Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
18 Lip, 2018 - 02:00

Żłobek: przewodnik dla rodziców (wszystko o żłobku)

Mariola Krzyżak

Jak wybrać odpowiedni żłobek dla swojego dziecka? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców, a pierwsze rozstanie z pociechą owiane jest bardzo często aurą niepewności. Przeczytaj nasz przewodnik – procedury przyjęcia nie są tak skomplikowane, a uczęszczanie do żłobka może przynieść dla malucha wiele korzyści.

Kiedy młodzi rodzice pragną powrócić do pracy, powstaje wyzwanie zorganizowania jak najlepszej opieki dla maluszka. Żłobek to dla wielu osób jedno z najlepszych rozwiązań. Jednak podjęcie decyzji o wysłaniu swojej małej pociechy do takiej placówki bardzo często wiąże się z wieloma wątpliwościami i niepokojem. Warto więc na początek zebrać nieco więcej informacji na temat takiej formy opieki nad dzieckiem, by móc wyposażyć się w wiedzę pozwalającą na dokonanie właściwych wyborów.

Żłobek – kompleksowa opieka nad dzieckiem

Żłobek to placówka opiekuńczo-wychowawcza, która ma na celu zapewnienie najmłodszym jak najlepszych warunków w czasie, kiedy rodzice przebywają w pracy. Tego typu zakłady różnią się od przedszkoli tym, że trafiają do nich dzieci w wieku już od 6 tygodni do maksymalnie 3 lat.

Wykwalifikowana kadra pedagogów zapewnia im nie tylko podstawową opiekę, ale także wdroży programy wychowawcze wspomagające prawidłowy rozwój. Maluchy w czasie pobytu w placówce będą miały zapewnione pełnowartościowe posiłki dostosowane do wieku, oraz drzemki.

Rodzice oddający do żłobka swoje pociechy mogą więc być pewni, że zostanie zapewniona im kompleksowa opieka. Jednak pierwsze rozstanie, zwłaszcza z tak małym dzieckiem, nigdy nie należy do prostych. Warto więc przygotować się na ten moment jak najlepiej, by mieć pewność, że wybrana placówka spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Żłobek: przewodnik dla rodziców - dziecko w żłobku

źródło zdjęcia: Depositphotos / pavsie

Jak wybrać żłobek dla dziecka?

Pierwsza decyzja za nami: najlepszym rozwiązaniem dla naszej rodziny będzie skorzystanie opieki zapewnianej dziecku przez żłobek. W tym momencie pojawia się największe wyzwanie, czyli znalezienie odpowiedniej placówki.

Na wstępie warto zaznaczyć, że poszukiwania należy rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. Pewnie wielu z nas słyszało historie odnośnie zapisywania maluchów do żłobka w czasie, kiedy kobieta jest jeszcze w ciąży. Faktycznie, miejsca w tego typu zakładach są ograniczone i czasem pojawiają się trudności w znalezieniu wolnych w odpowiednim momencie.

Problem może wynikać także z niewystarczającej liczby tego typu placówek w najbliższej okolicy. Listę żłobków można znaleźć w rejestrze Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostępnym na rządowej stronie internetowej (sprawdź tutaj).

Informacje takie można znaleźć także w biuletynach informacji publicznej wybranej gminy lub urzędu miasta. Dlatego dobrym pomysłem będzie rozeznanie się w sytuacji odpowiednio wcześnie, korzystając z takich zestawień. Umieszczenie placówki w stosownym rejestrze daje nam pewność, że będzie ona odpowiadała rządowym wymogom dotyczącym kwestii opieki nad maluchami.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji?

Statut żłobka

Jest to dokument, który musi posiadać każda placówka opiekuńcza. Znajdziemy w nim najważniejsze informacje, które pomogą nam w dokonaniu wstępnej selekcji. Statut możemy znaleźć najczęściej na stronie internetowej, czasami jednak będziemy musieli poprosić o jego przedstawienie na miejscu. Wśród informacji znajdujących się w jego treści znajdziemy m.in.:

  • warunki rekrutacji;
  • informacje o opłatach i wyżywieniu;
  • cele i zadania żłobka wraz z wytłumaczeniem sposobów ich realizacji – są to cenne informacje obrazujące, w jaki sposób kadra będzie starała się wspomagać rozwój naszej pociechy.

Rekomendacje znajomych i rodziny

Cenne wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej placówki mogą przekazać nam osoby z naszego otoczenia, które mają już doświadczenie z powierzaniem maluchów pod opiekę żłobka. To oni mogą dostarczyć nam informacji na temat kadry, warunków bezpieczeństwa panujących w danych miejscu czy sposobów komunikacji z rodzicami.

Warto jednak pamiętać, że to, co było dobre dla innych rodzin niekoniecznie musi spełniać nasze oczekiwania.

Odległość od miejsca zamieszkania

Dla wielu rodziców kluczową kwestią będzie odległość żłobka od domu lub miejsca pracy. Nie chcemy przecież, by nasza pociecha spędzała zbyt wiele czasu w placówce tylko ze względu na utrudniające dojazdy korki.

W znalezieniu najbliższego żłobka spełniającego jednocześnie nasze oczekiwania pomoże nam wyżej wspomniana lista. Takie placówki nie są objęte zasadą ścisłej rejonizacji, dlatego mamy prawo do wybrania żłobka nie położonego bezpośrednio w najbliższej okolicy.

Wiek malucha

Każda placówka samodzielnie określa zasady przyjmowania dzieci pod względem ich wieku, dlatego warto upewnić się, że wybrany żłobek będzie spełniał to kryterium. Zdarzają się miejsca, w których mogą przebywać niemowlęta już od 6 tygodnia życia, jednak najczęściej dolną granicą jest 20 tygodni.

Według definicji do żłobka mogą uczęszczać maluchy, które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia. Czasami można jednak natrafić na placówki, w których z powodu wolnych miejsc przyjmowane są także nieco starsze dzieci.

Kwalifikacje kadry opiekuńczej

Powierzając nasz mały skarb w ręce początkowo obcych ludzi chcemy, by zapewnili mu oni jak najlepszą opiekę. Warto więc sprawdzić dokładnie, jakie kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje do wykonywania zawodu posiadają pracownicy wybranej placówki.

W tym celu możemy poprosić o udzielenie takich informacji w wybranym miejscu. Warto skorzystać z takiego prawa, zwłaszcza, jeżeli coś budzi nasze wątpliwości.

Sposób komunikowania się z rodzicami

Dużym ułatwieniem, zwłaszcza na początku, będzie otwartość kadry opiekuńczej na kontakty z rodzicami. Warto więc dowiedzieć się, jakie zwyczaje posiada dany żłobek i na jakie informacje zwrotne możemy liczyć. Sposób komunikacji buduje zaufanie, a to jest bardzo istotna kwestia w przypadku tak małych dzieci.

Godziny otwarcia żłobka

Kolejną z istotnych kwestii będzie upewnienie się, że dany żłobek otwarty jest w godzinach odpowiadających naszemu systemowi pracy. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować nasz dzień tak, by jego przebieg był dla nas i dla naszej pociechy jak najbardziej dogodny. Należy zwrócić także uwagę na to, jakie dni wolne od pracy posiada dana placówka.

Wyżywienie w żłobku

Żłobek jest miejscem, które musi zapewnić naszemu dziecku właściwe wyżywienie, które będzie dostosowane do specyficznych potrzeb malucha w każdym okresie rozwoju. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób posiłki są przygotowywane w danej placówce – czy są one robione na miejscu, czy zapewnia je firma cateringowa.

Można także poprosić o przedstawienie przykładowego menu na tydzień, co pozwoli nam na wyrobienie sobie wstępnej opinii. Pamiętajmy, że każdy żłobek zobowiązany jest do dostosowania żywości do zaleceń zdrowego żywienia dzieci.

Okres adaptacji

Żłobek dla naszego dziecka w początkowej fazie będzie miejscem obcym, dlatego wiele z placówek oferuje tak zwany okres adaptacyjny, w którym maluch będzie mógł stopniowo przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości. Jest to program opracowywany indywidualnie przez każdą z placówek, dlatego warto zorientować się, w jaki sposób będzie on wyglądał w wybranym przez nas miejscu.

Pamiętajmy, że czas adaptacji będzie w dużej mierze zależeć także od predyspozycji naszej pociechy, więc dobrze, by kadra respektowała różnice charakterologiczne dzieci pozwalając na ewentualne wydłużenie tego okresu.

Rekrutacja do żłobka – jak to wygląda?

Sposób aplikacji w każdej placówce wygląda dość podobnie. Zarówno żłobek publiczny, jak i żłobek prywatny czy klub dziecięcy przeprowadzają rekrutację według prostego schematu.

Na początek należy dowiedzieć się, kiedy otwierany jest nabór nowych maluchów. W tym czasie należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. Można uzyskać go na miejscu lub znaleźć na stronie internetowej wybranej placówki.

Warto dokładnie zapoznać się z listą wymaganych dokumentów, które będą niezbędne do skutecznego przeprowadzenia wstępnej selekcji. Następnie wystarczy już śledzić listy, na których pojawią się nazwiska dzieci, które pomyślnie przeszły kwalifikacje. W wielu gminach pozwala się na jednoczesne zapisywanie maluchów do rekrutacji w kilku żłobkach.

W przypadku żłobków publicznych na zwiększenie szans w rekrutacji może mieć wpływ kilka czynników:

  • wybranie placówki znajdującej się w miejscu zamieszkania,
  • zarówno mama, jak i tata pracują lub uczą się w trybie dziennym,
  • dziecko posiada rodzeństwo lub jest częścią wielodzietnej rodziny,
  • maluch wychowywany jest przez jednego z rodziców lub przez rodzinę zastępczą,
  • rodzice są niepełnosprawni.
Żłobek: przewodnik dla rodziców - rekrutacja do żłobka

źródło zdjęcia: Depositphotos / kirill_grekov

Ile kosztuje żłobek?

Ceny w placówkach będą różnić się w zależności od profilu oraz lokalizacji. Żłobek publiczny będzie wymagał uiszczenia opłat za pobyt i  wyżywienie. W zależności od gminy cena ta może wahać się od 300 do 500 zł. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach ze względu na trudną sytuację życiową rodzic może być zwolniony z tych opłat.

Decydując się na żłobek niepubliczny musimy liczyć się z większymi kosztami. W niektórych regionach jednak istnieje możliwość otrzymania tak zwanego bonu żłobkowego, jeżeli zrezygnujemy z rekrutacji do placówek publicznych. Warto więc zasięgnąć informacji w tym temacie w urzędzie swojej gminy.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje żłobek? Poznaj wszystkie wydatki! >>

Jak wygląda dzień w żłobku?

Nasze dziecko w żłobku będzie spędzać codziennie długie godziny, dlatego wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób będzie zorganizowany przykładowy dzień. W zależności od placówki plan może wyglądać nieco inaczej, dlatego warto zapytać kadrę o to, jakie zwyczaje panują w wybranym przez nas miejscu, by mieć pewność, że zapewnione aktywności będą odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Dzień zazwyczaj rozpoczyna się w żłobkach dość wcześnie, by rodzice mogli w dogodnym dla siebie czasie przywieść malucha na miejsce. Najczęściej godziny te ustalane są elastycznie lub zostaje wyznaczona górna granica, do kiedy można przyprowadzić dziecko. Po przybyciu na miejsce nasza pociecha zje śniadanie, a po nim będzie oddawać się zabawom z rówieśnikami.

Przed południem odbywa się także najczęściej spacer lub wyjście do ogrodu. Warto pamiętać, że żłobek to miejsce, w którym pracuje wykwalifikowana kadra. Z tego względu wszelkie zabawy i zajęcia będą dostosowane do wieku dziecka tak, by jak najlepiej wspierać jego rozwój.

Nasza pociecha będzie więc mogła rozwijać swoje zdolności manualne, ćwiczyć motorykę, uczyć się samoobsługi czy zgłębiać swoje zdolności socjalizacyjne. Wielu rodziców po oddaniu dziecka pod opiekę żłobka bardzo szybko zauważa ogromne postępy, jakie maluch poczynił w krótkim czasie.

W okolicach południa maluchy mogą liczyć na obiad. Poszczególne dania zazwyczaj zjadane są w odpowiednich odstępach czasowych tak, by dziecko mogło zjeść wszystko ze smakiem. Najmłodsze bobasy otrzymają pomoc  i w razie potrzeby będą karmione.

Dowiedz się więcej: Jadłospis w żłobku – co najczęściej jedzą dzieci? >>

Po posiłku dla starszaków przychodzi czas na leżakowanie. Niemowlęta natomiast mogą spać wtedy, kiedy mają na to ochotę i zazwyczaj tak długo, jak tego potrzebują. Wyspane dzieci po przebudzeniu będą mogły znowu uczestniczyć w zabawie i zajęciach edukacyjnych. Popołudniu odbywa się także kolejna wizyta na dworze.

Maluch w żłobku może przebywać do 9 godzin, jednak zaleca się, w miarę możliwości, odbierać swoją pociechę już wcześniej, by mogła nacieszyć się towarzystwem rodziców.

Dowiedz się więcej: Piosenki dla dzieci – które wybierać, na co zwracać uwagę? >>

Żłobek: przewodnik dla rodziców - dzień w żłobku

źródło zdjęcia: Depositphotos / oksun70

Decyzja o pozostawieniu naszego bobasa pod opieką początkowo zupełnie obcych ludzi nie jest łatwa, a pierwsze rozstanie bywa bolesne zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Warto więc wybrać jak najlepszy żłobek, w którym maluch będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo oraz będzie miał zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie.

Odpowiednie przygotowanie i świadomość rodziców z pewnością ułatwią podejmowanie właściwych decyzji. A już po kilku miesiącach od pierwszej wizyty będziemy mogli z radością obserwować uśmiech na twarzy naszej pociechy, która w nowej rzeczywistości czuje się fantastycznie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ