzenia hormonalne. Do powyższych powodów trzeba też dołączyć inne, poważniejsze i wymagające głębszej diagnostyki. Mowa na przykład o zaburzeniach pracy układu hormonalnego, związanych np. z niewłaściwą pracą tarczycy lub menopauzą. Wpływają one zarówno na metabolizm, jak i na niechęć do przyjmowania posiłków.

4. Nowotwory. W niektórych przypadkach również rozwijające się zmiany nowotworowe mogą powodować utratę wagi i brak apetytu.

5. Leki. Wśród działań niepożądanych niektórych leków znajduje się również niechęć do jedzenia.

6. Stres. Wiele osób doświadcza utraty apetytu w sytuacjach stresowych, ale są to problemy przejściowe. Problem zaczyna się, gdy przeżywany stres staje się chroniczny. Długotrwałe napięcie emocjonalne może wpływać na układ hormonalny i powodować poważne zaburzenia apetytu.

7. Depresja. Ta choroba wpływa znacząco na stosunek do jedzenia. Często osoby doświadczające depresji odczuwają brak zainteresowania jakimikolwiek aktywnościami i przestają zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. Co gorsza, brak apetytu może wpływać negatywnie na ogólne samopoczucie, pogarszając nastrój i zwiększając poczucie bezradności.

fizyczne-i-psychiczne-przyczyny-utraty-apetytu.jpg

Jak radzić sobie z brakiem apetytu?

Jeśli zauważysz u siebie długotrwałą utratę apetytu, rozważ zgłoszenie się do specjalisty. W międzyczasie możesz spróbować rozwiązań, które pozwolą Ci zminimalizować negatywne skutki pogorszenia apetytu. W przypadku problemów trawiennych pomocne bywają małe i częste, a przy tym lekkostrawne posiłki, takie jak zupy, jogurty, owoce i warzywa. Warto w tym czasie w sposób szczególny zadbać o siebie: nawadniać się, odpoczywać i stosować techniki relaksacyjne, obniżające poziom lęku i stresu. W trudniejszych przypadkach można rozważyć stosowanie specjalnych odżywczych produktów, o których dowiesz się więcej na zywieniemaznaczenie.pl.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Utrata apetytu może mieć wiele przyczyn, od fizycznych po psychiczne. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli utrata apetytu trwa dłużej niż kilka dni i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, takie jak gorączka, utrata wagi, bóle brzucha, wymioty lub biegunka. 

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.