Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
05 Lis, 2017 - 03:00

Złota karta kredytowa – dla kogo?

Malwina Tomżyńska

Złota karta kredytowa, czyli luksusowy produkt bankowy dedykowany wybranej grupie klientów. Prezentujemy jej zalety i wyjaśniamy kto może ją posiadać.

Karta kredytowa to aktualnie jedno z popularniejszych narzędzi płatniczych w naszych portfelach. Decydując się na jej posiadanie, oprócz konieczności dopasowania limitu kredytowego do naszych potrzeb, stajemy także przed koniecznością wyboru jej konkretnego rodzaju. W ofercie każdego banku możemy znaleźć przynajmniej kilka opcji do wyboru. Przyjrzymy się jednej z nich. Czym jest złota karta kredytowa? Przez wielu postrzegana jako oznaka luksusu i prestiżu.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to po prostu karta, pełniąca funkcję środka płatniczego, zamkniętego w formie kawałka plastiku.  Od najzwyklejszej karty do konta osobistego różni ją przyznany nam przez bank limit, w ramach którego możemy dysponować środkami znajdującymi się na koncie karty kredytowej.

Karta kredytowa jest reprezentantem szerokiej oferty produktów kredytowych, których posiadanie związane jest z koniecznością złożenia w banku wniosku kredytowego i całą procedurą badania zdolności kredytowej klienta.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – rodzaje i bezpieczeństwo transakcji >>

Złota krata kredytowa

Karta, która jest postrzegana jako prestiżowy odpowiednik zwykłej karty kredytowej. Świadczy o tym, oprócz złotego koloru, także wysoki, minimalny poziom wymaganego przez bank wynagrodzenia, który umożliwi nam posiadanie jej w swoim portfelu.

Na szczęście, obecnie rosnąca konkurencja pomiędzy bankami, spowodowała, że wymagania dotyczące złotej karty kredytowej są coraz mniej restrykcyjne i wygórowane.

Dowiedz się więcej: Czarna karta kredytowa – ekskluzywny produkt dla nielicznych >>

Złota karta kredytowa – jak ją zdobyć?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani złotą kartą kredytową obowiązkowo powinniśmy zapoznać się z aktualną ofertą złotych kart na rynku bankowym. Warto swoje pierwsze kroki skierować do banku, w którym posiadamy konto osobiste z przelewem wynagrodzenia. To właśnie tam wnioskowanie o złotą kartę kredytową powinno być najmniej skompilowane, a procedura kredytowa mocno uproszczona.

Dowiedz się więcej: Konto premium – komu jest dedykowane i na jakich zasadach? >>

Złota karta kredytowa – na co należy uważać?

Posiadanie złotej karty kredytowej to na pewno oznaka prestiżu. Musimy jednak mieć świadomość, że ten prestiż często łączy się z wygórowanymi opłatami za jej posiadanie (często nawet kilkunastokrotnie przewyższającymi opłaty roczne z jakimi mamy do czynienia w przypadku zwykłej karty kredytowej).

Podjęcie decyzji o posiadaniu złotej karty kredytowej, powinno być poprzedzone obowiązkową lekturą regulaminu oraz tabeli opłat i prowizji związanych z tym produktem.

Dowiedz się więcej: Karta MasterCard – poznaj jej rodzaje >>

Funkcje dodatkowe złotej karty kredytowej

Pomimo wygórowanych opłat należy wspomnieć, że złota karta kredytowa to także dodatkowe funkcjonalności, które raczej nie występują w ofercie zwykłych kart kredytowych.

Posiadacz złotej karty może liczyć między innymi na dodatkowe, bezpłatne ubezpieczenia. Często obejmują one:

  • szeroki zakres ryzyk, np. na życie (tzw. ubezpieczenie plastiku), a nawet środków wypłaconych z karty lub produktów, za które zapłaciliśmy kartą,
  • pakiet assistance i concierge, czyli np. pakiet wizyt specjalisty w naszym domu – hydraulik, elektryk, lekarz oraz indywidualny doradca, zajmujący się organizowaniem naszego czasu wolnego.

Dowiedz się więcej: Platynowa karta kredytowa – co daje i jak ją dostać? >>

Niewątpliwie niepodważalną zaletą posiadania produktu jakim jest złota karta kredytowa jest jej akceptowalność. Plastik  jest akceptowany niemal w 100% krajów Europy i w wielu krajach na całym świecie. To ważna informacja dla osób często podróżujących, które dzięki posiadaniu karty kredytowej mają „gotówkę” zawsze przy sobie, bez konieczności posiadania jej materialnej postaci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ