ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Mar, 2018 - 01:00

Zniżki OC – jak je wypracować?

ARTYKUŁ PARTNERA

Zniżki OC to najlepszy sposób na tańsze ubezpieczenie. Dowiedz się, jak najszybciej uzyskać do nich prawo, a także na co uważać, by ich nie stracić.

Zniżki OC pozwalają zmniejszyć koszt ubezpieczenia OC, które jest przecież obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów. W ciągu kilkunastu miesięcy ubezpieczyciele podnieśli ceny OC o kilkadziesiąt procent, dlatego zniżki za bezszkodową jazdę stały się dzisiaj najlepszym sposobem na tanie OC. Aby skorzystać ze zniżek i przez to mniej płacić za OC, warto wiedzieć w jaki sposób zyskuje się do nich prawo, a także… jak można je stracić.

Kilka słów, czym jest ubezpieczenie OC dla kierowców

Na początku warto sobie przypomnieć istotę obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców, ponieważ to pomoże zrozumieć zasady, jak przyznawane są zniżki OC. Choć potocznie mówi się o nim ubezpieczenie samochodu, jest to tak naprawdę ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, a więc właścicieli samochodów.

Zgodnie z ustawą z 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych jest to jedyne ubezpieczenie, jakie każdy właściciel samochodu musi wykupić, by móc poruszać się nim po drogach (polisę OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta).

Ubezpieczenie to z założenia ma zapewnić osobom poszkodowanym przez pojazd rekompensatę za poniesione szkody. W praktyce działa to tak, że jeśli spowodujemy wypadek, to osoby pokrzywdzone w jego wyniku otrzymają odszkodowanie z naszej polisy OC.

Ubezpieczenie OC chroni więc zarówno osoby pokrzywdzone w zdarzeniach drogowych, jak również ich sprawców, ponieważ dzięki niemu nie muszą oni pokrywać szkód z własnej kieszeni. Brak OC jest surowo karany – kara finansowa za nieposiadanie polisy OC od 1 stycznia 2018 roku wynosi 2 100 zł. Co więcej, osoba, która spowoduje wypadek i nie ma wykupionej polisy OC, musi pokryć koszty odszkodowania wypłaconego osobom poszkodowanym w wypadku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dowiedz się więcej: Jak działa wirtualny policjant UFG >>

Od czego zależy cena OC?

Wiedząc, na czym polega ubezpieczenie OC, nietrudno domyślić się, od czego zależy cena polisy. W przypadku każdego ubezpieczenia najważniejszą rolę w ustaleniu ceny polisy odgrywa wielkość ryzyka wypłaty odszkodowania.

Im więcej istnieje przesłanek, że ubezpieczyciel będzie musiał w przyszłości wypłacić odszkodowanie z danej polisy, tym wyższa będzie jej cena. W przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego OC ryzyko to wzrasta w przypadku kierowców, którym można przypisać następujące cechy:

  • młody wiek,
  • krótki staż w prowadzeniu auta,
  • długa przerwa w jeździe samochodem,
  • szkodowa jazda (czyli spowodowanie już jakiejś kolizji lub wypadku).

Z kolei kierowcy posiadający dokładnie odwrotne cechy, czyli mogący się pochwalić wieloletnią bezszkodową jazdą, mają największe zniżki OC.

Co ciekawe, na celę polisy wpływa także szereg innych czynników związanych np. z samym autem lub miejscem jego używania. Ubezpieczyciele stosują bowiem tutaj statystyki, które podpowiadają im, które modele aut częściej uczestniczą w wypadkach, lub w jakich miastach istnieje wyższe ryzyko kolizji. Cena polisy OC jest więc wypadkową wielu parametrów, ale na zniżki OC ma wpływ jedynie kilka z nich.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Ile wynoszą zniżki OC za bezszkodową jazdę?

Zniżki OC otrzymuje się przede wszystkim za bezszkodową jazdę. Choć każdy ubezpieczyciel stosuje nieco inny sposób określania ich wysokości, to średnio jest to od 5 do nawet 20% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Średnio wynoszą one 10%, dlatego w zależności od ubezpieczyciela w ciągu kilku lat takiej perfekcyjnej jazdy można uzbierać nawet 80% zniżek.

Pełną wysokość zniżek można uzyskać zwykle po około 5-10 latach bezkolizyjnej jazdy – to również zależy od ubezpieczyciela i stosowanego przez niego systemu obliczania zniżek.

W praktyce systemy naliczania zniżek są bardzo różne i dość skomplikowane, dlatego trzeba to brać pod uwagę, zmieniając ubezpieczyciela. Choć porównywarka ubezpieczeń wskaże, że dany ubezpieczyciel oferuje aktualnie najtańsze OC, po przeliczeniu przez niego zniżek może się okazać, że oferta nie będzie już tak korzystna jak w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej.

WAŻNE! W przypadku gdy auto ma kilku współwłaścicieli, do obliczenia ostatecznej ceny polisy będą brane pod uwagę zniżki wypracowane przez wszystkich współwłaścicieli. Właśnie dlatego młodzi kierowcy często dopisują do dowodu rejestracyjnego swojego auta krewnych lub znajomych mających prawo do dużych zniżek.

Dowiedz się więcej: Współwłaściciel samochodu – kto może nim zostać? >>

Za co można stracić zniżki OC?

Choć na zniżki OC największy wpływ ma okres bezszkodowej jazdy (średnio 10% za 1 rok jazdy bez kolizji), to na ostateczną ich wysokość wpływają wszelkie zwyżki oraz sytuacje powodujące utratę dotychczas uzbieranych zniżek. Do sytuacji powodujących utratę zniżek zalicza się przede wszystkim:

  • spowodowanie kolizji lub wypadku – w tym przypadku każdy ubezpieczyciel stosuje inny sposób „kasowania” dotychczasowych zniżek, ponieważ w jednej firmie po kolizji można stracić 20% dotychczasowych zniżek, w innej tylko 10%,
  • przerwa w płaceniu składek OC – wystarczy, że dana osoba przez minimum 2 lata nie będzie płaciła ubezpieczenia OC ze względu na brak samochodu, by utraciła w wyniku tego wszystkie uzbierane wcześniej zniżki (nie jest to praktykowane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe!)

WAŻNE! Utrata zniżek za spowodowanie kolizji lub wypadku dotyczy zarówno sytuacji, w której prowadzącym pojazd był jego właściciel, jak i współwłaściciel. Oznacza to, że za spowodowanie kolizji przez jednego ze współwłaścicieli samochodu utratą zniżek zostają ukarani wszyscy pozostali jego współwłaściciele!

Jak szybko wypracować zniżki OC?

Najlepszym sposobem na wypracowanie zniżek jest oczywiście bezszkodowa jazda. W tym celu warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz doskonalić swoją technikę jazdy, by skutecznie unikać kolizji. Młodzi kierowcy na uzyskanie prawa do zniżek muszą jednak czekać latami, dlatego dla nich polecamy sposoby na szybsze zniżki OC, np.:

  • dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela auta, który ma prawo do zniżek (wówczas będą one wzięte pod uwagę przy liczeniu ceny OC),
  • skorzystanie ze zniżek współmałżonka (pod warunkiem, że nie ma się rozdzielności majątkowej).

Chcąc jak najszybciej cieszyć się z pełnej wartości zniżek, warto także pamiętać o tym, co je obniża, czyli np. okresy bezskładkowe.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC na raty – czy to się opłaca? >>

Zniżki OC to nie jedyny sposób na tanie OC

Prawo do zniżek OC to dobry sposób na obniżenie ceny ubezpieczenia, ale nie jedyny. Pomimo że w ostatnich miesiącach wszyscy ubezpieczyciele podnieśli ceny OC, to jednak wciąż konkurują między sobą i w walce o klienta oferują różne promocyjne rozwiązania. Dość popularną promocją jest np. zniżka za zakup polisy przez Internet, która może wynieść nawet 20%. Sposobów na tańsze OC jest wiele, a jednym z kluczowych jest porównywanie ofert.

Niekiedy korzystniejsze okazują się tzw. pakiety ubezpieczeniowe np. pakiety dealerskie oferowane przy zakupie nowego auta w salonie. Cena ubezpieczenia w dużej mierze zależy także od rodzaju samochodu, dlatego osoby, które dopiero wypracowują swoje zniżki OC, mogą na początku kupić mniejsze auto ze słabszym silnikiem, których polisy są z reguły tańsze.

Cena za ubezpieczenie OC zależy od wielu czynników, jednak zniżki za bezszkodową jazdę pozwalają najbardziej obniżyć koszt polisy. Wypracowanie zniżek OC powinno interesować każdego kierowcę bez względu na wiek i to nie tylko ze względów ekonomicznych. Osiągnięcie maksimum zniżek motywuje do ostrożnej i zgodnej z przepisami jazdy, co przyczynia się do większego bezpieczeństwa na drogach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ