PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Państwa miasta

Państwa na W

 • 28 marca, 2024
 • 5 min read
Państwa na W

Pamiętasz te chwile, kiedy podczas rodzinnych wieczorów bawiliśmy się w “państwa i miasta”? Wybierając literę ‘W’, zawsze był wyzwanie. Tak niewiele krajów, a jednak każdy z nich skrywa tajemnice warte odkrycia. Państwa na literę „W” są nieliczne, jednak każde z nich ma swoją unikalną historię i kulturę.

Nim przejdziemy do listy państw rozpoczynających się na literę W, zapraszam do poprzedniego artykułu państwa na O, zapowiadam już dziś kontynuację serii, państwa na literę….Tymczasem sprawdźmy jakie kraje zaczynają się na literę W.

Państwa na W – kraje na W

Lista 12 państw na W, a poniżej opis poszczególnych krajów.

 1. Węgry
 2. Wenezuela
 3. Wietnam
 4. Włochy
 5. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
 6. Wyspy Salomona
 7. Wyspy Marshalla
 8. Wyspy Marshalla
 9. Wybrzeże Kości Słoniowej
 10. Wielka Brytania
 11. Walia
 12. Watykan

państwa na literę W to napewno Watykan. Stolica kościoła. Watykan to jedno z najmniejszych państ na świecie. Liczba ludności wynosi 825

Państwo na literę W – Wenezuela

Kiedy myślę o Wenezueli, czuję rytm salsy, który przenika moje ciało. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się poza tym rytmem? Wenezuela, umiejscowiona w sercu Ameryki Południowej, stanowi most między niezwykłym dziedzictwem kultur indiańskich, afrykańskich i europejskich. To tutaj Amazonka spotyka się z Andami, a wodospady Angel przerywają ciszę dżungli. Czy czujesz to napięcie? Może kilka słów o Wenezueli. Państwo leży w południowej części Ameryki Południowej. Wenezuela graniczy z Kolumbią, Brazylią i Gujaną. Jakaś ciekawostka o tym kraju na W? Jest to kraj będący jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie. Wenezuela jest również znana z bogatej przyrody, takiej jak Amazonka, Ande i wodospady Angel.

Kraj ten jest również znany z różnorodnej kultury, która łączy elementy europejskie, indiańskie i afrykańskie. Wenezuela jest znana z takich rytuałów i zwyczajów, jak taniec salsa i muzyka folklorystyczna.

Państwa świata na W – Węgry

Węgry to nie tylko kraj w sercu Europy. Graniczą z Czechami, Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Słowacją, Austrią i Słowenią To opowieść pisana smakiem gulaszu i wizją Budapesztańskiego parlamentu. Choć Karkonosze nie są częścią Węgier, z pewnością zapraszam do zanurzenia się w ich kuchni – od langosza po chimney cake. Czy słyszałeś dźwięk Tejmu w Budzie? Węgry są również znane z pięknych budowli, takich jak zamek w Budzie, parlament w Budapeszcie i Kościół Matki Boskiej na Węgrzech.

Kraj na literę W – Walia

Walia jest krajem związkowym w Wielkiej Brytanii. Walia leży na północnym zachodzie kraju. Zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się w głębi? Walia jest znana z pięknych krajobrazów, takich jak góry Snowdonia, Park Narodowy Brecon Beacons i Pembrokeshire Coast National Park. Walia jest małym państwam liczba ludności wynosi 3,136 miliona ludzi.

Kraj ten jest również znany z bogatej historii i kultury, w tym z języka walijskiego, który jest jednym z oficjalnych języków kraju, oraz z tradycji muzyki i śpiewu chóralnego. Walia jest również słynna z swoich rytuałów i zwyczajów, takich jak Eisteddfod, festiwal poświęcony poezji, muzyce i tańcowi.

Wyspy Marshalla – ostatnie państwo na W

Wyspy Marshalla to państwo wyspiarskie położone na Pacyfiku. Tu  ocean śpiewa kolędę. To państwo na W składa się z dwóch głównych grup wysp: Ratak i Ralik. Wyspy te znane są głównie z pięknych plaż. Roztaczających się raf koralowych.  Wyspy Marshalla popularne są też z bogatej fauny i flory. Ich ceremonie, taniec, muzyka… Czy zastanawiałeś się kiedyś nad głębią ich tradycji? Wyspy Marshalla są znane z bogatej kultury, w tym z tradycyjnej muzyki i tańca, oraz z rytuałów i zwyczajów, takich jak ceremonie religijne i obrzędy pogrzebowe.

Co jeszcze Wielka Brytania – chyba, że nazwiemy ją oficjalnie zjednoczone królestwo wielkiej brytanii to wtedy nie zalicza się do listy.
Niebawem wyjaśnimy też czy państwa na literę W to też Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Państwa, Wyspy Salomona oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.
Posortujemy jakie państwa na literę W ma Ameryka Północna, a jaki państwa na literę ma Ameryka Południowa.

Kraje na W

Wiele razy zastanawiałem się, co kryje się za literą ‘W’. Te kraje, choć różne, mają coś wspólnego: bogactwo kulturowe, niezwykłe krajobrazy i historie, które warto poznać. Jakie tajemnice skrywają przed tobą? Wenezuela, Węgry, Walia i Wyspy Marshalla to państwa które możesz wymienić podczas gry państwa miasta. Jeśli wylosujesz literę h to zobacz inny artykuł państwa na h.

Podczas mojej podróży przez państwa na literę ‘W’, odkryłem więcej niż myślałem. Z każdym krajem wiąże się historia, kultura i niezliczone tajemnice. Teraz twoja kolej. Czy jesteś gotów rozpocząć własną przygodę? Państwa na literę „W” są różnorodne pod względem geograficznym, kulturowym i historycznym. Warto poznać  je bliżej i odwiedzić, aby poznać ich różnorodność i bogactwo.

Państwo na B – ile znasz państw zaczynających sie na literę B?

Niebawem opublikujemy też:

 • rośliny na literę w
 • miasta na literę w
 • rzeczy na literę w
 • rośliny na literę w
 • rzeki na literę w

Zobacz też artykuł z kim graniczy Polska oraz jakie jest najmniejsze państwo świata.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł