Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
24 Lut, 2019 - 00:00
Ziemiórki - objawy, zwalczanie i zapobieganie

Ziemiórki – objawy, zwalczanie i zapobieganie

Izabela Krzyczkowska

W pielęgnacji kwiatów doniczkowych niezwykle ważne są warunki panujące w mieszkaniu. Mogą być one przyczyną pojawiania się szkodników np. ziemiórki.

Kwiaty doniczkowe wprowadzają do domu odrobinę natury i harmonii. Niestety, czasami są atakowane przez różnorodne szkodniki. Jednym z najczęściej spotykanych pasożytów roślin doniczkowych są ziemiórki. Można je pomylić z muszkami owocówkami. Są maleńkie, ale ich inwazja jest bardzo niebezpieczna dla młodych roślin.

Wokół kwiatów latają dorosłe osobniki, które nie są niebezpieczne. Szkody wyrządzają larwy. Jednak chcąc pozbyć się owadów, trzeba zwalczać wszystkie postacie: jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. Rozmnażają się bardzo szybko – z jaj po 4 dniach wylęgają się larwy. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpoznać, że kwiaty doniczkowe zostały zaatakowane przez larwy ziemiórek oraz doradzamy jak walczyć z tym uciążliwym szkodnikiem.

Jak wyglądają ziemiórki?

Ziemiórki to małe muszki. Charakteryzują się czarnym ubarwieniem, niewielkimi rozmiarami, długimi odnóżami i czułkami. Wyglądem przypominają muszki owocówki. Larwy mają czarną główkę, są przeźroczyste, beznogie, cienkie i długie. Choć wyglądają dość charakterystycznie, ich rozpoznanie jest bardzo trudne, ponieważ żerują w ziemi.

 

Cykl życia ziemiórki

Owad żyje bardzo krótko. Dorosły osobnik żyje tylko 7 dni. Składa jaja i ginie. Z jaj po 4 dniach wylęgają się larwy, które żerują w wilgotnym środowisku przez 14 dni. Później przeobrażają się w poczwarki i po 3-4 dniach wykluwa się dorosła muszka.

Najbardziej niebezpieczne dla roślin doniczkowych jest stadium larw, które dokonują największych szkód.

Tryb życia larw

Samica składa jaja w wilgotnej ziemi. Najbardziej na zaatakowanie przez ziemiórkę są rośliny uprawiane w ziemi torfowej. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, należy mieszać ziemię z piaskiem.

Owadom sprzyja ciepło w pomieszczeniach i wilgotność gleby. Wilgoć sprzyja rozmnażaniu się szkodników. Żerują w glebie i nie powodują obumierania roślin.

Problem rozpoczyna się, kiedy dochodzi do przesuszenia bryły korzeniowej. W takiej sytuacji larwy poszukują pożywienia bogatego w wodę i wtedy obgryzają młode korzenie, niedojrzałe (niezdrewniałe pędy) oraz szyjki korzeniowe. Doprowadzają do zniszczenia całego systemu korzeniowego. Przy nadmiernej ilości larw pokarmu może zabraknąć pomimo wilgotności podłoża. Wtedy też dochodzi do niszczenia rośliny.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Charakterystyczne objawy na roślinie

Poszukiwanie larw zwykle nie jest efektywne. Można mieć natomiast niemal stuprocentową pewność, że jeżeli przy kwiatach pojawiły się dorosłe osobniki, to są i larwy. Zaatakowana przez larwy roślina żółknie lub brązowieje. W konsekwencji obumiera z powodu braku możliwości pobierania wody i składników pokarmowych.

Aby sprawdzić, czy larwy ziemiórki zaatakowały roślinę, można położyć plasterek ziemniaka na wierzchu ziemi. Po tygodniu trzeba podnieść plaster ziemniaka i obejrzeć go od spodu. Larwy będą na warzywie.

Larwy ziemiórki bardzo trudno zauważyć

źródło zdjęcia: Getty Images / Zabavna

Zwalczanie ziemiórek bez chemii

Zauważenie szkodnika na roślinach i skutków jego żerowania jest bardzo przykrym doświadczeniem dla właściciela roślin. Oznacza to problem, z którym trzeba podjąć walkę. Zastosowanie chemii powinno się odłożyć na czas, kiedy szkodnika nie da się opanować metodami ekologicznymi. Ich zaletą oprócz braku chemikaliów jest także niewielki koszt. Zwalczanie ziemiórek może być skuteczne bez użycia szkodliwych dla kwiatów związków.

Żółta broń na ziemiórki

Ziemiórki reagują na żółty kolor. Warto więc wykorzystać żółte pułapki przeciwko tym szkodnikom, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

Skutecznym środkiem na ziemiórki jest np. żółta tablica lepowa. Umieszcza się ją obok rośliny. Swoim kolorem przyciąga owady, które przyklejają się do niej i giną. Im mniej dorosłych osobników, tym mniej złożonych jaj i larw.

Ze szkodnikiem można skutecznie walczyć także innymi domowymi sposobami. Wystarczy zrobić specjalną miksturę na ziemiórki. Przepis jest bardzo prosty. Potrzebne są do niego składniki, które mamy w domu. Łyżeczkę octu winnego dodajemy do pół szklanki wody i mieszamy. Następnie dolewamy odrobinę płynu do mycia naczyń i wsypujemy żółty proszek np. kurkumę lub curry. Wstawiamy własnoręcznie przygotowany preparat na ziemiórki przy roślinach. Szkodniki zwabione pięknym, żółtym kolorem topią się w roztworze.

Najprostszym natomiast sposobem na szkodniki jest przyklejenie na patyk żółtej karteczki i posmarowanie jej miodem lub wazeliną. Pułapkę wystarczy wetknąć w ziemię i zaczekać, aż przyciągnie jak najwięcej owadów.

Dowiedz się więcej: Przędziorek – objawy, zwalczanie i zapobieganie

Żółta pułapka na ziemiórki

źródło zdjęcia: Getty Images / LianeM

Likwidowanie larw

Pozbycie się dorosłych osobników to duży sukces, ale nie eliminuje zupełnie problemu. Unieszkodliwione szkodniki nie złożą jaj, ale pozostają jeszcze żyjące w ziemi larwy, które są bardzo dużym zagrożeniem i mogą powodować choroby roślin doniczkowych. Zwalczanie larw jest trudniejsze, ponieważ żerują one w ziemi i naprawdę trudno je dostrzec. Dobre efekty daje podlewanie roślin roztworem z wody utlenionej albo zastosowanie bardziej złożonych mikstur.

Płukanka z mydła

Larwy ziemiórki potrafią narobić olbrzymich szkód dla zaatakowanych roślin. Walka ze szkodnikiem będzie skuteczniejsza, jeżeli przepłuczemy ziemię roztworem z mydła. Dwie łyżki płynnego mydła trzeba zmieszać z czterema litrami wody i przepłukać ziemię. Po godzinie należy spłukać liście, aby usunąć z nich resztę owadów i mydło.

Octowa pułapka

Sprawdzonym sposobem na zwalczanie ziemiórek jest wymieszanie dwóch łyżek octu jabłkowego z wodą. Pojemniczek trzeba położyć przy roślinie. Zwabione zapachem owady topią się w preparacie.

Alkohol i tytoń w walce ze szkodnikami roślin

Jedną z polecanych metod na pozbycie się ziemiórek jest mikstura wody z alkoholem, konkretnie z wódką. Należy wymieszać pół szklanki wódki z półtorej szklanki wody. Zanim spryskamy całą roślinę, lepiej zrobić próbę na jednym liściu. Jeżeli preparat z wódką nie spali liścia w ciągu dwóch dni, to możemy zastosować mieszankę na całej roślinie.

Kolejnym sprawdzonym sposobem na pozbycie się owadów jest rozsypanie tytoniu na ziemi. Ziemiórki nie lubią tego zapachu. Jest to więc skuteczny odstraszacz tych owadów. Sposobu tytoniowego nie należy używać na ziołach, które będziemy używać w kuchni. Roślinę, do której został dosypany tytoń, należy też trzymać jak najdalej od zwierząt domowych.

Dowiedz się więcej: Domowe rośliny trujące dla kota i psa

 

Przesuszanie ziemi i napar z czosnku

Przesuszenie ziemi to dobry sposób, aby zmniejszyć liczebność szkodnika, pod warunkiem, że roślina dobrze znosi dłuższy brak wody. Wtedy wystarczy rzadziej ją podlewać i pozwolić, aby ziemia przesychała. Ziemiórki lubią wilgoć. Sucha ziemia spowoduje, że nie będą miały optymalnych warunków do rozwoju i powoli zginą.

Jeżeli zostały zaatakowane kwiaty, w przypadku których nie można sobie pozwolić na przesuszenie ziemi, to warto spróbować polania roślin naparem z czosnku. Rozgniatamy główkę czosnku i zalewamy wrzątkiem. Ostudzony preparat na ziemiórki przelewamy do dwulitrowej butelki i dopełniamy wodą. Tak przygotowanym środkiem na ziemiórki podlewamy roślinę.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Jak zapobiegać inwazji ziemiórek?

Ziemiórki najbardziej lubią podłoże torfowe. Skuteczną metodą zapobiegania ich pojawieniu się jest wysypanie niewielkiej ilości piasku w ziemi. To zniechęca owady do żerowania. Ziemiórki wybierają wilgotne podłoże. Jeżeli właściciel zbyt intensywnie podlewa rośliny, to może mieć niechcianych gości.

Zwykła pielęgnacja kwiatów doniczkowych w postaci usuwania przesuszonych liści ma także olbrzymie znaczenie profilaktyczne w obronie przed szkodnikami.

Zapobieganie ziemiórkom to przede wszystkim właściwa pielęgnacja roślin

źródło zdjęcia: Getty Images / HMVart

Nawet kilka tygodni walki ze szkodnikiem

Wyłapanie dorosłych osobników nie załatwia sprawy ziemiórek na kwiatach doniczkowych. Największym zagrożeniem są larwy. Dlatego walka ze szkodnikiem trwa nawet kilka tygodni. Trzeba zniszczyć kilka pokoleń owadów. Długość życia dorosłej postaci ziemiórki to zaledwie 7 dni, ale postać larwy trwa dwa tygodnie. Z żarłocznym potomstwem ziemiórki możemy mieć więc problem przez parę tygodni.

Przy walce ze szkodnikami roślin chemię wykorzystuje się dopiero w ostateczności, kiedy inne naturalne sposoby nie pomogły w pozbyciu się niechcianego gościa na kwiatach doniczkowych. Preparaty chemiczne na ziemiórki powinny być stosowane zgodnie z instrukcją i kupowane w sklepach ogrodniczych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ