PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja

Przycinanie drzewka awokado – jak to zrobić?

 • 8 stycznia, 2024
 • 6 min read
Przycinanie drzewka awokado – jak to zrobić?

Czy wiesz, że przycinanie drzewka awokado to ważny element jego pielęgnacji? Ta prosta czynność może wpłynąć na wzrost i obfitość plonów, jakie da Twoje drzewko awokado. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przycinać drzewko awokado, aby utrzymać je w dobrej kondycji i zapewnić obfite plony smacznych owoców.

W skrócie:

 • Przycinanie drzewka awokado wpływa na jego wzrost i plonowanie.
 • Przycinanie jest ważne dla kondycji drzewa.
 • Proces przycinania powinien być wykonany zgodnie z najlepszymi praktykami.
 • Przycinanie drzewka awokado jest proste i można go wykonać samodzielnie.
 • Regularne przycinanie pozwala utrzymać drzewko w dobrej kondycji.

Zobacz też: jak zasadzić awokado z pestki.

Najlepsze metody przycinania drzewka awokado

Jeśli chcesz, by Twoje drzewko awokado rosło i owocowało jak najlepiej, musisz je regularnie przycinać. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek dotyczących przycinania drzewka awokado:

Kiedy i jak przycinać drzewko awokado?

Przycinanie drzewka awokado zależy od okresu jego rozwoju. Najlepiej przycinać je wczesną wiosną, gdy temperatura powietrza wynosi około 18 °C. W tym czasie roślina zaczyna intensywnie rosnąć.

Przy przycinaniu drzewka awokado warto pamiętać, że konary rosną zawsze w kierunku źródła światła. Dlatego, jeśli roślina stoi zbyt blisko okna, konary będą skierowane w jego stronę, co może osłabić ich wzrost i przyspieszyć przesuszenie gałęzi.

Awokado owoc śmierci – o co chodzi?

Jakie są najlepsze techniki przycinania drzewka awokado?

Istnieją dwie główne metody przycinania drzewka awokado. Pierwszą z nich jest usuwanie konarów, które rosną zbyt szybko i zakłócają równowagę rośliny. Drugą metodą jest formowanie drzewka według określonego kształtu.

Przy przycinaniu konarów należy pamiętać, że nie wolno odcinać więcej niż jednej trzeciej długości. Najlepiej usuwać te gałęzie, które rosną zbyt blisko siebie lub są chore.

Przy formowaniu drzewka warto skorzystać z jednej z kilku technik, np. techniki kulistej, w której drzewko ma kształt kuli, lub techniki stożkowej, w której drzewko ma kształt stożka.

Jak dbać o drzewko awokado na własność?

Przycinanie drzewka awokado to tylko jedna część pielęgnacji rośliny. Ważne jest także regularne podlewanie i nawożenie oraz zapewnienie mu odpowiedniego stanowiska. Drzewka awokado najlepiej rosną w miejscach dobrze doświetlonych, ale nie bezpośrednio eksponowanych na działanie słońca.

Pamiętaj o tym, żeby w trakcie przycinania zawsze używać ostrych narzędzi, co ułatwi ci cięcie i pozwoli uniknąć uszkodzeń rośliny.

Jak wygląda zepsute awokado, po czym je poznać? Przeczytaj.

Krok po kroku przycinanie drzewka awokado

Jeżeli chcesz uzyskać odpowiednio przycięte drzewko awokado, warto poznać podstawowe techniki. Niezależnie od tego, czy kierujesz się estetyką, czy też chcesz poprawić plonowanie drzewka, kluczowe jest wykonanie właściwych cięć. Poniżej przedstawiam krok po kroku, jak przyciąć drzewko awokado.

 1. Zacznij od określenia celów przycinania drzewka awokado. Czy chcesz kontrolować jego wysokość, kształt i ogólny wygląd? Czy raczej zależy Ci na uzyskaniu większej liczby owoców?
 2. Usuń suche, chore lub martwe gałęzie. Przycinaj je piłką ogrodową lub nożycami ogrodniczymi, kierując się zasadami higieny drzewka awokado.
 3. Wybierz odpowiednie narzędzie. Do przycinania gałęzi o średnicy mniejszej niż 2 cm użyj nożyc ogrodniczych lub sekatora. Do przycinania gałęzi o większej grubości użyj piłki lub pilnika.
 4. Przyciąć gałęzie tuż ponad pąkiem lub liściem, aby pobudzić rozwój nowych pąków. Pozwoli to na uzyskanie dumnie rosnącego drzewka awokado.
 5. Zmniejszaj objętość drzewka stopniowo, nie więcej niż 20% na raz, aby uniknąć poważnego osłabienia rośliny. Pamiętaj, że drzewko awokado jest wrażliwe na przycinanie. Przycinając zbyt wiele, możesz spowodować, że drzewko będzie wydawać się uszkodzone i zredukować jego plonowanie.
 6. Dbaj o regularność przycinania. W zależności od potrzeb powtarzaj operację przycinania drzewka awokado co rok lub dwa lata. Pomoże to zapewnić, że roślina utrzyma ładny kształt i otrzymasz obfite żniwa.

Techniki przycinania drzewka awokado są kluczowe dla uzyskania zdrowych i kwitnących roślin. Przy zachowaniu higieny drzewka i stosowania właściwych narzędzi, jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie.

Wniosek

Przycinanie drzewka awokado jest kluczowym czynnikiem dla osiągnięcia zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Regularne przycinanie drzewka awokado pozwala nie tylko na kontrolowanie jego rozmiaru, ale także na pobudzenie rozwoju nowych pędów i korzeni, co prowadzi do lepszego wykorzystania wody i składników odżywczych. Dodatkowo, przycinanie drzewka awokado może pomóc w zapobieganiu chorobom i szkodnikom.

Warto pamiętać, że przycinanie drzewka awokado nie jest jednorazowym zadaniem, lecz koniecznością w ramach regularnej pielęgnacji. Prawidłowe przycinanie powinno odbywać się w odpowiednim czasie i zgodnie z wybranej techniką.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i bujnym drzewkiem awokado oraz obfitym plonem, pamiętaj o regularnym przycinaniu. Dzięki temu Twoje drzewko awokado będzie rosło w dobrej kondycji i cieszyło oko swoim pięknem.

FAQ

Jak często należy przycinać drzewko awokado?

Najlepiej przycinać drzewko awokado raz do roku, na początku wiosny lub na przełomie zimy i wiosny. Przycinanie częściej może osłabić roślinę.

Jakie narzędzia są potrzebne do przycinania drzewka awokado?

Do przycinania drzewka awokado potrzebne będą ostre nożyce ogrodnicze, deska do podparcia gałęzi oraz ewentualnie pilnik ogrodowy do wygładzenia krawędzi cięcia.

Czy drzewko awokado można przycinać na własność?

Tak, drzewko awokado można przycinać na własność. Przycinanie pozwala na kontrolę wzrostu rośliny, kształtowanie jej formy i zachowanie odpowiedniego rozmiaru w domowych warunkach.

Na jakiej wysokości należy przycinać drzewko awokado?

Przycinanie drzewka awokado powinno odbywać się na wysokości około 15-30 cm od ziemi. Pozwoli to na rozwój mocnego pnia i zdrowych gałęzi.

Jakie są najlepsze techniki przycinania drzewka awokado?

Najlepsze techniki przycinania drzewka awokado to skracanie długich i osłabionych gałęzi, usuwanie martwych i uszkodzonych części, a także usuwanie gałęzi rosnących w niepożądanych kierunkach.

Jak dbać o drzewko awokado po przycięciu?

Po przycięciu drzewka awokado ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie warunki. Regularnie podlewaj roślinę, chron ją przed szkodnikami oraz zadbaj o właściwe nawożenie i ekspozycję na światło.

About Author

pejot