Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
18 Cze, 2017 - 00:00

Żywienie psa – co, ile i kiedy może jeść pies?

Urszula Stanisławska-Hunek

Zdrowy pies to zwierzę wesołe, ruchliwe, bez zbędnych kilogramów. Niestety, nie wszyscy właściciele wiedzą, jak ważne jest żywienie psa.

Żywienie psa – ile razy dziennie?

Szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki przez pierwszy miesiąc życia. Nie musimy martwić się, że mogą być głodne. Suka zapewnia swoim małym potrzebną ilość pokarmu. Kiedy szczeniaki zaczynają samodzielnie jeść, niezbędna jest pomoc człowieka. Żywienie psa odbywa się wtedy na zasadzie dokarmiania malucha półpłynnymi pokarmami 2 – 3 razy dziennie.

Karmienie szczeniaka wymaga od opiekunów przygotowania wartościowych posiłków, które z łatwością zostaną przyswojone. Rozdrobnione mięso wołowe, wymieszane z żółtkiem jaja, to przykład posiłku uzupełniającego pokarm matki.

Właściwe żywienie psa zależy od jego wagi i wielkości. W razie wątpliwości, czym karmić psa, warto zasięgnąć porady weterynarzy. Kiedy nasz pupil przekroczy 1 rok życia, zaczynamy podawać karmę raz dziennie. Jeśli pies jest aktywny, ma duża masę i nie wystarcza mu jeden posiłek dziennie, możemy porcję dzielić na dwie mniejsze.

Pokarmy, które szkodzą

Najważniejższą zasadą żywieniową jest niekarmienie psów jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Stosowanie ostrych przypraw i dzielenie się z psami potrawami wzdymającymi i szkodliwymi dla zwierzęcia, może spowodować niestrawność, bóle brzucha, a nawet doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Właściwe żywienie psa to przemyślane podawanie pokarmów, korzystnie wpływających na jego zdrowie. Pies, odpowiednio karmiony, ma piękną lśniącą sierść, świeży oddech, świadczący o braku problemów z zębami i układem trawiennym. Jest wesoły i skory do zabawy.

Czego nie dawać psu? Wszelkich potraw zawierających sól, czekoladę, cebulę, smażonych mięs i ryb, produktów powodujących wzdęcia. Najbezpieczniejszymi karmami są te, przeznaczone dla psów, dobrej jakości, nabyte w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynarzy.

Pora na posiłek!

Najodpowiedniejszą porą na podanie psu posiłku, jest czas po wieczornym spacerze. Żywienie psa wiąże się z regularnością i dbałością o czas, potrzebny na spokojne przyswojenie karmy.

W czasie spaceru psy mogą się wybiegać. Ruch zaostrza apetyt, więc po powrocie do domu, nasz przyjaciel na pewno z apetytem spożyje porcję karmy i będzie miał dużo czasu na zdrowe trawienie.

Regularne podawanie posiłków zapobiegnie łapczywości w jedzeniu, bowiem pies będzie wiedział, kiedy spodziewać się pożywienia. Błędem jest karmienie psa przed spacerem. Przeciążony układ trawienny źle zareaguje na dawkę ruchu, co doprowadzić może do niestrawności, a nawet skrętu jelit.

ZOBACZ RÓWNIEŻ