Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
06 Mar, 2018 - 11:04

Zmiany w kredytach hipotecznych w 2018

Kamil Podsiadło

Rok 2018 przyniósł kolejne zmiany w kredytach hipotecznych. Nie ma ich wiele, ale są istotne. Tyczy się to zwłaszcza końca programu MdM. To jednak nie koniec wsparcia Polaków na rynku mieszkaniowym przez państwo. Co przyniesie nowy program, zastępujący MdM? Jaki będzie 2018 dla kredytobiorców? Czytaj więcej!

Zmiany w kredytach hipotecznych w obecnym roku? W porównaniu do poprzednich lat zmian tych nie było dużo. Za najważniejszy punkt 2018 roku pod kątem kredytów hipotecznych można uznać jednak ostatnią odsłonę programu Mieszkanie dla Młodych, która cieszyła się rekordowym zainteresowaniem.

Minimalny wkład własny bez zmian

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować regularne zmiany w kredytach. Dotyczyły one minimalnego wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Był to wynik tzw. Rekomendacji S, zakładającej stopniowe zwiększanie minimalnego wkładu własnego do docelowego poziomu, wynoszącego 20%. Cel ten został osiągnięty w zeszłym roku, więc w najbliższych latach nic w tej kwestii nie powinno się już zmieniać.

Nie oznacza to jednak, że kredytobiorcy nieposiadający zdolności pokrycia 1/5 wartości nieruchomości nie mają szans na uzyskanie kredytu. Jeżeli wniesie się minimum 10% wkładu własnego, wówczas brakującą kwotę można ubezpieczyć.

Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego (UNNW) wprawdzie zwiększa całkowity koszt kredytu, ale pozwala na jego uzyskanie. Umowa ubezpieczenia zawierana jest najczęściej na kilka lat i po upływie tego czasu weryfikowany jest stopień całkowitego zadłużenia. Jeśli współczynnik LTV (Loan To Value) zejdzie do 80%, to wówczas dalsze ubezpieczenie nie będzie już konieczne.

Oczywiście kredyty hipoteczne to nie tylko wkład własny + odsetki. To także różnej maści prowizje, opłaty za wpisy w księdze wieczystej, obowiązkowe ubezpieczenia czy podatek od czynności cywilno-prawnych.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu >>

Ostatnia odsłona Mieszkania dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych został wprowadzony w 2014 roku, by wspomóc młodych ludzi w kupnie pierwszego mieszkania. Inicjatywa z każdym rokiem cieszyła się coraz większym zainteresowaniem.

Na 2018 rok przygotowano ostatnią pulę dofinansowania do wkładu własnego, która wynosiła 381 mln zł. Zgodnie z oczekiwaniami, rozeszła się w błyskawicznym tempie – już do 3 stycznia do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło niemalże 13 tys. zł wniosków i program został zamknięty.

W najbliższych latach ciężko się będzie już spodziewać pomocy państwa dla kupujących mieszkania, jednak nie oznacza to, że pomoc na rynku mieszkaniowym całkowicie się skończyła. W miejsce MdM-u wprowadzony zostaje program Mieszkanie Plus, który z kolei ma pomagać przy wynajmie mieszkań.

Skierowany jest on do średniozamożnych Polaków, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy wynajęcie zadowalającego mieszkania po cenach rynkowych.

Zmiany w kredytach – co jeszcze warto wiedzieć

Ważnych zmian stricte finansowych i formalnych poza tymi wymienionymi wyżej w 2018 roku nie wprowadzono, ale po raz kolejny postanowiono zawalczyć z nietransparentnymi reklamami.

Banki reklamujące produkty finansowe będą musiały w widoczny sposób prezentować wszelkie dane liczbowe, które wcześniej bardzo często znajdowały się w „małym druczku”. Tak więc poza obietnicą atrakcyjnych warunków, odbiorcy reklamy poznają również RRSO, stopę oprocentowania czy też opłaty, które składają się na całkowity koszt kredytu.

Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy >>

Ustawa regulująca te kwestie weszła w życie pod koniec 2017 roku, tak więc jej efekty są już widoczne w tegorocznych reklamach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ