ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
17 Lip, 2018 - 12:40

Zgubione dokumenty – co robić?

ARTYKUŁ PARTNERA

Zgubione dokumenty – co zrobić, gdy zgubiliśmy dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy dowód rejestracyjny samochodu?

Niezależnie od tego czy padliśmy ofiarą kradzieży, czy po prostu własnej nieroztropności, zgubione dokumenty zawsze przysparzają nam stresu i zmartwień. Nie taki jednak diabeł straszny, jeżeli wiemy jak postępować w tego typu sytuacjach! Podpowiadamy, co zrobić w przypadku utraty konkretnego dokumentu i gdzie się udać w pierwszej kolejności.

Zgubiony dowód osobisty

Zgubienie dowodu osobistego to poważna sprawa. Dowód jest bowiem dokumentem potwierdzającym nie tylko nasze obywatelstwo, ale i tożsamość. Posługując się cudzym dowodem można na przykład wziąć kredyt w banku albo kupić drogi sprzęt na raty.

Jeśli dowód osobisty został nam skradziony, powinniśmy koniecznie udać się na  policję i zgłosić tam fakt kradzieży tego dokumentu. Policjant przyjmujący zgłoszenie poprosi nas o podanie przybliżonej godziny kradzieży, miejsca, okoliczności i ewentualnych podejrzeń co do sprawcy. Sporządzi również protokół oraz wystawi pisemne potwierdzenie zawiadomienia o kradzieży, niezbędne przy okazji dokonywania innych formalności.

Oprócz tego – zarówno w przypadku kradzieży jak i zgubienia dowodu osobistego – należy zastrzec ten dokument w banku, z którego usług korzystamy. Banki współpracują między sobą i zgubiony dokument zostanie wpisany do specjalnej, międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie będzie mógł posłużyć się naszym dowodem osobistym  w celu zaciągnięcia kredytu.

Dowiedz się więcej: Pożyczki a wyłudzanie danych – poznaj system Bezpieczny Pesel >>

Jeśli nie posiadamy konta w żadnym z banków, także powinniśmy zastrzec zgubiony lub skradziony dowód. Warto wiedzieć, że część banków zastrzega dokumenty należące nie tylko do ich klientów, ale do wszystkich osób, które utraciły dowód osobisty. Pełną listę takich banków można znaleźć tutaj.

Ile kosztuje i trwa wyrobienie nowego dowodu osobistego?

Utratę dowodu osobistego należy zgłosić w urzędzie gminy lub miasta.  Należy też poprosić  o wydanie zaświadczenia o utracie dowodu. Zaświadczenie to jest wydawane bezpłatnie i jest ważne do czasu wydania nowego dowodu tożsamości.

Nowy dowód osobisty także nic nie kosztuje – otrzymamy go w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Pamiętać należy jednak o kosztach związanych z wyrobieniem nowych zdjęć. Z reguły jest to ok. 25 zł.

Zgłoszenia zagubienia dowodu osobistego możemy dokonać również przez Internet. W tym celu potrzebować będziemy profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić tożsamość, zabezpieczając nas przed osobami, które potencjalnie mogą się pod nas podszyć.

Co w przypadku zgubienia dowodu osobistego za granicą?

W przypadku utraty dokumentów za granicą, procedura jest bardzo podobna do krajowej. Ponownie skorzystać możemy z opcji wyrobienia nowych dokumentów przez Internet bądź też stacjonarnie, zbierając wszystkie potrzebne dokumenty oraz składając formularz w najbliższym polskim konsulacie. Szczegóły dotyczące procedury zagranicznej są dobrze opisane na stronie Ministerstwa Cyfryzacji (sprawdź tutaj).

Dowiedz się więcej: Zgubiony dowód osobisty – co robić? >>

Zgubiony paszport

W przypadku utraty paszportu należy zgłosić to jak najszybciej w punkcie paszportowym, a w przypadku kradzieży także na policji. Jeśli przebywamy za granicą, fakt utraty paszportu powinniśmy zgłosić w konsulacie. Dzięki zgłoszeniu zgubienia paszportu, urzędnik będzie mógł nasz paszport anulować, chroniąc nas przed nieprzyjemnymi skutkami dostania się dokumentu w niepowołane ręce.

Po nowy dokument trzeba udać się do wydziału paszportowego i tam złożyć wniosek. Wniosek o paszport należy złożyć osobiście. Wyjątkami są dzieci i osoby ubezwłasnowolnione, reprezentowani przez rodziców, opiekunów prawnych lub przedstawicieli sądowych. Osoby przebywające poza granicami Polski mogą wyrobić nowy paszport w konsulatach lub za pośrednictwem systemu ePUAP.

Ile kosztuje i trwa wyrobienie nowego paszportu?

Koszt wydania nowego paszportu zależy od wieku wnioskodawcy:

  • dorosły zapłaci 140 zł,
  • dzieci w wieku 13-18 lat i uczące się do 25 lat – 70 zł,
  • dzieci do 13 lat – 30 zł.

Jednak w przypadku, gdy paszport został utracony z winy posiadacza, opłata ta wzrasta aż o 300% – będzie to więc odpowiednio 420 zł, 210 zł i 90 zł.

Z opłat zwolnieni są:

  • obywatele w wieku 70+,
  • osoby przebywające w domach pomocy społecznej, udające się za granicę na leczenie,
  • wnioskujący o nowy paszport w związku z wadą techniczną poprzedniego,
  • żołnierze niezawodowi odbywający służbę za granicą Polski.

Wyrabiając nowy paszport powinniśmy się również uzbroić w cierpliwość, albowiem czas oczekiwania wynosi do 30 dni. Stan realizacji wydawania paszportu można sprawdzić na stronie MSWiA.

Uwaga! Podczas planowania wyjazdów należy jeszcze zwrócić uwagę na kwestię ważności paszportu. Najczęściej dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. W przypadku niektórych państw, termin ten liczony jest od daty zakończenia pobytu, np. Australia czy Argentyna. W Indiach z kolei wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu liczony od daty wydania wizy. W Stanach Zjednoczonych ważność dokumentu powinna przekraczać o rok nasz planowany okres pobytu.

Dowiedz się więcej: Krok po kroku: Jak wyrobić nowy paszport? >>

Zgubiony dowód rejestracyjny

Prowadzenie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy czy tablic jest niedozwolone. W przypadku kontroli policyjnej grozi nam mandatem w wysokości 50 zł od każdego brakującego dokumentu. Nie jest to jednak największe zmartwienie, albowiem zgubione bądź skradzione prawo jazdy może posłużyć złodziejom do popełnienia przestępstwa (np. kradzież paliwa). Ich utratę należy jak najszybciej zgłosić policji.

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu, trzeba udać się wydziału komunikacji i transportu starostwa powiatowego. Należy zabrać ze sobą: kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdu prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, w której dokonywaliśmy ostatniego przeglądu technicznego samochodu.

Ile kosztuje i trwa wyrobienie dowodu rejestracyjnego?

W wydziale komunikacji otrzymamy wtórnik dowodu rejestracyjnego, a także pozwolenie czasowe, które będzie zastępowało dowód rejestracyjny do czasu wydania tego dokumentu. Za wydanie wtórnika trzeba zapłacić 54 zł. Jeżeli w tym czasie pragniemy użytkować pojazd, musimy zapłacić dodatkowe 18,50 zł za pozwolenie czasowe.

Dowiedz się więcej: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku >>

Zgubione prawo jazdy

W przypadku zgubienia prawa jazdy, powinniśmy zgłosić ten fakt na policji. Nie jest to wprawdzie obowiązkiem, ale pozwoli nam uniknąć problemów, jeżeli ktoś znajdzie nasz dokument i wpadnie na pomysł posługiwania się nim. Następnie o stracie poinformujmy wydział komunikacji i transportu miasta właściwego naszemu adresowi zameldowania. To rozpocznie procedurę wydania wtórnika (duplikatu).

Składając wniosek o wydanie wtórnika, pamiętajmy również, aby dostarczyć fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiającą lewy półprofil z widocznym lewym uchem oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W przypadku niektórych kategorii (kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+) wymagane jest również orzeczenie psychologa o braku analogicznych przeciwwskazań.

Ile kosztuje i trwa wyrobienie prawa jazdy?

Koszt nowego prawa jazdy to 100 zł.

Problemem przy utracie prawa jazdy jest jednak to, że bez tego dokumentu nie powinniśmy wsiadać za kółko. W przypadku kontroli  drogowej za jego brak grozi mam mandat w wysokości 50 zł.

Pamiętajmy iż, na wtórnik prawa jazdy możemy poczekać nawet do 30 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów. Najczęściej jednak dokument jest dostępny w urzędzie już po 10 dniach.

Ważne! Zgubione dokumenty bardzo często oznaczają także utratę kart kredytowych lub płatniczych. O fakcie ich kradzieży lub zgubienia należy jak najszybciej poinformować bank (najwygodniej zadzwonić na infolinię banku) w celu ich zastrzeżenia.

Zgubione dokumenty mogą przysporzyć nam wiele kłopotów, dlatego ich utratę należy zgłosić w odpowiedniej instytucji najszybciej jak to tylko możliwe. Nie zwlekajmy ani chwili z odpowiednim działaniem, aby zminimalizować ryzyko np. kradzieży tożsamości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ