ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
12 Maj, 2020 - 22:38
Zielnik na balkonie

4 porady, jak wspólnie z dziećmi założyć zielnik na balkonie

ARTYKUŁ PARTNERA

Wiosna to idealny moment na porządki w domu i prace w ogrodzie. Pierwsze promienie słońca zachęcają do porządków po jesieni i zimie oraz do kolejnych ogrodniczych wyzwań. Niestety, nie każdy z nas posiada domek z ogródkiem, co jednak nie znaczy, że musimy rezygnować ze swojej pasji lub chęci rozwijania nowych umiejętności. W przypadku, gdy nie mamy do dyspozycji nawet kawałka własnej ziemi, warto zdecydować się choćby na zielnik na balkonie.

Uprawa niezbyt wymagających ziół, warzyw czy owoców na balkonie to ciekawe zajęcie, w które może zaangażować się cała rodzina. Przy okazji zdobywania nowej wiedzy na temat poszczególnych roślin, można także spędzać wspólnie czas na powietrzu, bez konieczności przebywania w dużych skupiskach osób i jakichkolwiek wyjazdów.

Zielnik na balkonie dla początkujących

Zielnik na balkonie to idealna opcja, która sprawdzi się w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Istnieje wiele gatunków roślin jadalnych, które z powodzeniem można sadzić lub siać w doniczkach lub skrzynkach. A po kilku tygodniach przyjdzie czas na spróbowanie pierwszych własnych zbiorów wyhodowanych od malutkiego ziarenka lub sadzonki. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodnicze zmagania zakończyły się sukcesem warto przestrzegać kilku zasad:

  1. Wybierzcie rośliny, które mają niewielkie wymagania, ale jednocześnie są lubiane i wykorzystywane w kuchni przez całą rodzinę. Może to być np. bazylia, szczypiorek, cebulka, rzodkiewka, sałata, pomidory lub truskawki.
  2. Zacznijcie sadzić lub siać rośliny, gdy na dworze będzie już ciepło, a dzień będzie dłuższy. Dzięki temu młode roślinki będą miały lepsze warunki do wzrostu i szybciej przyjmą się w nowym miejscu lub wydadzą pierwsze plony.
  3. Pamiętajcie o najlepszym towarzystwie dla swoich roślin. Niektóre gatunki niekorzystnie wpływają na pozostałe, dlatego tak ważne jest odpowiednie sąsiedztwo. Obok siebie dobrze umieścić takie pary, jak: koperek i pietruszka, rozmaryn i szałwię, bazylię i majeranek.
  4. Stwórzcie optymalne warunki dla Twoich roślin. Wasz zielnik na balkonie będzie się pięknie rozwijał, jeśli od samego początku dobrze o niego zadbacie, zaczynając od wyboru pojemnika i rodzaju ziemi, przez prawidłowe wysianie/zasadzenie roślin, aż po systematyczne nawadnianie (nie powinniśmy doprowadzić ani do przesuszenia ani przelania podłoża).

Zielnik na balkonie – rozrywka dla dzieci i dorosłych 

Zwykle prace związane z pielęgnacja roślin wydają się bardzo skomplikowane. Ale jeśli wybierzemy gatunki o niezbyt wysokich wymaganiach, już po kilku tygodniach będziemy mogli zauważyć pierwsze efekty naszej pracy.

W dodatku założenie zielnika na balkonie to doskonałe zajęcie dla każdego, niezależnie od wieku (dowiedz się więcej na blog-juniorangin.pl/zakladamy-ogrodek-i-zielnik-na-balkonie).

Dzieci z pewnością bardzo chętnie pomogą nam w wyborze ulubionych ziół, owoców czy warzyw, ich sadzeniu oraz nauczą się, w jaki sposób dbać o poszczególne rośliny.

Dorośli natomiast będą mogli mieć na balkonie skrawek wymarzonego ogrodu, gdzie cała rodzina będzie mogła spędzać czas i czerpać korzyści z długich dni oraz z wiosennych promieni słońca. 

Zobacz również