Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
20 Gru, 2017 - 01:00

Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów

Mariola Krzyżak

Kiedy za oknem pojawia się biały puch, warto zorganizować zimowe atrakcje dla dzieci, dzięki którym czas upłynie jeszcze przyjemniej!

Dzieci są zazwyczaj tymi członkami rodziny, którzy na nadejście zimowej aury cieszą się najbardziej. Nie straszne im mrozy, zasypane ulice czy śnieżne zawieje! Maluchy kochają zabawy na białym puchu, lepienie bałwanów i konstruowanie domków igloo. Jest to także okres przerwy od szkoły, dlatego warto przygotować zimowe atrakcje dla dzieci, które sprawią, że ten czas na długo zapadnie naszym pociechom w pamięci.

Zimowe atrakcje dla dzieci – TOP 11

1. Wspólne wyjście na lodowisko

Świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu z dziećmi może być wspólny wypad na lodowisko. W wielu miastach w zimie pojawiają się miejsca, w których można oddawać się wesołemu śmiganiu na łyżwach w rytm rozgrzewających serca hitów.

Na lodowisko można zabrać nawet maluchy. Większość lodowisk dysponuje specjalnymi podporami, które pomagają w stawianiu pierwszych kroków na lodzie.

Zimowe atrakcje dla dzieci - 11 ciekawych pomysłów - lodowisko

2. Górskie atrakcje dla dzieci

Doskonałym sposobem na dołączenie wspaniałych chwil do kolekcji wspomnień swojej pociechy jest zorganizowanie wyjazdu w góry. W naszym kraju znajdziemy mnóstwo malowniczo położonych miejsc, w których można spędzić fantastyczny czas z najmłodszymi. Przy okazji taki wyjazd może być doskonała okazją do zwiedzania Polski wraz z jej górskimi krajobrazami.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na zimowy wypad jest z pewnością stolica Podhala. Przygotowane w Zakopanem atrakcje dla dzieci dopasowane są zarówno do różnego wieku, jak i rozmaitych preferencji naszych pociech.

Emocjonującym sposobem na aktywne spędzenie czasu będzie z pewnością szusowanie po świetnie przygotowanych stokach. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nartami przeznaczone są trasy do nauki. Jeżeli sami nie jesteśmy wybornymi narciarzami, to warto zapisać malucha do jednej ze szkółek narciarskich, w której wraz z rówieśnikami będzie mógł stawiać swoje pierwsze kroki na stoku.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących >>

Wypad do Zakopanego może być także szansą na zobaczenie swoich idoli bez bariery telewizyjnego ekranu. Warto wybrać się w Tatry w czasie organizowanych tu co roku zawodów w skokach narciarskich. Niezapomniane, sportowe emocje gwarantowane!

Nie tylko na Podhalu odnajdziemy świetne, zimowe atrakcje dla dzieci. Warto wybrać się także w inne górskie regiony Polski, gdzie na małych podróżników czeka moc wrażeń w otoczeniu białych krajobrazów.

Dowiedz się więcej: Święta w górach – 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie >>

Zimowe atrakcje dla dzieci - góry z dzieckiem

3. Zimowy kulig

Kto z nas nie wspomina z nostalgią zimowych kuligów z dzieciństwa? Warto taką atrakcję zagwarantować także swoim pociechom! Podczas wyjazdu w górskie okolice z łatwością znajdziemy oferty kuligów w saniach zaprzężonych w konie.

Wiatr we włosach, piękne widoki i pieczenie kiełbasek na wieńczącym popołudnie ognisku z pewnością zachwyci nie tylko najmłodszych uczestników wyprawy!

Zimowe atrakcje dla dzieci - kulig

4. Z górki na pazurki, czyli wybieramy się na sanki

Zima nie może zostać uznana za udaną bez wyprawy na sanki! Ta atrakcja dla dzieci nigdy się nie nudzi i gwarantuje mnóstwo śmiechu.

Ciekawym urozmaiceniem i świetną zabawą może być samodzielne przygotowanie pojazdu do zjeżdżania. Można więc pokusić się o wykonanie worka wypełnionego słomą. Sunięcie na takich „sankach” z pewnością dostarczy jeszcze więcej wrażeń!

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się zawody w zjeżdżaniu na „byle czym”. Idea polega na wymyśleniu jak najbardziej zwariowanych sanek. Taki pomysł można przenieść do zabawy z dziećmi. Wystarczy zachęcić maluchy do samodzielnego wybrania rzeczy, na której zjadą lub przyozdobienia swoich sanek w jakiś oryginalny sposób.

Zimowe atrakcje dla dzieci - sanki

5. Budowanie karmnika dla ptaków

Świetnym pomysłem na kreatywną atrakcję dla dzieci, która jednocześnie pomoże w rozwijaniu ich empatii, może być samodzielne wykonanie karmnika. Do takiego projektu wcale nie potrzeba wyjątkowych zdolności manualnych.

Zimowe atrakcje dla dzieci - karmnik dla dzieci

Jeżeli nie potrafimy budować konstrukcji z drewna, to możemy  skonstruować karmnik z plastikowych butelek z odpowiednimi otworami.

atrakcje dla dzieci - budowanie karmnika

Można też stworzyć deskę z haczykami, na których zawiesimy wypełnione ziarnem kule bądź stworzyć zawieszkę z ziaren i powiesić ją bezpośrednio na gałęzi drzewa.

Zimowe atrakcje dla dzieci - zawieszka dla ptaków

Najważniejsze w tej zabawie będzie uwrażliwienie naszych pociech na potrzeby innych istot, dla których zima nie jest łatwa do przetrwania bez naszej pomocy. Do tego ozdabianie karmnika dla ptaków będzie też okazją do uwolnienia w maluchach pokładów kreatywności.

6. Wizyta w fabryce bombek

Niesamowitą zimową atrakcją dla dzieci może być wizyta w magicznej fabryce bombek. Najlepiej zorganizować ją jeszcze przed świętami, aby maluchy mogły podejrzeć jak powstają ozdoby świąteczne, które uświetniają wygląd domowej choinki.

Produkcje tych kruchych dekoracji można podglądać w wielu miejscach w Polsce. Dużo fabryk organizuje wycieczki z przewodnikiem, a także warsztaty, na których można stworzyć swoją własną bombkę!

Zimowe atrakcje dla dzieci- fabryka bombek

7. Zimowe atrakcje dla dzieci – wizyta w teatrze

Świetnym sposobem na kulturalne spędzenie czasu z dziećmi  może być wybranie się na jeden z zimowych spektaklów. W wielu teatrach w tym okresie w repertuarze pojawiają się sztuki nawiązujące do panującej za oknem aury lub takie, które nieodzownie kojarzą się nam ze świętami, jak np. „Dziadek do orzechów”, „Opowieść wigilijna” czy „Królowa śniegu”.

Dowiedz się więcej: Top 9: Najlepsze bajki dla dzieci w wieku szkolnym >>

Zimowe atrakcje dla dzieci - Królowa Śniegu

8. Wspólne pieczenie pierniczków

Aromatyczny smakołyk wszystkim kojarzy się z zimowymi wieczorami, kiedy za oknem panuje śnieżna zawieja, a my otuleni kocem z kubkiem kakao w dłoni pałaszujemy pierniczki. Warto więc do ich przygotowania zaangażować także najmłodszych łasuchów!

Wspólne pieczenie, a następnie dekorowanie pierników z pewnością będzie doskonałą zabawą, która pozwoli naszym pociechą poczuć się dumnymi ze swoich nowych zdolności kulinarnych.

Dowiedz się więcej: 12 potraw wigilijnych – lista tradycyjnych dań >>

Zimowe atrakcje dla dzieci - pierniczki

9. Basen zimową porą

Kiedy zimowa aura przybiera nieco bardziej szare barwy, warto skusić się na aktywne spędzenie dnia w ciepłym wnętrzu. Doskonałą opcją na rozładowanie pokładów energii u dzieci może być wyjście na basen.

Świetnym pomysłem na czas wolny od szkoły może być zapisanie dziecka na jeden z kursów, które często w tym okresie organizowane są na basenach.

Zimowe atrakcje dla dzieci - basen

10. Odwiedzenie wioski Mikołaja

Nie lada atrakcją dla dzieci  może być odwiedzenie malowniczej wioski Świętego Mikołaja. Jest to doskonały pomysł na emocjonujące spędzenie przedświątecznego czasu, a mali podróżnicy z pewnością będą podekscytowani możliwością spotkania oko w oko z wesołym brodaczem.

Wyjątkowe wioski można odwiedzić np. w Zatorze lub w Borowicach koło Karpacza, gdzie oprócz drużyny Mikołaja można podziwiać między innymi domek Muminków.

Dowiedz się więcej: 20+ pomysłów na prezenty świąteczne dla każdego >>

atrakcje dla dzieci - wizyta w wiosce Mikołaja

11. Zimowe atrakcje dla dzieci w parku zabaw

Jeżeli za oknami zamiast białego puchu pojawia się szara plucha, to warto skorzystać z ofert przygotowanych w parkach zabaw. Atrakcje dla dzieci jakie w nich znajdziemy są bardzo różne.

Maluchy z pewnością będą wyśmienicie bawić się wśród tysiąca kolorowych kulek, natomiast starszaki z pewnością zainteresuje ścianka wspinaczkowa. W okresie zimowym często możemy również spotkać parki zabaw przystrojone w myśl świątecznego klimatu – zimowy nastrój gwarantowany! Takie miejsca są również doskonałym punktem spotkań z rówieśnikami.

Zimowe atrakcje dla dzieci - park zabaw

Kiedy zima szczypie w nosy i uszy, wybierzmy się na świeże powietrze aby cieszyć się wspólną aktywnością w otoczeniu białego puchu. Warto odpowiednio zaplanować zimowe atrakcje dla dzieci, aby mroźny czas mógł być wypełniony wesołą i emocjonującą zabawą.

Okres ferii lub świątecznej przerwy to doskonała okazja do zorganizowania ekscytującego wyjazdu. Jednak również w naszym najbliższym otoczeniu z łatwością odnajdziemy mnóstwo ofert rozrywki dla naszych pociech.

ZOBACZ RÓWNIEŻ