Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
10 Kwi, 2018 - 02:00

Zimne stopy i dłonie – czy to objaw choroby?

Mariola Krzyżak

Zimne stopy i dłonie są naturalną reakcją organizmu na chłód. Mogą jednak być także symptomem różnych schorzeń, z którymi boryka się nasze ciało. Aby nie bagatelizować objawów warto dowiedzieć się czym są spowodowane, by móc w szybki sposób zareagować. Już teraz dowiedz się więcej na temat możliwych przyczyn!

Zimne stopy i dłonie to normalny objaw marznięcia, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jeżeli jednak dokuczliwa dolegliwość doskwiera nam przez dłuższy czas i nie jest związana z ochłodzeniem powietrza, to może być ona symptomem wielu różnych schorzeń. Warto więc być świadomym możliwych przyczyn nadmiernego marznięcia kończyn, by móc w porę zareagować.

Zimne stopy i dłonie – naturalna obrona organizmu przed chłodem

Marznięcie kończyn to zupełnie naturalna forma obrony naszego ciała przez spadkiem temperatury. Jesienią i zimą, kiedy robi się coraz chłodniej, organizm stara się zapewnić jak najwięcej ciepła naszym organom wewnętrznym by utrzymać ich prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego właśnie układ krążenia pompuje jak najwięcej krwi do brzucha i klatki piersiowej sprawiając, że znacznie mniej dopływa jej do naszych stóp i rąk, co z kolei powoduje ich marznięcie.

Możemy wtedy zauważyć, że palce naszych dłoni zaczynają kostnieć, robią się sine lub blade. Warto więc pamiętać, że ciepłe skarpety i rękawiczki z naturalnych materiałów to obowiązkowe wyposażenie podczas wychodzenia z domu w zimnych miesiącach. Nasze kończyny bowiem wychładzają się niezwykle szybko, a ich długotrwałe narażenie na niskie temperatury może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nawet odmrożeniem.

Zimne stopy i dłonie - przyczyny

Zimne stopy i dłonie – co może być ich przyczyną?

Uczucie zimnych dłoni i stóp może być spowodowane nieprawidłowymi nawykami. Często bowiem zupełnie nie zwracamy uwagi na proste zasady, które pozwolą nam uniknąć marznięcia kończyn.

Niewłaściwa odzież i dodatki

Zimne stopy często wynikają z noszenia niewłaściwego obuwia lub skarpet. Jeżeli borykamy się z takim problemem to warto zacząć od zamiany skarpetek na nieuciskowe, czyli takie, które nie będą nadmiernie ściskać naszych stóp, ograniczając swobodny przepływ krwi.

To samo tyczy się obuwia. Zbyt opinające kozaki czy wysokie szpilki mogą być przyczyną problemów związanych z właściwym ukrwieniem, powodując uczucie marznięcia, a nawet drętwienia.

Zimne dłonie natomiast mogą być spowodowane np. zbyt ciasno zapiętym paskiem od zegarka lub zbyt wąską bransoletką. Ucisk na naczynia krwionośne może wywołać nawet cierpnięcie rąk.

Siedzący lub stojący tryb życia

Zimne stopy i dłonie to problem, z którym często spotykają się osoby pracujące przy biurku. Długie siedzenie może bowiem zaburzać prawidłowe ukrwienie kończyn, doprowadzając do ich ziębnięcia lub drętwienia. Warto więc pamiętać, by podczas pracy nie zakładać nogi na nogę oraz co jakiś czas wstawać lub wykonywać proste ćwiczenia na stopy i dłonie.

Również długie stanie może powodować nieprzyjemne uczucie marznięcia. Jeżeli jesteśmy więc zmuszeni do przebywania w jednej pozycji przez większy okres czasu, to należy w takim przypadku często przenosić ciężar z jednej nogi na drugą.

Palenie papierosów

Zimne stopy i dłonie często są domeną nałogowych palaczy. Jest to objaw szczególnie niepokojący, gdyż może sugerować powstawanie zakrzepów w żyłach głębokich, na które osoby palące są w szczególności narażone.

Jeżeli więc zaobserwujemy taki symptom u siebie, to warto niezwłocznie zerwać z nałogiem lub przynajmniej udać się do lekarza na wykonanie specjalistycznych badań.

Stres

Kiedy jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe, nasze stopy i dłonie często zaczynają stawać się coraz zimniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą adrenaliny, która zmusza organizm do trybu obronnego, w którym większość krwi pompowana jest do najważniejszych narządów.

Dowiedz się więcej: Ciągłe zmęczenie i stres – 11 alarmujących sygnałów ciała >>

Przyjmowanie leków

Skutkiem ubocznym wielu leków może być osłabienie krążenia, które często objawia się marznięciem kończyn. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub przy tak zwanych beta-blokerach.

Zimne stopy i dłonie – jakie choroby mogą wywoływać takie objawy?

Nadmierne marznięcie stóp i rąk niezwiązane ze spadkiem temperatury powietrza może sugerować różne choroby, z którymi zmaga się nasz organizm. Zawsze warto więc być czujnym!

Jeżeli wyeliminowaliśmy możliwe przyczyny przedstawione powyżej, to trzeba zastanowić się, czy chłodne kończyny nie są alarmującym symptomem świadczącym o poważniejszych schorzeniach. Jakie choroby mogą się w ten sposób uzewnętrzniać? Oto lista:

 • miażdżyca – odkładanie się złogów cholesterolu może powodować niedrożność naczyń krwionośnych, co powoduje problemy z krążeniem,
 • niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza,
 • hipotonia – bardzo niskie ciśnienie,
 • choroba Buergera,
 • choroba Takayasu,
 • choroba Raynauda,
 • cukrzyca,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • obrzęk płuc,
 • białaczka, szpiczak mnogi, chłoniaki, czyli choroby układu krwiotwórczego.
Zimne stopy i dłonie - choroby

Zimne stopy i dłonie – jak sobie radzić?

Ciągle zmarznięte stopy i dłonie to nieprzyjemna dolegliwość, która może powodować duży dyskomfort. Jeżeli znana jest nam przyczyna takiego stanu rzeczy, to warto zacząć od jej wyeliminowania lub ograniczenia. Jeżeli jednak nie wiemy czemu nasze kończyny są ciągle zimne to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania, które pomogą w ustaleniu przyczyn i zdiagnozowaniu ewentualnej choroby.

Jeżeli jednak nasze dłonie i stopy pomimo podjętych kroków lub w wyniku leczenia nadal są zimne, to warto sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą w radzeniu sobie z dolegliwością. Co można więc zrobić?

 • Ciepłe skarpety – najlepiej z naturalnych materiałów, takich jak wełna. Dzięki temu nie tylko ogrzejemy stopy, ale także zapewnimy właściwy przepływ powietrza, zapobiegający powstawaniu innych schorzeń, takich jak grzybica stóp i paznokci.
 • Podgrzewane koce i kapcie – dużą ulgę może przynieść okrycie się kocem elektrycznym lub kapciami. Takie urządzenia produkują znacznie więcej ciepła i pozwolą na szybsze ogrzanie marznących kończyn.
 • Masaż – świetnym sposobem na pobudzenie krążenia, a w konsekwencji ogrzanie może być wykonywanie masażu. Możemy robić go za pomocą naszych dłoni lub skorzystać ze specjalnych rolek, których wypustki dodatkowo będą stymulować przepływ krwi.
 • Rozgrzewająca kąpiel – szybką ulgę może przynieść ciepła kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych doskonale wpływających na zmysły i działających rozgrzewająco, np. olejek z imbiru, cynamonu, pomarańczy, rozmarynu czy goździków.
  Dowiedz się więcej: Olejki eteryczne – czym są i jak je stosować >>
 • Kąpiel naprzemienna – w celu stymulowania układu krążenia do pracy zaleca się kąpiele naprzemienne, w których polewamy się na zmianę raz zimną, a raz bardzo ciepłą wodą.
 • Ćwiczenia poprawiające krążenie – podczas długiego siedzenia lub stania warto pamiętać o aktywności fizycznej, która usprawni dopływ krwi do kończyn. Wystarczy dosłownie kilka minut co jakiś czas by nasze stopy i dłonie były odpowiednio ukrwione i ciepłe. Stawanie na palcach czy wykonywanie w powietrzu kółek dłońmi może być świetną profilaktyką, dlatego warto wypracować sobie taki nawyk na stałe.
 • Ciepłe napoje – rozgrzewający efekt może przynieść wypicie ciepłej, aromatycznej herbaty lub kakao. Najlepiej pod ciepłym kocem w zaciszu przytulnych czterech kątów.
  Dowiedz się więcej: Najlepsze rozgrzewające napoje – top 5 przepisów >>
Zimne stopy i dłonie w zimie

Zimne stopy i dłonie to nieprzyjemna dolegliwość dotykająca wiele osób z różnych powodów. Nie warto bagatelizować takich symptomów, jeżeli nie są one związane ze spadkiem temperatury lub nieprawidłowymi nawykami. Jeżeli jednak zastosujemy się do pewnych zaleceń i zastosujemy domowe sposoby na marznięcie, to nasze stopy i dłonie powrócą do normalnego stanu i nie będą powodować uciążliwego dyskomfortu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ