Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
12 Wrz, 2017 - 17:04

Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet

Julia Ziółkowska

Wyjątkowe i funkcjonalne łóżko z palet uczyni naszą sypialnię stylowym i komfortowym wnętrzem, w dodatku niskim kosztem i zgodnie z modną ideą recyclingu.

Od dziesięciu lat modne są w Polsce meble z palet, które nie tylko są tanie, ale także efektowne. Mogą być alternatywą dla powtarzalnego do bólu i niekiedy tandetnego sklepowego designu. Dziś dowiemy się jak samodzielnie wykonać łóżko z palet.

Łóżko z palet – zalety

Często koszt aranżacji wnętrza gra dużą rolę, zwłaszcza w przypadku młodych małżeństw lub gdy musimy wyposażyć cały dom od podstaw. Ogromną zaletą mebli z palet jest ich niska cena. Surowiec ten można kupić za bezcen. Po przygotowaniu – cięciu, zbiciu, obróbce powierzchni – wystarczy tylko zaopatrzyć się w gąbki lub materac i… gotowe.

Jeśli szukamy ciekawego pomysłu na urządzenie mieszkania, warto pomyśleć, jak prezentować się będą łóżka z palet w sypialni, pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Pasują do większości stylistyk, zarówno eleganckich, jak i rustykalnych czy nowoczesnych.

Na pewno własnoręcznie zrobione meble będą wyjątkowe i niepowtarzalne, gdyż sami nadamy im kształt. Tutaj też zaczyna się prawdziwa zabawa. DIY, czyli Do It Yourself (z ang. zrób to sam), daje ogromną satysfakcję, tak jak każda inna twórczość. Przygotowanymi własnoręcznie meblami możemy pochwalić się rodzinie czy znajomym i z dumą prezentować efekt własnej pracy.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: oryginalny stół z palet >>

Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet - zalety

Jak samodzielnie wykonać łóżko z palet

1. Na początku wybieramy palety. Ważne aby nie były zbyt zniszczone, a drewno przegniłe – w końcu będziemy na nich spać.

2. Posiadając czyste i suche palety, można przystąpić do realizacji projektu. Nadajemy paletom drugie życie, formujemy wymarzony kształt. Zależnie od tego czy będzie to łóżko jednoosobowe (w przypadku łóżek dla dzieci) czy dwuosobowe (dla osób dorosłych), wybieramy jego szerokość. Europalety mają swoje standardy, ich wymiary to:

  • EUR1 – 800×1200 mm
  • EUR2 – 1200×1000 mm
  • EUR3 – 1000×1200 mm
  • EUR6 – 800×600 mm

Wymiary dają nam dużo możliwości – palety możemy ułożyć wszerz lub wzdłuż ich desek. Innym pomysłem jest ich zestawienie w taki sposób, aby stworzyć łóżko podwójne.

3. Ważne jest aby powierzchnia drewna była gładka, stworzy to komfort użytkowania. Palety możemy: szlifować, szpachlować, malować – tak, aby nadać im pożądaną fakturę.

Dobór kolorów zależy od wystroju wnętrza. Łóżko z palet musi być meblem wygodnym i funkcjonalnym.

4. Wysokość łóżka również zależy od naszej inwencji. Możemy stawiać palety na sobie, tworząc warstwy lub skonstruować stelaż na przygotowanych wcześniej nóżkach. Zależnie od tego, jaką chcemy uzyskać wysokość budujemy łóżko tak, aby było wygodne.

Dowiedz się więcej: Jaki materac wybrać, czyli materace do spania pod lupą >>

Wystarczy jedna warstwa palet, aby utworzyć niskie legowisko tuż nad podłogą. Niekiedy wolimy wyższe, wówczas można użyć elementów wyciętych z innych palet, aby stworzyć podest.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet - wykonanie

Odpowiedni materac a przytulne i miękkie łóżko

Najważniejszą częścią każdego łóżka jest materac. Łóżka drewniane potrzebują miękkiego materiału, na którym będziemy spać. Wybór materaca do łóżka z palet daje nam dużo możliwości. Mogą to być gąbki, a jeszcze lepiej materace sprężynowe.

Wiele firm oferuje materace przygotowywane pod wymiar. Gotowe sprawdzą się wówczas, gdy przygotowany przez nas stelaż odpowiada standardowym wymiarom. Warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed zbijaniem desek.

Dowiedz się więcej: Praktyczny stolik z palet – zrób to sam >>

Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet - materac

Ważna jest także grubość materaca, jego sprężystość i inne walory, takie jak dopasowanie do ciała podczas nacisku. Pamiętajmy o tym, że palety są twarde, nie posiadają żeber czy elastycznego stelażu, w przeciwieństwie do większości łóżek dostępnych w sklepach. Materac musi więc być dostosowany do podłoża, w przeciwnym wypadku możemy poczuć się niekomfortowo.

Jeśli zdecydujemy się na łóżko z palet postarajmy się wykonać je solidnie i dokładnie. Włożona w nie praca odwdzięczy się późniejszym komfortem użytkowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ