Martyna Markiel
Martyna Markiel
08 Maj, 2017 - 15:51

Zrób to sam – meble ze skrzynek

Martyna Markiel

Meble ze skrzynek – idealny pomysł na oryginalne wnętrze. Zobacz jak wykorzystać skrzynki i stworzyć designerskie meble z pomysłem!

Meble ze skrzynek cieszą się coraz większą popularnością. Nie bez powodu! Z prostych skrzynek można wyczarować całą kolekcję ciekawych mebli i dodatków zarówno do naszego mieszkania, jak i ogrodu. Tanie, ekologiczne, a do tego niezwykle oryginalne. Przedstawiamy kolekcję kreatywnych i praktycznych pomysłów na wykonanie mebli ze skrzynek!

Gdzie znaleźć skrzynki?

Jeśli nie posiadamy w domu żadnych skrzynek, warto udać się do pobliskiego sklepu spożywczego czy też na lokalne targowisko. Przydatne okażą się również serwisy z ogłoszeniami rolniczymi, takie jak Agrogielda.pl, Agrofama.pl czy nawet Allegro.pl i Olx.pl. Za używane skrzynki po owocach nie powinniśmy zapłacić więcej niż parę złotych.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na sposób oraz miejsce, gdzie przechowywane były wcześniej skrzynki. Radzimy postawić na dobrej jakości drewno, które nie było traktowane żadnymi substancjami chemicznymi i nie miało wcześniej styczności z deszczem czy też śniegiem.

Jeśli nie mamy czasu ani możliwości, gotowe skrzynki znajdziemy także w sklepach dekoracyjnych – ich cena będzie jednak znacznie wyższa.

 

Przygotowanie skrzynek

Jeśli decydujemy się na stare skrzynki po owocach, koniecznie poświęćmy trochę czasu na ich dokładne oczyszczenie i odświeżenie. Wystarczy odrobina chęci, energii oraz cierpliwości. Czyste drewno to podstawa przy projektowaniu oryginalnych mebli i dodatków do naszych wnętrz. Wykorzystanie skrzynek jako mebli wymagać będzie wykonania kilku zasadniczych czynności. Przydatne okażą się również takie narzędzia i produkty, jak:

  • rękawice ochronne
  • krem do rąk (nakładamy przed i po pracy)
  • mała drewniana szczotka (do mokrych powierzchni)
  • szczoteczka do zębów (do czyszczenia suchych powierzchni)
  • nożyczki
  • wiertarka
  • papier ścierny
  • klej
  • śruby (w razie potrzeby)
  • cierpliwość

 

Meble ze skrzynek – krok po kroku

Przygotowanie powierzchni

Zaczynamy od dokładnego wyrównania i wypolerowania papierem ściernym naszych skrzynek. Najlepiej najpierw gruboziarnistym, a potem drobnym papierem. Ścieramy drewno, usuwamy niebezpieczne drzazgi oraz likwidujemy zadry. Pozbywamy się także starych gwoździ, pinezek czy też zszywek.

Czyszczenie

Skrzynki należy przetrzeć wilgotną szmatką w celu usunięcia kurzu oraz ewentualnego brudu. Jeśli mamy wątpliwości co do ich czystości, warto ponownie je umyć i poczekać, aż dokładnie wyschną.

Malowanie

Ostatni etap polega na pomalowaniu skrzynek. Do wyboru mamy farby do drewna, lakier lub bejcę. Skrzynki można również zostawić w stanie surowym, ewentualnie pomalować tylko ich wnętrze. Obróbka drewna zabezpieczy nasze meble przed uszkodzeniem oraz sprawi, że będą one znacznie przyjemniejsze w dotyku. Najczęściej wybieranym kolorem farby jest biały.

Meble ze skrzynek – pomysły i inspiracje

Skrzynki możemy łączyć ze sobą na tysiące różnych sposobów. Możemy dodać do nich nóżki, kółka, elementy szklane, blat czy też wytapetować je w środku. Meble ze skrzynek świetnie sprawdzą się w salonie (stolik w stylu vintage), pokoju dziecka (skrzynka na zabawki) a nawet jako legowisko dla naszego czworonoga.

Niezależnie od tego, na jaki dodatek się zdecydujemy, na pewno dodamy naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

 

Półki ze skrzynek

Znakomity element dekoracyjny do naszego domu. Półki ze skrzynek wykonamy wieszając skrzynki na ścianie lub łącząc je ze sobą przy pomocy wiertarki lub mocnego kleju. Możemy łączyć różne kolory i rozmiary, wieszać półki w dowolnych odstępach i odległościach. Oryginalny mebel i kompozycja ścienna gwarantowana!

 

Idealna do przechowywania książek, zabawek, ramek ze zdjęciami czy innych elementów dekoracyjnych.

 

Regał ze skrzynek

Niezwykle prosty w wykonaniu a jakże efektowny! Aby samodzielnie stworzyć regał ze skrzynek wystarczy połączyć lub też skleić ze sobą kilka skrzynek, ustawiając je przykładowo jedna na drugiej w pionie lub poziomie. Konfiguracja zależy od naszej wyobraźni oraz dostępnej ilości miejsca w pomieszczeniu.

 

Regał powiesić można również na ścianie przy pomocy wcześniej wykonanych drewnianych pleców. Wzmocniona w ten sposób konstrukcja pozwoli nam znacznie bardziej obciążyć półki i ułożyć na nich co tylko zapragniemy. Stabilności dodadzą również wkręty do drewna oraz kątowniki.

 

Stolik ze skrzynek

Efektowny dodatek, który sprawdzi się w każdym miejscu. Zarówno w salonie, sypialni jak i na tarasie – stolik ze skrzynek to kwestia odpowiedniego dobrania i połączenia ze sobą paru skrzynek.

 

Jeśli planujemy wykonać mały stolik kawowy, wystarczy jedna duża skrzynka. Aby nasz stolik był ruchomy, do skrzynek przykręcamy małe kółeczka. Za blat posłużyć może natomiast czysta paleta bądź szklana płyta.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ