PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zwierzęta

Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u psa?

  • 24 września, 2024
  • 3 min read
Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u psa?

Zaburzenia behawioralne u psów mają różne przyczyny, jednak do jednej z najczęściej występujących należy lęk separacyjny. Pupil zestresowany nieobecnością właściciela zachowuje się w sposób nieakceptowalny dla otoczenia, co może stać się przyczyną jego porzucenia. Aby uniknąć problemów z nadmiernym lękiem u psa, sprawdź, jak rozwiązać jego problemy związane z separacją z właścicielem.

Czym jest lęk separacyjny u psów?

Lęk separacyjny to częste zaburzenie behawioralne, które występuje nawet o 20-40 procent psów. Wynika ze stresu, który pojawia się, gdy pies zostaje sam w domu bez człowieka w pobliżu. Samotność może wywoływać u niego rozpaczliwe wycie lub szczekanie przez wiele godzin, a także przyczyniać się do załatwiania się w różnych miejscach domu.

Niektóre psy cechują się zwiększonym poziomem agresji, gdy czują lek separacyjny. W takim przypadku zaczynają niszczyć przedmioty, drapać w drzwi lub atakować właściciela w pierwszej chwili po jego powrocie. Aby wyeliminować tego typu zachowania u pupila, należy przeprowadzić u niego trening samotności. Jak to zrobić?

Wydłużanie okresu samotności

Psy, które boją się zostawać bez opiekuna, można stopniowo przyzwyczaić do jego nieobecności. Aby to zrobić, opiekun początkowo powinien pozostać psa jedynie na kilkanaście minut, a potem wracać. Po kilku dniach może wydłużyć czas nieobecności o kolejny kwadrans lub pół godziny. Jeśli pies będzie w tym czasie spokojny, może otrzymać nagrodę, np. w postaci smaczka. Czas separacji należy nadal wydłużać i wręczać pupilowi przysmaki dla psa za każdym razem, gdy podczas rozstania będzie zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki temu pupil przyzwyczai się, że właściciel wraca i nauczy się, że oczekuje określonego zachowania podczas swojej nieobecności.

2.png

Pomoc w wyładowaniu negatywnych emocji

Gdy lęk separacyjny sprawia, że pies wykazuje większą skłonność do gryzienia przedmiotów, drapania drzwi i innych agresywnych zachowań, przydadzą mu się akcesoria, które pomagają wyładować stres. Może to być np. miękka zabawka do gryzienia, którą pies może bawić się, gdy zostaje sam. Równie dobrze sprawdza się pod tym względem kość, którą pupil gryzie nawet przez kilka godzin. Dla mniejszych pupili odpowiednim wyborem jest też mata do lizania z miejscem na ulubioną karmę. Wszystkie akcesoria tego typu możesz zamówić na https://www.zooplus.pl/

Wsparcie behawiorysty i weterynarza

Niektóre psy wykazują bardzo silne objawy lęku separacyjnego z powodu nieprawidłowego odebrania szczenięcia matce i powstania zwiększonej więzi z właścicielem. W takim przypadku pupil może wymagać pomocy ze strony behawiorysty, który poradzi sobie z jego traumami. Behawiorysta wskaże jak pracować z czworonogiem, by zrozumiał, że nieobecność właściciela nie stanowi dla niego zagrożenia. Specjalista wyjaśni, jak powinny wyglądać kolejne etapy terapii pupila, by zaprzestał nieakceptowalnych zachowań.

W niektórych przypadkach w zwalczaniu lęku separacyjnego u psów niezbędna jest farmakoterapia. Zastosowanie leków o działaniu uspokajającym pomaga pupilowi radzić sobie z nieobecnością właściciela, gdy z różnych przyczyn nie może on przeprowadzić pełnego treningu samotności.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.