Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
05 Wrz, 2017 - 12:26
Zrób to sam: donice ogrodowe z palet

Zrób to sam: donice ogrodowe z palet

Julia Ziółkowska

Jak samodzielnie zrobić donice ogrodowe z palet, aby ogród lub balkon nabrał nowego życia? Oto łatwy i przyjemny sposób na udekorowanie przestrzeni i wprowadzenie do niej ładu.

Stylowe donice ogrodowe z palet są znakomitym sposobem udekorowanie ogrodu lub tarasu. Stanowią one jednocześnie naturalną barierę dla roślin, dzięki czemu wprowadzą w zielony zakątek ład i porządek. Podpowiadamy, jak własnoręcznie, a przy tym łatwo i tanio, zrobić takie donice.

Donice ogrodowe z palet a ład w ogrodzie

Rośliny na tarasach, balkonach i w ogrodach czasami dosłownie wymykają się spod kontroli. Dlatego warto wprowadzić w to miejsce trochę porządku – pomogą nam w tym doniczki z palet.

Jeżeli jesteśmy miłośnikiem roślin, z pewnością kupujemy i hodujemy ich znaczną ilość, a w naszym domu i ogrodzie wciąż pojawiają się nowe doniczki. W celu ujednolicenia przestrzeni, dla posiadanych roślin możemy wykonać konstrukcje z palet – są nie tylko praktyczne, ale i bardzo dekoracyjne.

 

Palety mają też inną zaletę – są tanie, a oprócz tego łatwo poddać je obróbce i samodzielnie wykonać z nich przedmioty codziennego użytku. Mają formę prostokątów, przez co mogą wprowadzić geometryczny ład w naszym otoczeniu. Dzięki nim możemy stworzyć kwiatowe kompozycje, a nawet mini ogród z ziół.

Tak przygotowane donice ogrodowe są estetyczne i dają wrażenie dbałości o przestrzeń. Oto kilka porad jak zrobić je samemu.

Dowiedz się więcej: TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe >>

Zrób to sam: donice ogrodowe z palet - ład w ogrodzie

Budujemy doniczki z palet – porady

Drewniane donice mają wiele zalet. Można w nich posadzić krzewy i małe drzewka, dzięki czemu rośliny będą mobilne. Przykładowo, możemy wykreować rząd tui w donicach oraz zmieniać ich ułożenie bez potrzeby wykopywania. Innym pomysłem będzie dekoracja przyjęcia poprzez umieszczenie krzewów róż wokół stołu.

W ten sposób kształtujemy ogród z łatwością, oszczędzamy czas oraz minimalizujemy swoją pracę.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: meble ogrodowe z palet >>

 

Donice ogrodowe z palet krok po kroku

  1. Deski palet przycinamy i tworzymy z nich jednolitą konstrukcję. Jeżeli chcemy uzyskać gładką powierzchnię, warto je wcześniej oszlifować.Kształt i wielkość donic zależy od naszej inwencji.
    Mogą to być duże donice przeznaczone dla większych roślin lub pojemniki szeregowe, wykorzystujące naturalne wgłębienia palet, dla mniejszych roślin. Ważne jest aby były szczelne. Przygotowany stelaż możemy w tym celu wyłożyć folią plastikową, także po to, aby zapobiec przeciekaniu podczas podlewania.
  2. W tak przygotowanej konstrukcji umieszczamy podłoże dla roślin. Warto ocieplić donicę warstwą izolacyjną, aby zabezpieczyć drzewka przed mrozem.
  3. Deski możemy pozostawić w kolorze naturalnym lub pomalować według gustu – na przykład udekorować je wzorami tak, aby tworzyły kompozycje barwne w naszym ogrodzie. Dajmy się ponieść fantazji.
  4. Na końcu, nasze donice należy pokryć warstwą ochronnej farby lub lakieru, w celu zabezpieczenia drewna przed zniszczeniem.


Donice ogrodowe z palet mogą być wielopoziomowe, tworząc na przykład pojemne wgłębienia na dole i mniejsze doniczki na górze.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe >>

Zrób to sam: donice ogrodowe z palet - donice wielopiętrowe

Jak najtaniej zrobić mini ogródek na balkonie lub ścianę z kwiatów w ogrodzie?

Co ważne, paletę można zdobyć za darmo od znajomych czy rodziny, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy. W celu minimalizacji kosztów warto również wykorzystać pozostałości farby, które być może posiadamy w garażu, a które świetnie nadadzą się do malowania donic.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne (pokojowe i na taras) – TOP 11 >>

 

Inwencja twórcza, czyli drugie życie palet

Kształty, jakie możemy otrzymać z desek pozyskanych z palet zależą tylko od naszej wyobraźni. Może to być więc prawie nienaruszony szkielet, w naturalny sposób tworzący kwietnik z palet lub całkowicie nowy pomysł wykorzystujący pojedyncze deski.

Dowiedz się więcej: Praktyczny stolik z palet – zrób to sam >>

Zrób to sam: donice ogrodowe z palet - kwietnik z palet

Styl, jaki chcemy uzyskać również zależy od nas. Czy to będzie gładka i pomalowana na biało powierzchnia, którą w dodatku możemy pokryć ozdobnym motywem decoupage, czy surowa w swojej prostocie drewniana skrzynia zbita z deseczek. Niezależnie od wyboru, oba rozwiązania na pewno pięknie udekorują naszą przestrzeń.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: ekologiczne meble z palet >>

 

Jakie rośliny możemy hodować w donicach ogrodowych z palet?

Praktycznie wszystkie, które chcemy posadzić w naszym ogródku lub na balkonie. Pelargonie, bratki, paprocie, bluszcz, róże, liliowce. Te i inne rośliny będą się doskonale prezentować w drewnianej doniczce i jednocześnie dekorować otaczającą nas przestrzeń.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet >>

Zrób to sam: donice ogrodowe z palet - rośliny

ZOBACZ RÓWNIEŻ