PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Podatki

Płaca minimalna w 2024 r

  • 29 września, 2023
  • 2 min read
Płaca minimalna w 2024 r

W roku 2024 zatrudnienie czterech pracowników będzie równoznaczne z dzisiejszym kosztem pięciu. Za to “podziękować” możemy rozporządzeniu dotyczącemu podniesienia minimalnych stawek wynagrodzenia, które znalazło akceptację Rady Ministrów.

Szczegóły nowych stawek brutto są dostępne, lecz niewiadoma pozostaje suma, jaka faktycznie trafi do kieszeni pracownika. Tak samo, niejasność panuje w kwestii obciążenia firm. Zdaniem specjalistów, koszt utrzymania zespołu pracowników podskoczy znacząco.

Od 1 stycznia 2024 roku, minimalne wynagrodzenie będzie się kształtować na poziomie 4242 zł brutto. Następna podwyżka, przewidziana na 1 lipca, przyniesie wzrost do 4300 zł brutto. Oglądamy tu fenomenalny skok o 20%. Jednakże realny wzrost na kontach pracowników wyniesie jedynie 17%.

Za ten dysproporcję odpowiadają opłaty publicznoprawne – składki ZUS oraz podatek dochodowy. Efekt? Po styczniowej podwyżce, wypłata “na rękę” pracownika wyniesie 3222 zł, a po lipcowej 3262 zł.

Ile na reke w 2024 netto?

W obliczu regulacji finansowych, które uwzględniają składki na ubezpieczenia: emerytalne, chorobowe, rentowe oraz zdrowotne, a także uwzględniając zaliczkę na podatek PIT, rzeczywiste wynagrodzenie netto w 2024 roku wynosi dokładnie 3221,98 zł. Niemniej jednak, przybywając do lipca 2024 roku, będziemy świadkami pewnego przesunięcia – suma ta wzrośnie do 3261,53 zł. Warto zaznaczyć, że jest to najniższe krajowe wynagrodzenie “na rękę”.

Konsekwencje dla Pracodawców

Z rosnącymi płacami niesie się zwiększenie kosztów utrzymania zespołu. Od początku stycznia koszt jednego etatu wyniesie 5111 zł. To przeliczenie ukazuje, że różnica między wypłatą dla pracownika a kosztem dla pracodawcy za to samo wynagrodzenie, to aż 60%. Po lipcowej podwyżce, zatrudnienie jednej osoby obciąży firmę sumą ok. 5181 zł.

Po przeanalizowaniu danych, wychodzi na jaw, że koszt zatrudnienia pięciu pracowników dziś będzie równy kosztowi utrzymania czterech w 2024. W skrócie, pracodawca “wypłaci” jedną pensję więcej miesięcznie, nie zwiększając przy tym liczby zatrudnionych.

About Author

pejot