Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
26 Cze, 2017 - 11:28

Zrób to sam: kwietnik z palet

Anna Wezgraj da Silva

Modny pomysł na dekorację przydomowego ogródka lub balkonu, czyli kwietnik z palet. Zrób go sam i otaczaj się pięknem!

Kwietnik z palet to tani i szybki sposób na przystrojenie ogrodu lub tarasu. Nie każdego stać na zakup mebli ogrodowych czy wyszukanych elementów dekoracyjnych. Własnoręczne przygotowanie ozdób ogrodowych to okazja do odkrycia bądź rozwijania swoich zdolności artystycznych i równocześnie miłego spędzenia wolnego czasu. Co będzie potrzebne, aby zrobić kwietnik z palet?

Kwietnik z palet – zalety

Kwietnik z palet to doskonały pomysł na dekorację przydomowego ogródka lub balkonu. Dlaczego?

Oto jego największe zalety:

  • Możliwość umieszczenia na stosunkowo niewielkim obszarze dużej ilości ziół i kwiatów – idealne rozwiązanie dla małych ogródków i niewielkich balkonów,
  • Walory dekoracyjne – rośliny umieszczone w kwietniku wykonanego z palety wyglądają bardzo naturalnie, a zwisające zioła tworzące zieloną ścianę będą cieszyć oko i ładnie pachnieć,
  • Niska cena – koszt nowej palety jest niewielki, a często można również „znaleźć” niepotrzebną paletę u rodziny lub znajomych. Fakultatywnie można zakupić farbę, aby wnieść kolory do projektu. Paleta i farba to jedyne koszty projektu, które przy odrobinie szczęścia można zniwelować do zera.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

Zrób to sam: kwietnik z palet

Palety w ogrodzie – jak zrobić kwietnik z palety krok po kroku?

Krok 1: Wybór palety

Pierwszym i najważniejszym elementem kwietnika będzie oczywiście paleta. Może być nowa, ale bez problemu można wykorzystać używaną (oczywiście o ile jest w dobrym stanie i nie istnieje ryzyko odpadnięcia jej elementów).

Krok 2: Usunięcie niepotrzebnych elementów

Palety na wierzchniej stronie zazwyczaj posiadają pięć listw (deseczek). Do zrobienia kwietnika będą potrzebne tylko trzy (dwie zewnętrze i środkowa) – druga i czwarta listwa musi zostać usunięta.

Na tym etapie warto dobrze oczyścić paletę i jeżeli istnieje taka potrzeba – delikatnie ją zeszlifować papierem ściernym.

Krok 3: Dekoracja palety

Oczyszczoną paletę można pomalować według własnej fantazji i kolorystyki ogrodu lub balkonu. Można w tym celu użyć farby do mebli ogrodowych, akrylowej, kredowej lub nawet tablicowej. Ile głów, tyle pomysłów! Fani prostoty w ogóle nie muszą malować palety: drewno posiada swój naturalny urok – samo w sobie jest piękne.

Warto natomiast zabezpieczyć drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu paletę można pomalować bezbarwną emulsją do mebli ogrodowych lub specjalnym woskiem.

Krok 4: Dobór doniczek

Po odwróceniu palety zyskujemy trzy regały kwiatowe nieposiadające dna. Trzeba więc umiejętnie dobrać do nich doniczki. Najlepiej sprawdzą się te długie, o wąskim dole i szerzej górze. Dzięki takiej budowie doniczka idealnie wpasują się w regał palety, a jej górna część zostanie skutecznie unieruchomiona.

Krok 5: Kwiaty i zioła

Kiedy doniczki są już dopasowane można przejść do najprzyjemniejszego kroku, czyli wyboru roślin. Kwietnik z palet pięknie będzie się prezentował w otoczeniu kolorowych kwiatów, pachnących ziół lub zwisających roślin, które w przyszłości utworzą „zieloną ścianę”.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet >>

Zrób to sam: kwietnik z palet na zioła

Kwietnik z palet – dodatkowe porady

  • Usuwając niepotrzebne deseczki (krok 2) można je ponownie wykorzystać do utworzenia dna w dwóch regałach. Deseczki wystarczy przybić pod spodem, dzięki czemu półki będą szczelne i w środku będzie można umieścić dowolną doniczkę.
  • Dla bezpieczeństwa kwietnik z palet można przytwierdzić haczykami lub śrubami do powierzchni, o którą się będzie opierać. Można ją również przywiązać dekoracyjnym sznurkiem. W ten sposób unikniemy ryzyka jej wywrócenia np. podczas burzy czy gwałtownych podmuchów wiatru.
  • Kwietnik z palet będzie się pięknie prezentował również jako podwieszony na ścianie domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ