PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Remont i budowa

Jak działają skoczki do ubijania ziemi?

  • 27 sierpnia, 2024
  • 5 min read
Jak działają skoczki do ubijania ziemi?

Naprawa chodników, wykonywanie wykopów pod instalacje, przygotowanie podłoża pod taras — wszystkie te prace łączy jedno: wymagają zagęszczenia gruntu. W tym celu zastosować można różne maszyny, a jedną z nich jest ubijak do ziemi, który skutecznie pozwala zwiększyć nośność i stateczność podłoża nawet w trudno dostępnych miejscach.

Czym są skoczki do ubijania gruntu?

Skoczek do ubijania ziemi, profesjonalnie określany również jako ubijak wibracyjny lub zagęszczarka stopowa, to maszyna o kompaktowej budowie wykorzystywana do zagęszczania gruntu na małych powierzchniach oraz w trudno dostępnych miejscach. Zasilany jest on najczęściej za pomocą silnika spalinowego, którego moc determinuje siłę uderzenia oraz wydajność prac. 

Jak działa ubijak wibracyjny?

Ubijak stopowy opiera swoje działanie na precyzyjnie zaprojektowanym mechanizmie, który omawiamy na przykładzie maszyn szwedzkiego producenta zagęszczarek do gruntu Swepac. W ich przypadku sercem skoczka do ubijania gruntu jest silnik spalinowy, który generuje energię potrzebną do wykonania cyklu pracy. Energia ta jest przekazywana przez sprzęgło odśrodkowe do przekładni zębatej. Następnie przekładnia, wspomagana systemem sprężyn, przekształca ruch obrotowy silnika w ruch posuwisto-zwrotny. Charakteryzuje się on dużą amplitudą drgań i niską częstotliwością, generując siłę, która jest przenoszona na grunt przez stopę roboczą, czyli stosunkowo niewielką płytę denną znajdującą się na dole urządzenia. Dzięki temu skoczek skutecznie ubija grunt, wprowadzając jego cząstki w ruch i doprowadzając do ich ciaśniejszego ułożenia, a tym samym redukcji pustych przestrzeni. 

W górnej części ubijak wibracyjny wyposażony jest w uchwyt roboczy. Dzięki niemu operator może łatwo kontrolować kierunek pracy skoczka, zapewniając dokładność zagęszczania nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak wąskie wykopy czy przestrzenie wokół krawężników. 

Przy jakich pracach wykorzystywana jest zagęszczarka stopowa?

Skoczki są niezastąpione przy zagęszczaniu gruntu w miejscach, gdzie tradycyjne walce wibracyjne lub płyty zagęszczające są niemożliwe do zastosowania ze względu na swoje wymiary oraz sposób działania. Najczęściej wykorzystuje się je do:

  • zagęszczania wąskich wykopów pod rurociągi, kable czy fundamenty,

  • prac przy instalacjach sanitarnych i wodociągowych,

  • zagęszczania ziemi wzdłuż krawężników, w narożnikach i w pobliżu murów,

  • przygotowywania podłoża w trudnych do manewrowania przestrzeniach.

Oprócz tego ubijak do ziemi jest niezastąpiony przy zagęszczaniu gruntów spoistych, takich jak iły czy gliny. Udarowy sposób działania tej maszyny sprawia, że podłoże tego typu nie przykleja się do stopy, zapewniając tym samym możliwość jego skutecznego zagęszczenia.

Czym się kierować, wybierając ubijak wibracyjny?

Przy wyborze ubijaka wibracyjnego warto dokładnie przeanalizować warunki pracy, w jakich będzie on wykorzystywany, oraz indywidualne potrzeby, uwzględniając przy tym rodzaj silnika, masę urządzenia oraz szerokość jego stopy roboczej. 

Pierwszym krokiem powinna być decyzja związana z rodzajem zasilania. Najpopularniejszą opcja są modele benzynowe, takie jak zagęszczarki stopowe (skoczki do ubijania) Swepac. Mogą być one wyposażone w silnik czterosuwowy o zapłonie samoczynnym lub iskrowym.

Najczęstszym wyborem jest silnik o zapłonie iskrowym Honda GXR120, zaprojektowany specjalnie na potrzeby ubijaków wibracyjnych.. Są to bardzo oszczędne, generujące minimum zanieczyszczeń jednostki napędowe. Wszystkie maszyny powinny być transportowane zgodnie z wytycznymi producenta pionowo lub położone na rolkach transportowych.

Kolejną ważną kwestią jest masa ubijaka do ziemi. Standardowe urządzenia ważą od 60 do 70 kg. Waga ta jest dostateczna w przypadku zagęszczania gruntów przy większości prac. Warto jednak pamiętać, że lżejsze lub cięższe modele mogą lepiej odpowiadać specyficznym wymaganiom projektowym.

Ostatnią istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając ubijak wibracyjny, jest szerokość stopy roboczej, która może wahać się od 190 do 280 mm. Powinna być ona dobrana w zależności od przestrzeni, w której maszyna będzie pracować – wąskie stopy są idealne do zagęszczania w wykopach, z kolei szersze lepiej sprawdzają się na większych, otwartych powierzchniach. 

O czym pamiętać, korzystając z ubijaka do ziemi?

Wykorzystując podczas prac ziemnych ubijak do zagęszczania gruntu, należy pamiętać o tym, że jego operator powinien być wyposażony w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, takie jak obuwie ze stalowymi podnoskami, ochronniki słuchu oraz rękawice antywibracyjne. 

Nawet najlepsza stopa wibracyjna wymaga także regularnego przeprowadzania jej przeglądów. W ramach rutynowych działań należy kontrolować stan silnika, zwłaszcza poziom oleju oraz czystość filtra powietrza, a także stopy roboczej. Niezbędne jest również smarowanie ruchomych części oraz okresowa wymiana elementów eksploatacyjnych zgodnie z zaleceniami producenta.

Stosując się do tych zasad oraz dobierając ubijak do ziemi zgodnie ze wskazówkami zawartymi w artykule, można z powodzeniem korzystać ze wszystkich zalet tych maszyn, które dzięki swojej kompaktowej konstrukcji i dużej sile udaru doskonale radzą sobie z zagęszczaniem glin, iłów oraz innych gruntów, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.