PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Dom i mieszkanie Wnętrze i dekoracja

Zrób to sam donice ogrodowe z palet

 • 27 listopada, 2023
 • 7 min read
Zrób to sam donice ogrodowe z palet

Donice ogrodowe z palet — czy warto je mieć?

Donice ogrodowe zrobione z palet to popularny sposób na dekorowanie ogrodu, który jest zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Oto kilka zalet posiadania takich donic:

 1. Ekologiczność: Używanie palet do tworzenia donic to świetny sposób na recycling i ponowne wykorzystanie materiałów. Zamiast wyrzucać palety, możesz je przekształcić w piękne i użyteczne elementy dla Twojego ogrodu.
 2. Koszt: Palety często można zdobyć za darmo lub za niewielką cenę. Dzięki temu koszt stworzenia donic jest znacznie niższy niż w przypadku kupowania nowych donic w sklepie.
 3. Dostosowanie do potrzeb: Donice z palet możesz dostosować do swoich potrzeb, zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu. Możesz je pomalować lub ozdobić według własnego gustu, tworząc unikalne dekoracje do Twojego ogrodu.
 4. Wytrzymałość: Palety są zazwyczaj wykonane z mocnego drewna, co sprawia, że donice są wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat.
 5. Łatwość w tworzeniu: Stworzenie donic z palet nie wymaga dużych umiejętności stolarskich. Wiele osób ceni sobie prostotę i satysfakcję płynącą z samodzielnego wykonania takich projektów.
 6. Estetyka: Donice z palet mogą dodać rustykalnego uroku do ogrodu i są często wykorzystywane w ogrodach o stylu naturalnym lub wiejskim.

Mając na uwadze te zalety, warto rozważyć posiadanie donic ogrodowych z palet, szczególnie jeśli cenisz sobie recycling, oszczędności oraz indywidualne podejście do dekoracji swojego ogrodu.

Zrób to sam donice ogrodowe z palet

Donice z palet do ogrodu — od czego zacząć? Zrób to sam: donice ogrodowe z palet

Aby zacząć projekt tworzenia donic z palet do ogrodu, warto podążać za pewnymi krokami, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt. Oto prosta instrukcja, jak zacząć:

 1. Zdobądź Palety: Pierwszym krokiem jest zdobycie palet. Możesz je znaleźć w firmach transportowych, magazynach, sklepach budowlanych lub na portalach ogłoszeniowych. Upewnij się, że palety są w dobrym stanie i nie zawierają szkodliwych chemikaliów.
 2. Narzędzia i Materiały: Przygotuj potrzebne narzędzia, takie jak piła (ręczna lub elektryczna), młotek, gwoździe, wkręty, papier ścierny, ewentualnie wiertarkę. Przyda się też materiał na wyściółkę donic, na przykład geowłóknina lub folia ogrodowa.
 3. Projekt i Planowanie: Zastanów się, jakiego rozmiaru i kształtu mają być Twoje donice. Możesz szukać inspiracji w internecie, aby znaleźć styl, który Ci odpowiada. Przygotuj prosty szkic lub plan, aby ułatwić sobie pracę.
 4. Demontaż Palet: Ostrożnie rozłóż palety na deski. Możesz to zrobić, używając piły do przecięcia gwoździ lub łomu do ich wyjęcia. Postaraj się nie uszkodzić drewna.
 5. Cięcie i Składanie: Przytnij deski do potrzebnego rozmiaru zgodnie z Twoim projektem. Następnie zacznij składać donice, używając gwoździ lub wkrętów do połączenia desek.
 6. Szlifowanie i Ochrona Drewna: Po zmontowaniu donic, należy je starannie wyszlifować, aby usunąć wszelkie ostre krawędzie i drzazgi. Następnie zabezpiecz drewno, używając impregnatu lub farby do drewna, aby donice były odporne na warunki atmosferyczne.
 7. Wyściółka Donic: Wyłóż wnętrze donic materiałem, który zapewni oddzielenie ziemi od drewna i ułatwi drenaż. Możesz użyć geowłókniny lub folii ogrodowej.
 8. Wypełnienie i Sadzenie: Na koniec wypełnij donice ziemią i zasadź rośliny. Możesz wybrać rośliny ozdobne, zioła, a nawet warzywa.

Pamiętaj, aby dostosować wielkość donic do rodzaju roślin, które chcesz w nich posadzić. Projekt ten może być nie tylko praktyczny, ale również świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i rozwijanie swoich umiejętności majsterkowania.

Zobacz również: Meble z palet 

Donice drewniane z palet — wady

Donice drewniane zrobione z palet mogą być atrakcyjną i ekonomiczną opcją dla ogrodników, ale mają również kilka potencjalnych wad, które warto rozważyć:

 1. Trwałość: Drewno z palet może nie być tak trwałe jak drewno używane do komercyjnych donic ogrodowych. Palety są często wykonane z miękkiego drewna, które może szybko ulegać zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.
 2. Obróbka Drewna: Palety czasami są traktowane chemikaliami, aby wydłużyć ich trwałość i zapobiec szkodnikom. Te chemikalia mogą być szkodliwe dla roślin i gleby, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy użyte palety są bezpieczne.
 3. Kształt i Rozmiar: Palety mają standardowy rozmiar, co może ograniczać możliwości tworzenia donic o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Dostosowanie ich do specyficznych potrzeb może wymagać dodatkowej pracy i umiejętności.
 4. Ochrona Drewna: Drewno z palet może wymagać regularnego malowania lub impregnowania, aby chronić je przed pogodą i szkodnikami, co wymaga dodatkowego czasu i pieniędzy.
 5. Szczelność: Donice z palet mogą nie być w pełni szczelne, co może prowadzić do wycieku wody i ziemi. Może to być problemem, szczególnie jeśli donice są umieszczane na drewnianych podestach lub balkonach.
 6. Ostrość Krawędzi: Palety mogą mieć ostre krawędzie lub wystające gwoździe, które trzeba usunąć lub zabezpieczyć, aby zapobiec ryzyku skaleczeń podczas pracy z nimi.
 7. Ciężar: Donice z palet mogą być ciężkie, szczególnie po wypełnieniu ziemią, co utrudnia ich przenoszenie.
 8. Estetyka: Chociaż niektórym osobom może się podobać surowy, rustykalny wygląd donic z palet, inni mogą uznać je za mniej estetyczne w porównaniu z bardziej wykończonymi produktami.

Biorąc pod uwagę te wady, ważne jest, aby zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami, zanim zdecydujesz się na tworzenie donic z palet. W niektórych przypadkach alternatywne materiały mogą lepiej spełniać Twoje wymagania.

Donice z palet a donice ceramiczne

Porównanie donic z palet drewnianych i donic ceramicznych pozwala zauważyć kilka kluczowych różnic, które mogą wpłynąć na decyzję o wyborze odpowiedniego typu dla Twojego ogrodu. Oto główne aspekty, które warto rozważyć:

Donice z Palet Drewnianych

 1. Wytrzymałość: Mniej trwałe niż ceramika, mogą wymagać częstszego konserwowania lub wymiany.
 2. Ekologia: Bardzo ekologiczne, gdyż wykorzystują materiał z recyklingu.
 3. Koszt: Zazwyczaj tańsze, często można je zrobić samemu z odzyskanych palet.
 4. Estetyka: Zapewniają naturalny, rustykalny wygląd, który pasuje do wielu stylów ogrodowych.
 5. Dostosowanie: Łatwe do dostosowania pod względem rozmiaru i kształtu.
 6. Konserwacja: Wymagają regularnej konserwacji, takiej jak malowanie lub impregnacja.
 7. Izolacja: Drewno nie zapewnia tak dobrej izolacji korzeni roślin w ekstremalnych temperaturach jak ceramika.

Donice Ceramiczne

 1. Wytrzymałość: Zazwyczaj bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne niż drewno.
 2. Ekologia: Produkcja ceramiki może być mniej ekologiczna, choć są dostępne opcje z recyclingu.
 3. Koszt: Często droższe niż donice z palet, zwłaszcza w przypadku ręcznie robionej ceramiki.
 4. Estetyka: Oferują różnorodność kolorów i wykończeń, od nowoczesnych po tradycyjne.
 5. Dostosowanie: Rozmiar i kształt są zazwyczaj standardowe, z mniejszymi możliwościami dostosowania.
 6. Konserwacja: Wymagają mniejszej konserwacji; są odporne na szkodniki i gnicie.
 7. Izolacja: Lepsza izolacja korzeni roślin przed zmiennymi temperaturami.

Podsumowanie

Wybór między donicami z palet a ceramicznymi zależy od indywidualnych preferencji, stylu ogrodu, budżetu oraz gotowości do regularnej konserwacji. Donice z palet mogą być dobrym wyborem dla osób poszukujących ekologicznych i personalizowanych rozwiązań, podczas gdy donice ceramiczne są idealne dla tych, którzy preferują trwałość, niską konserwację i różnorodność stylistyczną.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł