Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?
Czynników, które wpływają na czas utrzymywania się efektów wybielania zębów, jest bardzo wiele. Naturalny kolor zębów, indywidualne predyspozycje, skuteczność metody wybielania, dieta i stosowanie używek – to tylko niektóre z nich. O czym powinniśmy pamiętać, zanim zdecydujemy się na wybielanie zębów? Czy trzeba się do tego przygotować? Wybielanie zębów w domu czy w gabinecie – jaka metoda będzie dla nas najlepsza? O czym trzeba pamiętać po zabiegu wybielania zębów u stomatologa?
Dlaczego warto wybielić zęby?
Z podziwem patrzymy na gwiazdy filmowe, prezenterów telewizyjnych, ewolucję wyglądu piłkarzy, aktorów, a nawet polityków. W wielu przypadkach oglądanie zdjęć z początków kariery dzisiejszych celebrytów, może wprawić w osłupienie. Czasem próżno szukać na nich idealnych, uśmiechów, których właściciele królują dzisiaj na pierwszych stronach gazet. Śnieżnobiały uśmiech to nie tylko atrakcyjniejszy wygląd i lepsze samopoczucie. Zadbane zęby mają również wpływ na nasze zdrowie, większą pewność siebie i wyższą samoocenę.
Metoda jest ważna, ale…
Gdy stoimy przed wyborem zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym lub szukamy właściwego i bezpiecznego produktu do wybielania zębów w domu, najczęściej w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad tym, czy efekty naszych działań będą satysfakcjonujące.
Na to pytanie nie ma niestety jednej prostej odpowiedzi. Czynników, które mają wpływ na skuteczność i trwałość efektów wybielania zębów jest bardzo wiele. W związku z tym wybranie odpowiedniej metody czy znalezienie skutecznego preparatu wybielającego nie zawsze jest proste. Zanim podejmiemy decyzję odnośnie do rozpoczęcia i samej metody wybielania, warto dobrze się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania odnośnie efektów, indywidualne predyspozycje i stan zębów, a także możliwości finansowe.
Nie bez znaczenia są naturalne predyspozycje – przy delikatnie żółtym odcieniu zębów i niewielkich przebarwieniach dobre efekty można uzyskać, stosując pastę wybielającą od sprawdzonego producenta. W przypadku nieco ciemniejszych odcieni zębów i głębokich przebarwień niezbędne może okazać się zastosowanie bardziej inwazyjnych metod w gabinecie stomatologicznym.
Sama skuteczność zabiegów wybielających, czy to tych stosowanych w domu, czy w gabinecie stomatologicznym, jest bowiem mocno uzależniona od naturalnego koloru naszych zębów. Naturalny odcień jest ściśle związany z kolorem zębiny, tkanki znajdującej się pod szkliwem – ta może być żółtawa, szarawa, a nawet brązowawa. Dlatego z wiekiem, gdy warstwa szkliwa staje się cieńsza, zęby przybierają bardziej żółty lub szary odcień.
Skuteczność zabiegów wybielających jest również mocno uzależniona od charakteru przebarwień na naszych zębach, od tego, czy są to przebarwienia powierzchniowe, czy głębokie. W przypadku głębokich przebarwień najlepsza będzie konsultacja w gabinecie stomatologicznym i ogólna ocena stanu zębów przez lekarza stomatologa, co pozwoli na dobranie najlepszej i najbardziej satysfakcjonującej metody wybielania zębów.
Jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru i osiągniemy zadowalający efekt wybielania, zwykle zaczynamy myśleć o tym, jak długo będzie się on utrzymywać na naszych zębach. Niezależnie od wybranej metody i osiągniętych efektów nie możemy zapominać o tym, że na trwałość zabiegów wybielających zęby niebagatelny wpływ mają nasze codzienne nawyki: odpowiednia higieny jamy ustnej, styl życia, używki, a także nawyki żywieniowe i dieta.
Wybielanie zębów – w domu czy w gabinecie?
Niewątpliwą zaletą profesjonalnych zabiegów wybielania zębów u stomatologa jest możliwość osiągnięcia szybkich efektów, widocznych już po pierwszej wizycie u dentysty. Ponadto stomatolog, przed dobraniem sposobu wybielania i rozpoczęciem całej procedury, jest w stanie dokładnie ocenić stan naszych zębów i, jeśli zajdzie taka potrzeba, może od razu wykonać niezbędne zabiegi higienizacyjne, które odpowiednio przygotują zęby i będą miały wpływ na skuteczność samego wybielania. Mowa tu przede wszystkim o piaskowaniu i scalingu, które pozwolą na usunięcie osadów i kamienia nazębnego.
Jedną z metod, które oferują profesjonalne gabinety i kliniki stomatologiczne jest laserowe wybielanie zębów. Zabieg polega na aplikacji preparatu wybielającego, zwykle bazującego na wysokim stężeniu nadtlenku wodoru, a następnie na kilkukrotnym naświetlaniu ich laserem emitującym światło. Już po jednej sesji, która trwa zwykle ok. 60 minut, możliwe jest wybielenie zębów nawet o kilka odcieni. Popularność laserowego wybielania zębów rośnie właśnie ze względu na fakt, że dzięki tej metodzie możemy uzyskać zadowalające efekty w bardzo krótkim czasie – już po pierwszej wizycie. Jednocześnie, dzięki aplikacji specjalnej bariery ochronnej w postaci płynnego koferdamu na dziąsła, zabezpieczamy je przed potencjalnym poparzeniem podczas zabiegu – dzięki czemu laserowe wybielanie zębów jest bezpieczną procedurą.
Szybkie efekty wybielania uzyskamy również dzięki specjalistycznym, skoncentrowanym preparatom wybielającym stosowanym przez stomatologa, których działanie wzmacniane jest specjalną lampą. Taki zabieg w gabinecie trwa zwykle ok. 60 minut i efekty są widoczne już po pierwszej aplikacji preparatu. Zdarza się jednak, że po takim wybielaniu pacjenci narzekają na nadwrażliwość zębów.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku nakładek wybielających, których stosowanie wymaga czasu i kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przed rozpoczęciem wybielania konieczne jest bowiem pobranie wycisków, które posłużą do wykonania gipsowych modeli, na podstawie których przygotowywane są spersonalizowane nakładki. Pacjent otrzymuje je wraz ze specjalistycznym żelem do wybielania, który może samodzielnie aplikować w domu. Nakładki należy nosić od kilku do kilkunastu godzin, najlepiej w nocy. Proces wybielania zębów przy pomocy nakładek wykonanych przez stomatologa trwa średnio 2 tygodnie. Ryzyko nadwrażliwości pozabiegowej jest w tym przypadku mniejsze, a efekty utrzymują się stosunkowo długo.
Połączenie obu wyżej wymienionych metod: wybielania w gabinecie i stosowania nakładek w domu, potrafi dać jeszcze lepsze efekty.
Wybielanie zębów w domu
Jeśli mamy zdrowe zęby i nie oczekujemy drastycznej zmiany koloru, możemy skorzystać z metod domowego wybielania zębów. Najpopularniejszym sposobem jest zastosowanie specjalistycznych, nieścierających szkliwa i bezpiecznych również podczas codziennego stosowania past do zębów. Dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii i zastosowaniu w takich preparatach skutecznych składników aktywnych, wybielanie zębów w domu jest bezpieczne i umożliwia osiągnięcie zadowalających efektów. Co ważne, przy regularnym stosowaniu pasty pozwalają na usunięcie istniejących przebarwień, ale również działają zapobiegawczo, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowych.
Podczas wybielania zębów w domu można zastosować również paski, żele i aplikatory. Dzięki tym ostatnim możliwa jest bardziej precyzyjna aplikacja substancji wybielających. Zastosowanie aplikatorów, w których składzie znajduje się najczęściej wspomniany już nadtlenek wodoru, umożliwia wygodne nałożenie preparatu na każdy ząb oddzielnie i bezpieczne usuwanie przebarwień również podczas snu.
Bielsze zęby na dłużej
Niezależnie od zastosowanej metody, codziennie sami możemy zadbać o to, by efekty wybielania zębów były trwalsze. Efekty będą utrzymywać się dłużej, jeśli ograniczymy spożycie produktów zwiększających ryzyko wystąpienia przebarwień, takich jak mocna kawa, herbata i napary ziołowe, czerwone wino i inne kolorowe alkohole, a także słodkie napoje i słodycze (gumy do żucia, żelki etc.). Bezpośrednio po zabiegu w gabinecie stomatologicznym lub w trakcie wybielania zębów w domu powinniśmy również całkowicie wyeliminować z naszej diety te przyprawy, owoce i warzywa, które mogą zabarwić zęby. Mowa tu m.in. o jagodach, marchewce, burakach, papryce, pomidorach, wiśniach, a także intensywnych kolorystycznie przyprawach, np. kurkumie czy curry. Taka, tzw. biała dieta, powinna być stosowana przez 48 godzin po zabiegach wybielania zębów u stomatologa. W tym okresie zęby są szczególnie wrażliwe i podatne na wchłanianie różnych barwników z pożywienia i przyjmowanych napojów. Zalecana jest także całkowita rezygnacja z palenia tytoniu (nie tylko zęby nam się za to odwdzięczą).
Pamiętajmy, że nawet najbardziej spektakularne zabiegi wybielania zębów nie zagwarantują nam pięknego uśmiechu. Wybielanie jest tylko jedną z metod jego uzyskania – ważne jest kompleksowe podejście do higieny jamy ustnej, staranne szczotkowanie i nitkowanie zębów, odpowiedni dobór past i preparatów do higieny, zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych, wyeliminowanie używek, a także regularne przeglądy stomatologiczne i niezbędne zabiegi u dentysty.